fonradar

İş sözleşmesine yükümlülük

merhaba
1 yıl önce şu an çalıştığım yerde işe başladım.işe girerken 3 yıl işten çıkmayaçağımı çıkarsam asgari ücretim 12 katı tazminat ödemeyi kabul ettiğime dair bir sözleşmeyi imzaladım.şu anda işten çıkmayı düşünüyorum.iş kanunu mevzuatı ile ile ilgili çok fazla yorum yapamıyorum, ama bu sözleşmenin baştan geçersiz bir sözleşme olduğunu düşünüyorum.ben işten istifa ederek çıksam işveren beni mahkemeye verdiğinde bu tazminatı almaya hak kazanablirmi.bana konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi iletirmisiniz.

Ynt: iş sözleşmesine yükümlülük

İş sözleşmesinde bağlaıyıcı hükümler her iki taraf içinde aynı koşulları sağlıyorsa hüküm ifade ederler.
Bu nedenle sözleşmenizi iyice incelemden karar vermek doğru değildir.

Ynt: iş sözleşmesine yükümlülük

şu şekilde ilave yapabilirim
bütün iş sözleşmelerinde var olan maddelere ilaveten.çalışan 3 yıl dolmadan işten çıktığında 12 aylık asgari ücret kadar tazminat öder şeklinde bir madde vardı.
bu noktada ben istifa ettiğimde ihbar süresi kadar zaten iş kanununa göre kalmaya yükümlüyüm bunun üzerinde iş kanunun üzerinde işveren benden bu şekilde bir garanti alma hakkına sahipmidir.bu bir yükümlülük ifade edermi.örneğin iş kanununda yılda 270 saat fazla mesai yaptırabilir deniliyor.iş veren iş kanununa madde ekleyip bu süreyi uzatması bana bağlayaçı gelmiyor.

Ynt: İş sözleşmesine yükümlülük

Yalnız sizin sözleşmeniz " belili süreli iş sözleşmesi" bu nedenle ihbar söz konusu değildir.

üstad değerli yorumların için teşekkür ederim.
ben şu noktadan hareket ediyorum, işveren çalışanı ile sözleşme yapmış olsa bile madde iş kanununa aykırı ise sözleşmenin zaten geçersiz olması gerekmezmi.benim örneğimdedeki, sözleşmedeki madde iş kanununa aykırı bir madde olarak değerlendirmek gerekmezmi.

Örneğin,
belirsiz süreli sözleşme ile çalışana , masrafları işveren tarafından karşılanan bir eğitim aldırıldıysa, o eğitimin karşılığı olarak 3 yıl çalışma şartı konulabilir sözleşmeye diye düşünüyorum.
Böyle bir şart tek taraflıymış gibi düşünülse de hakkaniyet açısından olması normal karşılanabilir.( elbette duruma göre değişir)
Belirli süreli sözleşmede de, özel bir durum olmaksızın cezai şart her iki taraf için de tanımlanmamışsa, sizin dediğiniz gibi en baştan o madde geçersiz kabul edilir.Gene sn.nguroy un belirttiği üzere eğer 3yıllık belirli süreli sözleşme ile çalışıyorsanız, yasal olarak kalmanız gereken süre sözleşmenin bitim tarihine kadar olan süredir.Sizin için bir ihbar süresi yoktur bu durumda,
En iyi haliyle zamanından önce sözleşmeyi feshetmeniz durumunda , işveren erken feshiniz nedeniyle örneğin o işi dışarıda bir başkasına daha yüksek bedelle yaptırmak zorunda kaldıysa aradaki farkı talep edebilir- alır da ;)

keremcem ' Alıntı:
Örneğin,
belirsiz süreli sözleşme ile çalışana , masrafları işveren tarafından karşılanan bir eğitim aldırıldıysa, o eğitimin karşılığı olarak 3 yıl çalışma şartı konulabilir sözleşmeye diye düşünüyorum.
Böyle bir şart tek taraflıymış gibi düşünülse de hakkaniyet açısından olması normal karşılanabilir.( elbette duruma göre değişir)
Belirli süreli sözleşmede de, özel bir durum olmaksızın cezai şart her iki taraf için de tanımlanmamışsa, sizin dediğiniz gibi en baştan o madde geçersiz kabul edilir.Gene sn.nguroy un belirttiği üzere eğer 3yıllık belirli süreli sözleşme ile çalışıyorsanız, yasal olarak kalmanız gereken süre sözleşmenin bitim tarihine kadar olan süredir.Sizin için bir ihbar süresi yoktur bu durumda,
En iyi haliyle zamanından önce sözleşmeyi feshetmeniz durumunda , işveren erken feshiniz nedeniyle örneğin o işi dışarıda bir başkasına daha yüksek bedelle yaptırmak zorunda kaldıysa aradaki farkı talep edebilir- alır da ;)

Katılıyorum.