fonradar

İş hayatına atılan bir gencim, işçi olarak ne gibi haklarım var ?

Henüz 19 yaşındayım.Üniversite okumak istiyorum, ekonomik olarak ailemi rahatlatmak için işe girdim. Bana haftalık iznimi kullanamayacığımı söylüyorlar fakat ben mesai yapmak istemiyorum. Sözleşmeyi gençliğin verdiği hevesle ve iş hayatına ilk kez atılışın verdiği acemilikle okumadan imzaladım. Sözleşmende ''İşveren gerekli gördüğü takdirde mesaiye bırakabilir.'' yazıyor dediler. Hafta tatilim olduğu gün işe gitmezsem yasal olarak bir problem olur mu ? Anayasamızda genç işçileri, işverene karşı ezdirmeyecek kanunlar var mı ? Ayrıca işçi, işi işverene bildirmeden bırakabilir mi ? Bırakamazsa bırakmak için nasıl bir yol izlemeli ? Teşekkür ediyorum, İyi günler.

Ynt: İş hayatına atılan bir gencim, işçi olarak ne gibi haklarım var ?

Sözleşmenizde deneme süresi 2 aydır gibi bir deneme süresinden bahsediliyormuydu?

Ozgurturk102 ' Alıntı:
Henüz 19 yaşındayım.Üniversite okumak istiyorum, ekonomik olarak ailemi rahatlatmak için işe girdim. Bana haftalık iznimi kullanamayacığımı söylüyorlar fakat ben mesai yapmak istemiyorum. Sözleşmeyi gençliğin verdiği hevesle ve iş hayatına ilk kez atılışın verdiği acemilikle okumadan imzaladım. Sözleşmende ''İşveren gerekli gördüğü takdirde mesaiye bırakabilir.'' yazıyor dediler. Hafta tatilim olduğu gün işe gitmezsem yasal olarak bir problem olur mu ? Anayasamızda genç işçileri, işverene karşı ezdirmeyecek kanunlar var mı ? Ayrıca işçi, işi işverene bildirmeden bırakabilir mi ? Bırakamazsa bırakmak için nasıl bir yol izlemeli ? Teşekkür ediyorum, İyi günler.
Sn.Keremcem in açıklık getirmek istediği husus olacaktır.
Ben ileti üzerinde genel değerleme yapmak istiyorum.
-Hafta tatili hakkınız var,asla yok denilemez,ancak çalışmanız gerekiyorsa da çalışmak zorundasınız,böyle olunca da bu çalışmanın karşılığı olan ücretleri alabileceksiniz.
-Sözleşme içinde fazla çalışma yapabileceğiniz belirtilmiş ise ilk yıl için ayrıca muvafakat alınmadan çalışmak zorundasınız,bu çalışmanın karşılığı ücretlerinizde ayrıca ödenmelidir.
-Genç işci:15 yaşını tamamlamış,ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
-Çocuk işci:14 yaşını bitirmiş,15 yaşını doldurmamış ve ilk öğretimini tamamlamış kişiyi,
ifade eder(4857/M.71-ilgili yönetmeliğin 4.maddesi)
-İşci işini işverene haber vermeden izinsiz bırakamaz,bırakabilmesi ve işe gelmemesi için izinli yada geçerli kabül edilebilir özür halinin-durumunun bulunması gerekir.

Sözleşmede bir deneme süresi tanımlanmışsa, deneme süresi içinde ,elbette işverene (yazılı olarak) bildirerek işten ayırlabilirsiniz ihbar süresine uyma zorunluluğunuz olmadan.
Sözleşmenizde fazla çalışma yapmayı kabul ettiğinize dair bir madde varsa, işverenin talebi durumunda fazla çalışmaya katılmanız gerekir. Fazla çalışmayı kabul etmiş olmanıza rağmen çağrıldığınız hafta tatili çalışmasına katılmamanız , işveren açısından, tazminatsız, derhal sözleşmenin feshine imkan tanıyacak bir durum olur :) İşveren sizi işten çıkarttabilir.
Sözleşmeniz belirli süreli sözleşme değilse, veya masrafları işveren tarafından karşılanmış bir eğitime bağlı cezai şart maddeleri yoksa sözleşmenizde,
işe devamsızlık ta işveren açısından derhal feshe imkan tanıyan haklı sebeptir. Habersiz işe devamsızlık yapmanız durumunda da işten atılma riski doğar :)
Bu yukarıda belirttiğim hususlar elbette henüz 19 yaşında olup iş hayatına yeni atılan bir genç Türk vatandaşına önerilebilecek iş ahlakına pek uygun düşmeyen uyugulamalardır, ancak, personeli tüm hafta çalıştırıp, hafta tatili de kullandırmadan çalıştırmaya devam etme planları yapmak yerine 1-2 ilave personel ile sorunu çözmeyi düşün(e)meyen, kaçınan bir işveren için söyleyebilecek başka bir şey bulamıyorum.

Önerim, bu yukarıda belirttiğim seçeneklere girmeden önce, henüz taze işe başlayan biri olarak, işvereninizle konuşarak eğer sizi rahatsız eden bir durumsa bu, işten ayrılmak istediğinizi bildirin- anlaşarak ayrılın derim. KESİNLİKLE YAZILI OLARAK BELİRTMEYİN, YAZILI BİR İSTİFA DİLEKÇESİ VERMEYİN. ÇIKIŞ EVRAKLARINIZDA KARŞILIKLI FESİH OLARAK GEÇMESİNE DİKKAT EDİN.EĞER SÖZLEŞMENİZ BELİRSİZ SÜRELİ SÖZLEŞME İSE !!
Aksi halde küçük bir ihtimal de olsa işverenin dava açıp ihbar tazminatı talep etme ve alma hakkı doğar.

Belirli süreli sözleşme ise, sözleşme süresinin bitimine kadar , çalışmanıza devam edin !

İlerleyen dönemde hayatın neler getireceğini bilemeyiz, gene aynı işverenle bir şekilde birlikte çalışma ihtimali her zaman mevcut.
Derdinizi anlatamıyor, anlaşamıyorsanız,
a- kabul etmiş olsanız da ,fazla çalışma yapmama hakkınız her zaman var, sonucu işten atılmak olur,
b- devamsızlık yaparak işten atılmayı tercih etme hakkınız her zaman var.