fonradar

İş Kazası Hk.

Ben is kazası geçirdim vagon fabrikasin da çalışıyorum orta parmağına demir düştü sinirler filan koptu parmagim ucu eksik uyuşuk hissetmiyor um simdi isten cikarmiya calisiyorlar bide cocuk parasi almiyorum imzalamadim hic ben

bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek şikayetlerinizi anlatıp her türlü hakkınızı arayabilir ve alabilirsiniz. geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun.
İş kazasının olmasına kasten ne işci sebebiyet verir,nede işveren böyle bir kazanın olmasını ister.
İş sağlığı ve güvenliği yönünden,işverenin genel yükümlülüğü yani her türlü önlemi alma zorunluluğu ve işcinin alınan önlemlere uyma zorunluğu ile işin görülmesi esnasında kazanın doğum sebeb(ler)i,eğitim vs. gibi pek çok hususun değerlendirilerek sonuca gidilmesi gerekir.
İlk etapta böylesi iş kazası geçiren işcinin,işveren tarafından iş den çıkartılmak istenmesi anlaşılır bir durum değildir,teferruatlı olarak olayın irdelenmesi baştan sona işcinin bilgilendirilmesi gerekir ki,anlaşılan çalışanımız madur edilmiş durumda,yeterli kolaylığın daha doğrusu hukuken olması gerekenin işveren tarafından zamanında yerine getirilmesi gerekir,aksi takdirde sn.hilmi 1903 ün belirttiği üzre, işcinin şikayet hakkını kullanması isabetli olacaktır.

...İş kazasının olmasına kasten ne işci sebebiyet verir,nede işveren böyle bir kazanın olmasını ister...
QUOTE]
Buna katılmıyorum. Yeri geliyor işçi yeri geliyor işverenin küçücük bir ihmalkarlığı neden olabiliyor.
İşv - Baretini niye takmıyorsun?
İşçi - Sıcak havada terletiyo abi...
-/-
xx - Burada yangın tüpü niye yok?
İşv - Biz itfaiyecimiyiz yangını söndürecez?

...İş kazasının olmasına kasten ne işci sebebiyet verir,nede işveren böyle bir kazanın olmasını ister...
QUOTE]
Buna katılmıyorum. Yeri geliyor işçi yeri geliyor işverenin küçücük bir ihmalkarlığı neden olabiliyor.
İşv - Baretini niye takmıyorsun?
İşçi - Sıcak havada terletiyo abi...
-/-
xx - Burada yangın tüpü niye yok?
İşv - Biz itfaiyecimiyiz yangını söndürecez?
İhmal = kasıt değildir sn. merkür.
Haklısınız , iş kazalarının tamamında ana sebep ihmaldir, ya koruyucu malzemeyi kullanmak ihmal edilir, yada koruyucu malzemeyi temin etmek.
Ya koruyucu tedbirleri almak ihmal edilir, yada alınan tedbirlere uymak ihmal edilir,
ama hiç kimse de zarar göreceğini / görüleceğini bile bile o hatalı işi yapmaz bilerek isteyerek.

Sn. keremcem sanırım bu işin fıtratında var diyorsunuz. Günümüz koşullarında özellikle ülkemizde kimse iş güvenliğine önem vermiyor. Bunun en büyük sebebi olarak da bana göre işverenin maliyet unsuruna odaklanması. Ya da şöyle ifade edeyim işverenlerin insan sağlığından daha çok parayı ön plana alması. Çıkarılan güvenlik yasaları da alt yapı hazır olmadan şekil için çıkartılmış yasalar bence. İş kazalarında maalesef üst sıralardayız.

Eleştirilse de yasal düzenlemeler mevcut ve uyulmuş olsa bunlar bile yeterli ancak aymazlık iş sağlığı ve güvenliği kültürünün önce işverenlerimiz sonra işcilerimiz de gelişmemesi olsa da,genel olarak iş kazalarında işverenlerin kusurlu olduğu tartışmasızdır.

Sn. keremcem sanırım bu işin fıtratında var diyorsunuz. Günümüz koşullarında özellikle ülkemizde kimse iş güvenliğine önem vermiyor. Bunun en büyük sebebi olarak da bana göre işverenin maliyet unsuruna odaklanması. Ya da şöyle ifade edeyim işverenlerin insan sağlığından daha çok parayı ön plana alması. Çıkarılan güvenlik yasaları da alt yapı hazır olmadan şekil için çıkartılmış yasalar bence. İş kazalarında maalesef üst sıralardayız.
Sn.urum79, sadece iş hayatında değil genel olarak bu durumdayız. Emniyet kemerini takmaktan kaçınan bir milletin insanıyız. Emniyet kemerini takmak bir kaç sn iken, o kemeri takmaktan sıyırmak için çok daha fazla zaman ayırıp gider emniyet kemeri uyarısını devre dışı bırakmak için mandal alır takarız yerine.
Yada kaçımızın evinde yangın tüpü vardır?
Demek istediğim , genel olarak koruyucu tedbirlere karşı bir yapımız var millet olarak.

Ben muhasebeci veya İK cı değilim, doğrudan makine üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada teknik personel olarak çalışmaktayım.
İşyerimizde koruyucu malzeme temininde her hangi bir sıkıntı yok, yılda 2 kez koruyucu gözlük- kulaklık ,her meslek grubuna göre değişen iş kıyafeti dağıtılır, 2 ayda bir meslek grubuna göre belirlenen kriterlerde koruyucu eldiven verilir. Gözlük-eldivende herhangi bir kısıtlama da yoktur, yenisini aldığının ertesi günü hasar gördü diyip eskisini bırakarak yenisini de rahatlıkla alabilmekte çalışan .Buna rağmen eldivenini arka cebinden çıkarmadan metal kesmeye çalışırken kendini doğrayan, koruyucu gözlüğünü, güneş gözlüğü gibi kafasının üst kısmında saçlarını sabit tutmak için kullanarak taşlama yaparken gözüne çapağı zorla kaçırtan o kadar çok örneğe şahit oldum ki anlatamam. İşverenin daha yapabileceği ne olabilir bilemiyorum. Koruyucu malzemeyi kullanmayan görüldüğünde yazılı ihtarla uyarılmakta amiri tarafından, uyarı yapılmamış bir başka amir tarafından tesbit edilip raporlanmışsa da hem koruyucu malzeme kullanmaktan kaçınan çalışana hem de gerekli denetimi yapmayan amire yazılı ihtar verilmekte. Ötesinde artık sürekli ihtar veriliyorsa sözleşmeler feshedilmekte çok sık olmasa da. Buna rağmen , dünkü yarım günlük çalışma süresinde 2 parmak traşı ve 2 de göze çapak kaçması yaşandı.
Kabul ediyorum, çalışmakta olduğum işyeri bu konuda istisna sayılabilir , pek çok işyerinde durum tam tersi, ama bu durumda bile ,konu kendi can güvenliğimiz, vücut bütünlüğümüz olduğunda en büyük çabayı harcaması gereken gene kendimiz olması gerekirken, hazırda sunulan imkanı bile gözardı edip kullanmaya kaçınmanın yollarını arıyoruz.