İş Yeri Kapatma ve Yazar Kasanın Durumu

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
iş yerini kapattığımızda yazarkasanın durumu ne oluyor;

eskiden benim bildiğim kadarı ile çuvala koyup mühürledikten sonra mükellefe geri veriliyordu; şimdi durum nedir.??? uygulama nasıldır.???

iş yerini kapatan bağkur emeklisi mükellef bağkurdan kesilen sgdp.den düşürmek için ne gibi işlemler yapması gerekli

Ynt: iş yeri kapatma ve yazarkasanın durumu

sayın engin_ER

1.işyerinizi kapanış işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle faturanızla yazar kasanın çıkışını yapmanız lazım eğer birine satmışsanız,yok eğer satmayacaksanızsa kendi kendize fatura ederek çıkışını yapabilirsiniz.daha sonra servisi çağırıp yazar kasayla ilgi kullanılmadığını belirten tutanank alırsınız ve yazar kasayı kaldırırsınız.
2.ilgili vergi dairenizden işi kapattığınıza dair belgenizi alır bir üst yazıyla ekinde bağkura sunarsınız.kolay gelsin

sayın engin_ER;

Sayın Kalisper_a 'nın yazdıklarına ilave olarak, yazarkasanın kullanım dışı bırakılmasıyla ilgili yetkili servis tarafından yapılan tutanak ve Ruhsatın ilgili sayfasından fotokopi çekerek bir üst yazıyla V.D. bildirimde bulunmanız gerekiyor.
iyi çalışmalar....

yani yazar kasaya hiçbir zarar verilmiyor anladığım kadarı ile (yazar kasa değişimi yaptığımızda eski yazarkasayı servisi parçalamıştı ve hiç bir işe yaramaz duruma getirmişti)

ileride yazarkasayı başka birine sattığımızda alan kişi yeniden açtırracak (yani servis mühürleyip kullanılmıyor raporu verecek sacece)

birde diyelimki bu ay sonu kapama işlemini gerçekleştirdik, 2007 yılına ait gelir vergisi beyannnamesi hemen mi verilecek,
yoksa gelecek yıl (2008)martta mı verilecek

bildiğim kadarı ile iş yeri kapandıktan sonraki ayı takip eden kdv ve muhtahsar beyannameler 2 ay süreyle veriliyordu(değişmiş olabilir)

demişsiniz ki ;
birde diyelimki bu ay sonu kapama işlemini gerçekleştirdik, 2007 yılına ait gelir vergisi beyannnamesi hemen mi verilecek,
yoksa gelecek yıl (2008)martta mı verilecek

2008 in mart ayında verilecek.yani dönemi gelince,

Ynt: İş Yeri Kapatma ve Yazar Kasanın Durumu

artık çuvala konup mühürlemek yerine servis kasanın içinden bir parçasını çıkarıp işlemez hale getirerek devre dışı bırakılıyor.

benim bayan giyim işiyle uğraşan işletme usuldeki mükellefim, işi bırakacak, yazarkasayı satmayacak ama dükkanı içindeki mallarla başka birine devrediyor..Malları ve yazarkasayı kendine fatura etmek isterse bu nasıl oluyor.. bedelsiz mi ? kendinde kendine faturayı tam anlayamadım??
Bir de şimdi devredeceği için yoklamada durum nedir?? Devralacak kişi de aynı aliışveriş mrk.indeki başka bir dükkandan geçecek, mükellefiyeti var ama daha adres değişikli vb. yapmamış olacak belki de..Sonuçta dükkan kapanmış,boş olmayacak ..

y.kasayı satmayı düşünmüyorsa bir bedel belirleyerek kendi adına ft kesecek. (şahıs işletmesinde dahi y.kasa kişiye ait değil işletmesine aittir.) sevise götürüp "geçici kullanılmaz" hale getirtecek. ileride işyeri açar ve bu kasayı kullanmak ister ise yine servise gidip "çalışır" hale getirtip kendinden gider pusulası ile alış yapacak.

sayın Fugenc;

yazar kasa ile ilgili yapılması gerekenleri sayın nane açıklamış;
Mallar la ilgili olarak ta hali hazır da mükellef olan birine devir ettiyse neden kendi kendine fatura yöntemine gitmek istediğinizi anlayamadım. Kendi kendine fatura etmektense devir alan kişinin şu anki adresine malları fatura edin, siz de devir yerine Terk işlemi yapın, daha sonra devir ettiğiniz mükellefinde bi dilekçe ile adres değişikliğini V.D. bildirmesi ben ce en mantıklı yöntem. Sizin de yoklamanız Terk işlemi olarak yapılacak.
iyi çalışmalar...