İş Hakkım İş Kanunu 25. Maddeye Göre Fesh Edildi

3yıldır çalıştığım işyerinden patronumun kardeşinin bana küfür ve darp etmesi üzerine işyerinden karakola giderek şikayette bulundum.bunun üzerine işe gitmedim ve iş kanunun 24. maddesine göre yazılıfesih bildirdim.bunun üzerine işyerim de bana iş kanunun 25. maddesine göre fesih yapıldığını yazılı bildirdi.ben 3 yıl yıllık iznimi kullanamadım.mesai saatim saat 08 ve 21.30 du.kıdem ve ihbar tazminatımı son haziran ve temmuz maaşımı alamadım.çalışma bakanlığına şikayette bulundum.ama sonuç lehime olurmu merak ediyorum

izin defteri imzalamadım

ayrıca ben 3 yıl boyunca bu şirkette izin defteri imzalamadım ve izin defterini hiç görmedim.iş hakkımın feshinden önce de ben haklı nedenlerle işe gelemediğimi bildiren yazılı bir savunma bildirdim ama bana iş çıkışı verildi.

Ynt: iş hakkım iş kanunu 25.madde ye göre fesh edildi

Her ne şekilde olursa olsun, kullanmadığınız izinler karşılığı ücretinizi alırsınız.
Dava açarsanız, ıspatlayabildiğiniz fazla çalışma sürelerinin ücretini alabilirsiniz.
Dava açıp haklılığınızı ıspatlayabilirseniz, kıdem tazminatına hak kazanırsınız.İhbar tazminatı alamazsınız.

Bunlar elbette üzücü olaylar..

İspat yolunda karakol zaptına ek olarak darp olduğuna dait doktor raporuz varsa işiniz kolaylaşır. Ya da küfür ve darp olduğuna dair şahit bulmanız gerekecek, şahitilik meselesinde işyerinden biri için konuşacaksak; tabi kabul eden çıkarsa...

Ynt: izin defteri imzalamadım

Haklı nedeniniz neydi?

Ynt: izin defteri imzalamadım

Merhaba;

Savunmanızı ne yönde verdiniz de, işveren aksi görüşe sahip olupta sizin çıkışınızı verdi?

Kolaygelsin

çalışma bakanlığı incelemeye aldığında ben bu yaşadıklarım için şahit bulmam gerekirse zaten bu durum mahkemeye intikal etti bu olayla ilgili dosya mevcut.işyerinde arkadaş gördüğünü anlattı yani üstüme yüründüğüne dair şahitlik yaptı.ben bu olaydan sonra işe haklı nedenlerle gelemediğime dair savunma yazısı gönderdim.bu yazı karşılığında iş hakkım fesh edildi.ve hiç bir ücret alamadım.ben bu şikayet sonucunda ne olacak nasıl bir yol izlenecek merak ediyorum

çalışma bakanlığı sonucunda...

çalışma bakanlığı sonucnda ne gibi sonuçlar çıkıyor.bundan sonraki süreçte neler oluyor.yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: çalışma bakanlığı sonucunda...

Çalışma bakanlığına yaptığınız şikayet sonucunda, yapılacak inceleme ile haklılığınız sabit görülürse, işverene yaptığı usulsüz işlem varsa idari para cezası uygulanır.

Size bir inceleme raporu verilir.Bu raporda genelde( eğer konu tazminat veya ücret ise) tazminatınızı almak için işverene başvurmanız gerektiği belirtilir.İşveren buna rağmen ödemezse, tazminatınızı-ücretinizi almak için iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

bu tür bir durum karşısında daha öncesinde bir örnek varmı.yani demek istediğiniz çalışma bakanlığı idari cezadan sorumlu.ben haklı olursam bundan sonrası için mahkemeye gitmem gerekecek.peki nekadar haklı görünüyorum.işyerinde hakarete uğradım ve işe kabul edilmedim.

iş hakkımın feshinde

peki arkadaşlar iş hakkımın 25. maddeye göre fesh edilmesinde bu çalışma bakanlığınca yeterli görülüyormu.tazminat ödememek için her işveren bu maddeyi sunabilir.bu durumda çalışma bakanlığı bu durumun ispatını isteyecekmidir.sonuçta bana bu sebeple iş çıkışım verildi ama bunun için yazılı bir savunma olmadı

ozlem71 ' Alıntı:
çalışma bakanlığı sonucnda ne gibi sonuçlar çıkıyor.bundan sonraki süreçte neler oluyor.yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba;

Aynı soruları bir başka konu açarak sorduğunuzdan ve buna bağlı gelişmelerin detaylarını da bir başka konuda bulabileceğimizden dolayı, cevap verebilmemiz için maket oyunu gibi herhalde birleştirmek gerekir. Dolayısıyla ortaya cevap seçeneği de doğmuş olsun...

