İş görememezlik bildirimlerim geç bildiriliyor, ne yapabilirim.?

merhaba ben üyelerinizden sündüs ergenç ben 09/05/2010 tarihinde trafik kazası geçirdim.12/11/2010 tarihine kadarda raporluyum.toplamda 185 gün raporluyum.tedavim halen devam ediyor.ameliyat olma durumum var.işveren 6 ay boyunca sgk a raporlarımı geç bildirdiğinden dolayı sgk dan ödemeleri eksik alıyorum.içerde 3 aylık ödemem var.son raporumu 11 gün önce aldım.sgk a bildirilmemiş.ben işvereni bu konuda dava edebilir miyim.

Ynt: iş görememezlik bildirimi

Öncelikle geçmiş olsun

Bence işvereninizi dava etmek yerine raporlarınızı sisteme 10 günlük zaman dilimlerinde girmelerini rica edebilirsiniz.

Ynt: İş görememezlik bildirimlerim geç bildiriliyor, ne yapabilirim.?

işverenle defalarca konuşmama rağmen bir netice alamadım.işveren bana 30 günlük raporum bitmeden sisteme giriş yapamadıklarını söylüyor.beni bu konuda maadur ediyor.sgk a görüştüğümde de bana ilk 3 günden sonra işveren e bildirgeyi doldurulabileceğini söylüyor.benim ameliyatım bugün yarın olabilir.ben bu konuda işvereni dava edebilir miyim.

Ynt: İş görememezlik bildirimlerim geç bildiriliyor, ne yapabilirim.?

Raporlar 10 günlük girilebildiği gibi, raporun süresinin bittikten sonraki beş gün içinde de girilebilir.
30 günlük sürelerde giriyoruz demesi, uğraşmamak içindir.30 günlük girse, sizde paranızı aylık olarak alırsınızki, yine büyük sıkıntı yaşamamış olursunuz.Siz üç aydır girmediğinden bahsediyursunuz.

Dava konusuna gelince, böyle bir şey için, işvereniniz ile restleşmeniz menfaatinize olmayacağı gibi, davanın açılması, ilk mahkeme, mahkeme süresinin felan düşündüğünüzde zaten size bir faydası olmaz.Ancak istedikten sonra dava edersiniz tabi.