İş kazası hk

arkadaşlar merhaba,

bız taşımacılık yapan bır fırmayız. dun taşeron firmada çalışan şöfor yükleme yapılırken aracın ıcınde fenalaşıp kalp krızı geçirdi ve malesef vefat etti. işveren olarak neler yapmalıyım. teşekkürler...

Ynt: İş kazası hk

galkan ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba,
bız taşımacılık yapan bır fırmayız. dun taşeron firmada çalışan şöfor yükleme yapılırken aracın ıcınde fenalaşıp kalp krızı geçirdi ve malesef vefat etti. işveren olarak neler yapmalıyım. teşekkürler...
Önce bu durum ilgili kurumlara bildirilir
a-iki iş günü içinde çsgb bölge müdürlüğüne
b-3 (iş günü de olabilir)gün içinde sgk il müdürlüğüne
c-işyerinde işcinin "kalp krizi"geçirmesi sonucu vefat etmiş olması "iş kazası"sayılır mı sorusunun cevabına "evet"yada"hayır"diyenlerde var ise de kanaatim evet

Başınız sağolsun. İş kazası olarak bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konuyu bir de ÇSGB Bölge Müdürlüğüne danışın derim.

benim kanaatimce iş kazasıdır..ama diğer iş kazaları gibi bir yaptırımların(teftiş vs) olacağını zannetmiyorum..

işçi sabah servise binmesinden akşam servisten inmesine kadar işverenin sorumluluğu altındadır..

nasıl ki işçi bir yere takılığ düşüp ayağını yaraladığında iş kazası sayılıyorsa kalp krizi de iş kazası bildirimine tabidir..benim görüşümce tabi..iş kazası bildirimi verilmelidir..verildiği taktirde neden verdiniz demeyeceklerdir elbet ama verilmediğinde neden vermediniz bu iş yerinde meydana gelen bir olay ve iş kazası bildirimi yapmamanızın şu kadar cezası var gibi bir söylemle karşılaşabilirsiniz..

-İşyerinde işcinin kalp krizi geçirmesi sonucu ölümü,iş kazası mıdır?
-Sorusuna "evet","hayır"diyenler var,bu konu üzerine yorum yapmak kolay değil,ancak değerlendirmelerimizi konuyu dağıtmadan, sosyal güvenlik hukuku çerçevesinde sınırlı olarak çözümlemeye çalışmak gerektiği açıktır.
-Yorum yapmaya çalışır isek, sanırım sonu gelmez.(elbette paylaşmaktanda zarar gelmez,ama sağlıklı sonuca ulaşabilmemiz çok zor gibi geliyor bana)
-Araştırma sonucu bu durumun" iş kazası sayılması gerekir"gibi sonuç ile karşılaştım.
-İLGİLİ KARARLAR
A-Sn.İsa KARAKAŞ (sgk.Başmüfettiş) bir yazısında belirttiği, Yarg.Hukuk Genel Kurulu 2004/21-529 E.2004/527 K.
B-Yarg.21.Hukuk Dairesi 2004/8871 E.2004/9254 K.

5510 Sayılı Kanuna Göre

Kısa Vadeli Sigorta Hükümleri
İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması
MADDE 13- İş kazası;
a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle, sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş veya çalışma konusu nedeniyle işyeri dışında,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Emziren kadın sigortalının, çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.

O zaman ,
iş kazasıdır.