İrtibat bürosu kirası hk.

Merhaba arkadaşlar
bir ilaçlama firmasına (ltd.şti.)irtabat bürosu açıcaz .Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmecek.Normalde kira ödendiğinde stopaj ödeniyor,burda kira ödenmediği için herhangi bir sakınca teşkil edermi.İzlenmesi yol nedir? teşekkür ediyorum iyi çalışmalar..

Ynt: irtibat bürosu

kira ödenmemesi gibi bir durum olmaz.uygun bir matrah üzerinden kontrat düzenleyip stopajıda muhtasar beyannameyle bildirmek zorundasınız.kira ödemesininde bankadan yapılması gerek.

Ynt: İrtibat bürosu

Sorunuzda kiralanan Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmeyeceği bildirilmektedir.

Gelir Vergisi Kanununun 96 nci maddesine göre;
Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır.

Bahse konu işyeri için nakden veya hesaben bir ödemede bulunulmaması nedeniyle tevkifat yapmanız söz konusu olmayacaktır.

Diğer taraftan, söz konusu sorunuz Normalinde Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
ile ilgili sorunlar bölümünde sorulması gerekirdi....

MEMET ORHAN ' Alıntı:
Sorunuzda kiralanan Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmeyeceği bildirilmektedir.

Gelir Vergisi Kanununun 96 nci maddesine göre;
Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır.

Bahse konu işyeri için nakden veya hesaben bir ödemede bulunulmaması nedeniyle tevkifat yapmanız söz konusu olmayacaktır.
kira ile ilgili herhangi bir ödeme olmaması gayet normal diyosun yani???

arkadaş kardeş falan olmaz. emsal bedel üzerinden işlem yapılacaktır.

Sayın Kemal Bey
Ben size Yasanın ilgili maddelerini yazarak Gelir Vergisi Stopajının olamayacağını söyledim. Kanunun 73.maddesinde kiraya verilen mal ve hakların kira bedellerinin emsal kira bedelinden düşük olamayacağı, Bu suretle tespit edilecek olan tura tutarının da Vergi Usul Kanunu?na göre belirlenen vergi değerinin % 5?i olacağı belirtilmiştir.

Bazı arkadaşlar yorum yaparken konuyu iyice incelemden acele ile yazıyorlar galiba.
Yukardaki durumda eğer bir yer arkadaşdan kiralanıp kira ödenmiyorsa stopaj da olmaz.
Ancak kiraya veren emsal bedel üzerinden GMSİ beyan edip vergisini öder.

nasıl yani? şimdi bir şirket işyerimi arkadaştan kiraladım kira ödemiyorum diyebilirmi?nerde kaldı

kişilik kavramı?

o zaman yıllardır boşuna kontrat düzenleyip damga vergisi ödüyoruz ...

bende sn.nguroy gibi düşünüyorum.

gvk madde 73. "Bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır" denilmekte.

yani yasa diyorki, mal sahibine... sen gayrimenkulünü başkasının kullanımına bırak, ister kira al ister alma sen bana yıl sonunda emsal bedel üzerinden gelir vergisi beyannamesi ver vergini öde.

dolayısıyla ödenmeyen kiranında stopajı olmaz.. Mal sahibi emsal bedel üzerinden GMSİ beyannamesi verir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, GVK 72 de bahsi geçen mezkurlarla ilgili yapılan ödemelerin, sizin durumunuzda elbette ki bedelsiz olarak kiralayana bırakılacağından, sözleşme hitamını baz almak kaydı ile yaptırdığınız iyileştirme çalışmalarını brütleştirmek kaydı ile ayni ödeme varsaymak ve gvk 94 deki kesintiyi uygulamaktır. (benim anladığım budur)

Bu durumda da kiralayanın emsale göre ödediği gv ler ne olur oraya bu madde nasıl uygulanır yoksa hepten mi yanlış düşünüyorum aşağıda yasa maddesini paylaştım. Ki bizim meslektaşlardan gördüğümüz kadarı ile bu maddenin takibi de uygulaması da idarenin eline iyi bir done verdiğinden düşük bir kira bedeli göstermek yönünde uygulamaya gittikleridir.

saygılar.

GAYRİSAFİ HASILAT:

Madde 72 - Gayrimenkul sermaye iratlarında, gayrisafi hasılat, 70 inci Maddede yazılı mal ve hakların kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakten veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır.

Ayın olarak tahsil edilen kiralar, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre emsal bedeli ile paraya çevrilir.

Kiracı tarafından gayrimenkulü genişletecek veya iktisadi değerini devamlı suretle artıracak şekilde gayrimenkule ilave edilen kıymetler, kira müddetinin hitamında bedelsiz (Kıymetlerin emsal bedelinden düşük değerle devri halinde, aradaki fark bedelsiz devir sayılır.) olarak kiralayana devrolunduğu takdirde, mezkur kıymetler kiralıyan bakımından, bu tarihte aynen tahsil olunmuş addolunur.

Bizim işyerimizde de benzer uygulama var.

Fabrika sahası yurtdışındaki ortağımıza ait. ama bu ortağın resmi olarak hissesi yok şirkette.
Kira ödemesi olmadığı için stopaj hesaplamıyorum.
Gayrimenkul sahibi de yurtdışında ikamet ettiği için GMSİ beyannamesi vermiyor