İş göremezlik

3 günlük iş göremezlik raporu olan işçiye ne internetten bildiri yaptım nede eksik gün bildirdim.parasını tam ödedim. Bir problem olurmu sskdan ıpc falan

Ynt: İş göremezlik

Raporlu olduğu günlerde fiili olarak çalıştırmadıysanız, problem yok.

ücretin tam ödenmesi ve aylık bildirimle bildirilmesi ile işgöremezlik girişleri ayrı şeylerdir. İster kesinti yapmadan ücret ödeyin ister kesinti yapın işgöremezlikle ilgili (iş kazası hariç 2 günü aşan) rapor girişleri mutlaka yapılmalıdır.

Siz raporunu sisteme girin.Sonra yıl geçer bir sigortadan evrak gelir sisteme girmediğiniz tespit edilmiş diye İPC yersiniz.Aynısı geldi başıma.

kutluel ' Alıntı:
3 günlük iş göremezlik raporu olan işçiye ne internetten bildiri yaptım nede eksik gün bildirdim.parasını tam ödedim. Bir problem olurmu sskdan ıpc falan

genel olarak problem olmaz diyebiliriz. şu olabilir sgk sizden yazılı olarak rapor girişini yapmanızı isteyebilir. Bu yazıya istinaden belirtilen sürede giriş yapmaz veya durumu açıklamazsanız ipc ile karşılaşırsınız

Sizin istirahatteki kişinin ücretini ödemeniz.. SGK'nın o kişiye ödenek çıkarmasına engel değildir..

Eğer 3 günlük istirahati olan kişi.. 1 günlük ücretini almak için SGK'ya giderse.. Sizden raporun girişi istenilecektir.

Gitmediği taktirde.. dikkat ederler mi?

Benden kocaman bir soru işareti gelsin size.:)

Gecen hafta buro personelimizden biri 5 gunluk rapor almis. Raporu sisteme girdim, eksik gun bildirim formunu verdim buraya kadar hersey normal dimi?
Son olarak maasini da tam odedim ve ptt den odenegini sorgula dedim.
Icin rahat mi diye sor hayir degil. Ama az canimi yakmadi sevgili Ssk

NİSANLI ' Alıntı:
Gecen hafta buro personelimizden biri 5 gunluk rapor almis. Raporu sisteme girdim, eksik gun bildirim formunu verdim buraya kadar hersey normal dimi?
Son olarak maasini da tam odedim ve ptt den odenegini sorgula dedim.
Icin rahat mi diye sor hayir degil. Ama az canimi yakmadi sevgili Ssk
İş kanunu gereği tam ücret ödediğinizden çalışanın alacağı iş göremezliği ondan alıp gelir kaydetmelisiniz.

kutluel ' Alıntı:
sisteme gireyim o zaman ama 5 günlük süre geçti :mad: ???

Sorun değil.İsterseniz bugün girin raporu önemli olan sigortadan size yazılı veya sözlü teblig edildiği tarihden itibaren 5 iş günü içinde girmenizdir.

Bu olay benim başıma çok sık geldi.Maaşını tam ödediyseniz bile SGK ya rapor parası için giriş yapmanız gerekiyor.Rapor sonra 5 günlük süreyi geçmesi önmeli değildir.SGK nın gönderdiği yazının tarihinin 5 günü geçmemesi gerekir.
Ama az önce g705 arkadaşımın yazdığını okudum.Uygulamayı kesinlikle yanlış yapmışsınız.Çünkü maaşını tam ödediğiniz,eksik günü olmayan çalışanınız için eksik gün bilgi formu hazırlamışsınız.Keşke SGK ya bu bildirimi yapmasaydınız.Ama bu yapmış olduğunuz yanlış uygulama için İPC uygulanmaz diye düşünüyorum..