İş Yeri Kapanışı ve İşçi Çıkışları Hk.

Merhabalar

Firmamızdan biri bizim haberimiz olmadan ssk ya 30/03/2007 tarihi itibariyle kapanış dilekçesi veriyor.Ancak bu bize yeni bildirildiği için bizde mart ayı bildirgesinde işçilerin çıkışını bildirmemiş bulunuyoruz.Bu durumda mart ayında iptal ve ek bildirge vermemiz gerekiyor.Ancak bunun yerine 1 nisan itibariyle çıkışları versek ve aylık bildirgede 1 günlük çalışma göstersek bi sakıncası olur mu?Bir de ek ve iptal bildirgenin tam olarak ipc nedir?Teşekkürler...

Ynt: iş yeri kapanışı ve işçi çıkışları hk.

Bence mart bildirgesini hiç kurcalama,1 nısan da çıkışlarını göster.2007/nisan'da 1 gün çalışmış gözüksünler.en mantıklısı bu.

Ynt: iş yeri kapanışı ve işçi çıkışları hk.

Şöylede olabilir ilk önce işçiler neden çıktı işyeri kapanışımı istifamı işyeri kapanışı ise İŞKUr a bildirmek lazım malum işkura bildirmenin 15 günlük süresi vardır. bunu göz önünde bulundurun eğer Siz çıkarttıysanız bana göre 01/05 den çıkış verien veya 30/04 den dilekçeye gelecek olursak dilekçein problem olacağını zannetmiyorum

Ynt: İş Yeri Kapanışı ve İşçi Çıkışları Hk.

dilekçeden yana sıkıntı olmucağını düşünüyorum.Bencede en iyisi işcileri 1/4 de çıkartmak.

Tekrardan Söyüyorum İŞKUR u dikkate alınız yoksa cezaya maruz kalırsınız saygılar

Ancak 1 nisan itibariyle çıkış yapsam bile işkura bildirim süresi geçti.Ama dosyada çalışan işçilerin başka aynı firmanın başka bir dosyasına girişi olacak.

nakilde gün kaybı olmaması lazım 01 de çıktı ise 02 de diğer firmaya giriş olması lazımdı eğer 1 gün bile fark etse işkur bilgi ister o zaman sizin yapacağınız istifa olarak çıkış yapıp diğer firmaya sokmak ancak işçiler şikayet ederse o zaman ceza kaçınılmaz olur

Aynı firma değil,aynı kişilere ait başka bi firma.Nakilde olmuyor yani.

Merhaba ;

Bu arada Ek-2 yi unutmayın.

İşten çıkış tarihini takip eden ayın 15.son gün.

O zaman Durum biraz karışık İşçilerde biter herşey Bana göre en sağlamı işkura bildirmek ama süresi geçti diyorsunuz. o zaman işçilerden belge alacaksınız istifa diye çıkış yapacaksınız Veya 1 ay dah afazla prim ödeyeceksiniz işkura bildirim yapacaksınız

1.seçenek; işlanlardan ilk firmadan çıkışları ile ilgili açıktan kıdem ihbar ödeyerek veya bir şekilde gönüllerini yaparak ve haklarını yemeden istifa dilekçesi alacaksınız. gün ve prim ile ilgili değişiklik olmadığı için mart ssk bildirimini iptal edip yeniden verebilirsiniz.ceza olmaz. (asıl bildirimin son verilme süresi geçtiği için elden vereceğiniz bildirimde sadece çıkış tarihi kısmını doldurup ek bildirim verebilirsiniz. ssk md ile görüşün.) eğer göndermedi iseniz ek-2 "çıkış nedeni: istifa " şeklinde düzenleyip gönderin. iab vermenize gerek yok.
2. seçenek iab yasal süresine uygun yeni bir kapanış tarihi belirleyip ssk ilk verdiğiniz dilekçede sehven 30/03/2007 yazılı olduğunu aslının ../../2007 olduğunu belirtir dilekçe verirsiniz. kapanış tarihine kadar ssk bildirimleri yaparsınız. ek-2 "çıkış nedeni: işyerinin kapanması " şeklinde düzenleyip gönderir ve iş-kur'a iab "çıkış nedeni: işyerinin kapanması " yazarak düzenler ve verirsiniz. bu arada tazminatlarını hesap edip ödemelisiniz.

İşçilerle alakalı bi problem olacağını düşünmüyorum.1 mayıs itibarıyla istifa olarak çıkışlarını vermeyi,sonraki aylarda gayrifaal bildirge verip daha sonrada dosyayı tamamen kapatırım diye düşünüyorum.Önceden içeriye verilmiş kapanış dilekçeside belediyeye borcu yoktur yazısı istemiyle birlikte yazılmış.Bu şekilde yaparsam işlemleri sizce bir problem olur mu?

yazılı olarak istifa dilekçesi alırsanız işlanların kıdem hakları ortadan kalkar. yasal olarak daha sonra bu süre için kıdem tazminatı ödeyemezsiniz.
sonraki aylarda gayrifaal bildirge verip
bu kısmı anlamadım?
-/-
2. seçeneği uygulayabilirsiniz.

Dosyada işçi çalışmayacağı için hemen kapatmak yerine bi süre gayrifaal bildirge verip daha sonra kapatabilir miyiz yani?

dosyada çalışan işçi yoksa ,aylık prim ve hizmet belgesi vermeninde anlamı yoktur.
dilekçe yazın.
....tarihden itibaren çalışan işçimiz bulunmamamktadır. şeklinde.başkaca birşey yapmanıza gerek yoktur.