İş Davaları

Herkese iyi günler
Bir konuda bilgisi olan üyelerden yardım istiyorum.
3-4 yıl önce işten çıkardığımız personellerimiz fasla mesai ve eksik ödenen ikramiye haklarına ilişkin dava açtılar.
Mahkeme tarafından tesbit edilen bilirkişi tarafından fazle mesailer ve eksik ödenen ikramiyler tesbit edilip %15 vergi ve damga vergisi kesintisi yapılarak ödenecek miktar bulunmuş. Benim bu hesapları kontrol etmem istendi.
Sorularım şunlar: 1-Ben bu hesaplamaları yapaken ssk kesmeyecekmiyim?
2-Vergiyi hesaplarken herkese %15 mi uygulayacağım, yoksa ilgili dönemin vergi matrahını dikkate alarakmı vergi keseceğim?

Şimdiden teşekkürler.

Ynt: İş Davaları

Elbette ilgili dönemi dikkate almalısınız. SSK matrahı geçmiyor ise ssk kesintisi de yapacaksınız. Matrah da artan oranlı ve o dönemde geçerli olan vergi dilimine göre hesaplanacaktır.

İlginiz için teşekkür ederim Sayın nguroy,
Bilirkişi şöyle bir hesaplama yapmış; fazla mesai ve ikramiye ödemeleri farklı dönemleri kapsıyor. Hepsinin eksik ödenen miktarlarını bulup toplam üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesmiş.
Benim dönem dönem eksik ödemeleri tespit edip, gününde ödüyormuş gibi tüm kesintileri (ssk+gv.+dv) yansıtmam gerekiyor sanırım.

Buna benzer bir durum daha önce bizimde başımıza geldi, o zaman biz vergi dairesinden yazılı görüş almıştık, bize içinde bulunduğumuz döneme ilişkin gelir vergisi matrah ve oranları üzerinden gelir vergisi kesintisi kesintisi yapmamız yönünde görüş geldi, bizde o şekilde yaptık,

İyi çalışmalar

peki ssk keserken hangi dönemi dikkate aldınız?
Ayrıca bu kişiler davayı kazanırsa ben bu ssk ve vergiyi nasıl yatıracağım?

Durum değişik. Mahkeme kararına dayanarak cari ayda ödeme yaparsanız geriye dönüş gerekmez.

ssk kesilirken gelir hangi döneme ait ise o döneme ilişkin olan ssk tavanını dikkate almanız gerekli,

kolay gelsin

Ek; mahkeme kararına istinaden cari ay ücretlerine ilave yapılarak ödeme yapılırsa cari ayda çalışanlardan ssk kesintisi yapılıp ödenir ama işten çıkanlar için ssk primi hesaplanmaz.

nane ' Alıntı:
Ek; mahkeme kararına istinaden cari ay ücretlerine ilave yapılarak ödeme yapılırsa cari ayda çalışanlardan ssk kesintisi yapılıp ödenir ama işten çıkanlar için ssk primi hesaplanmaz.

Sn. Nane

İhtilaf neden olan husus İşe iade değil Fazla mesai ücreti ile İkramiyelerdir. Dolayısı ile Mahkeme kararı ile kesinleşip işçiye ödendiği dönemde Sigorta primi alınması gerekir.

Sayın nane, ek mahkeme kararı demişsiniz
ama nerde bu mahkeme kararı, göremedim ben

Sayın Turk,
Yıllar önce işten ayrılmış personel için, mahkemece fazla mesai ve ikramiye ödenmesine karar verlirse bu ssk'ları nasıl yatıracağım peki?

SSK da (ek) bildirge diye bir kavram var. tabi her ek için ayrıca İPC ödeyeceksiniz.