Allah'tan ki arkadaşlar sizin sorularınızı ve gelişen olayları takip ettiğinden dolayı cevaplarını güzel bir şekilde iletmişler.

Kolaygelsin

Aykay ' Alıntı:
ozlem71 ' Alıntı:

Merhaba;

Aynı soruları bir başka konu açarak sorduğunuzdan ve buna bağlı gelişmelerin detaylarını da bir başka konuda bulabileceğimizden dolayı, cevap verebilmemiz için maket oyunu gibi herhalde birleştirmek gerekir. Dolayısıyla ortaya cevap seçeneği de doğmuş olsun...

Allah'tan ki arkadaşlar sizin sorularınızı ve gelişen olayları takip ettiğinden dolayı cevaplarını güzel bir şekilde iletmişler.

Kolaygelsin
Birleştirelim o halde.

teşekürler ama yeni olduğum için sanırım karıştırdım.tek isteğim nekadar haklıyım bunu öğrenmek.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Aykay ' Alıntı:
ozlem71 ' Alıntı:

Merhaba;

Kolaygelsin
Birleştirelim o halde.

Merhaba;

Sizce forum kurallarına göre doğru mu olmuş oluyor, veya ne kadar doğru.

Düşünsenize, her soru soran ve sorusuna cevap bulabilmesi için gelişmelerin her aşamasını ayrı ayrı soru sorarak veya konu açarak cevap arıyor. Bu durumda ne kadar altından kalkabilirsiniz. Veya ne kadar takip edebilirsiniz.

Kolaygelsin

ozlem71 ' Alıntı:
3yıldır çalıştığım işyerinden patronumun kardeşinin bana küfür ve darp etmesi üzerine işyerinden karakola giderek şikayette bulundum.bunun üzerine işe gitmedim ve iş kanunun 24. maddesine göre yazılıfesih bildirdim.bunun üzerine işyerim de bana iş kanunun 25. maddesine göre fesih yapıldığını yazılı bildirdi.ben 3 yıl yıllık iznimi kullanamadım.mesai saatim saat 08 ve 21.30 du.kıdem ve ihbar tazminatımı son haziran ve temmuz maaşımı alamadım.çalışma bakanlığına şikayette bulundum.ama sonuç lehime olurmu merak ediyorum

Merhaba;

Şöyle özetleyim, işveren ile mahkemelik olduğunuzda (ki öyle gözüküyor) sizin şifahen söylediklerinizi, işveren belge ile yani yazılı olarak ibraz etmek zorundadır. Yani haksız olduğunuz ve kesin saydığınız hususları mahkemeye sunun veya şifahen söyleyin. İşverenin cevabı yazılı olmalıdır. Aksi takdirde, işveren ispatlayamazsa haksız olduğu kesinleşecektir.

Kolaygelsin

teşekürler.peki benim mahkemeye dava açmam için çalışma bakanlığının sonucunu beklemem mi gerekiyor.ben yeni olduğum için yanlış bir yol izlediğimin farkında değildim.bunun içinde ayrıca özürdilerim

Merhaba;

Dava açma süresi, feshin tebliğ edildiğinden 1 ay içerisinde açmanız gerekir. Dolayısıyla sizin bakanlıktan gelecek cevabı beklemeniz gerekmemektedir.

Son olarak, iddia ettiğiniz konuları mahkemeye beyanda bulunun ve bunları belge ve şahitlerle desteklerseniz, başarılı (lehinize %100) sonuçlanacağı kesindir. Ama siz belge ve şahit bulmakta zorlanıyorsanız, sizin iddia ettiğiniz konuları, işveren belgelerle göstermek zorundadır. Yani işveren her iki türlü belge ibraz etmek zorundadır.

Kolaygelsin.

işyerim dava açmamam için tekrar işe çağırıyor.ben tekrar işe başlarsam daha sonraki zamanlarda geriye dönük tazminatım için hak iddia edebilirmiyim.