zirve

İş Yeri Kapanışı

Üyelik
18 Mar 2007
Mesajlar
1,129
Konum
istanbul
merhaba,
işyeri kapanışı yapacağız.personelin çıkış nedenlerini işten çıkış olarak bildireceğim.işsizlik parasından yararlanabiliyorlar mı bu nedenle?(işveren çıkartmak zorunda kaldığı için veriliyordur diye düşünüyorum ama yanlış yapmayayım dedim)
 
Üyelik
18 Mar 2007
Mesajlar
1,129
Konum
istanbul
Ynt: işyeri kapanışı

6 kişinin çalıştığı işyerimizi kapatacağız.
10 işçinin altında çalışan olduğu için toplu çıkarmaya girmiyor ve 1 ay önceden işkura bildirim yapmam gerekmiyor.
iab lerini işyeri kapanışı olarak düzenleyeceğim.işsizlik parasından yararlanacaklar.ihbar ve kıdemlerini ödeyeceğim.işyeri kapanışı olduğu için 1 ay önceden ssk ve bölge çalışmaya bildireceğim.
yanlış bir uygulamam var mı çok acil bilginize ihtiyacım var.
şimdiden tşk ederim
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Ynt: İş Yeri Kapanışı

Doğru.İşyerinin kapanması işsizlik sigortasından faydalanma sebeplerindendir.? İşkura başvurabilirsiniz.

HANGİ DURUMLARDA İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANILIR?
Hizmet akdinin feshinden önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemiş olup da kendi istek ve kusurları dışında işsiz kalanlardan;
-Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilenler,
-Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilen sigortalı işçiler,
-Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler,
-Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar,
-İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar,
-Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona erenler,
işsizlik ödeneğine hak kazanırlar.
İşsizlik ödeneğine hak kazananların, bu ödenekten faydalanmak üzere İşten Ayrılma Bildirgesi ile birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde, İŞKUR?un en yakın ünitesine başvurmaları gerekmektedir.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: İş Yeri Kapanışı

parlak1980' Alıntı:
işyeri kapanışı olduğu için 1 ay önceden ssk ve bölge çalışmaya bildireceğim.
bu bilgi hariç diğerleri doğru.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Ynt: İş Yeri Kapanışı

Devir, İntikal, Kapanma ve İşyeri Dosyalarının İşlemden Kaldırılması
Madde 12?
a) İşveren; işyerinin devri durumunda en geç devir tarihinde, kapanması, terki veya tasfiyesi halinde bu durumu en geç bir ay içinde, miras yoluyla intikalinde ise mirasçılar bu durumu, ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde işyerinin tescilli bulunduğu Üniteye yazılı olarak bildirir.
b) İşyerinin yanlış veya yersiz olarak Kanun kapsamına alındığının tespiti halinde Ünitece tescil işleminin iptali yapılır.
c) Aynı iş veya işyerine birden fazla sicil numarası verilmiş olduğunun anlaşılması halinde, sonradan verilen numaralar Ünitece resen iptal edilir. İptal edilen numaralar başka işyerine verilmez
d) Kapanma, terk veya tasfiye olmadığı halde, işyerinde en az (beş) yıllık bir süreden beri sigortalı çalıştırılmadığı; işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca yapılan teftiş ya da kontroller sonucu anlaşılan işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibariyle Ünitece işlemden kaldırılır ve taahhütlü bir yazıyla işverene bildirilir.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: İş Yeri Kapanışı

ssk, iş kanunu ve işsizlik sig. kanununa bakmalısınız.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Ynt: İş Yeri Kapanışı

ZİNDAN ' Alıntı:
Devir, İntikal, Kapanma ve İşyeri Dosyalarının İşlemden Kaldırılması
Madde 12?
a) İşveren; işyerinin devri durumunda en geç devir tarihinde, kapanması, terki veya tasfiyesi halinde bu durumu en geç bir ay içinde, miras yoluyla intikalinde ise mirasçılar bu durumu, ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde işyerinin tescilli bulunduğu Üniteye yazılı olarak bildirir.
b) İşyerinin yanlış veya yersiz olarak Kanun kapsamına alındığının tespiti halinde Ünitece tescil işleminin iptali yapılır.
c) Aynı iş veya işyerine birden fazla sicil numarası verilmiş olduğunun anlaşılması halinde, sonradan verilen numaralar Ünitece resen iptal edilir. İptal edilen numaralar başka işyerine verilmez
d) Kapanma, terk veya tasfiye olmadığı halde, işyerinde en az (beş) yıllık bir süreden beri sigortalı çalıştırılmadığı; işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca yapılan teftiş ya da kontroller sonucu anlaşılan işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibariyle Ünitece işlemden kaldırılır ve taahhütlü bir yazıyla işverene bildirilir.

Ssk için geçerlidir.
 

Benzer konular

Üst