İş yeri kira geliri hakkında

özür dilerim. İyi günler arkadaşlar sorum şu şimdiden teşekkür ederim

Yakınım 2011 iş yeri kira bedeli olarak aylık 360 tl yıllık 4320 tl kira geliri elde etmektedir. 23 bin tl yi geçmediği için bildirilmemesi gerekirken yanlışlıkla kira gelirini beyan etmiş ve tahakkuku almışlar. ve kiracının stopaj kesintilerini düşmeden direk işlem yapmışlar bu doğrultuda kiracının muhasebecisiyle görüştüğümüzde kiracı bankadan ödemediğini ve kira stopajı da göstermediğini söyledi. sormak istediğim şu boşu boşuna yakınımız 520 tl kira geliri ödeyecek. bunu düzeltme şansımız varmı nasıl bir yol izleyelim. ve kiracının kira stopajını ödememesinin bir sakıncası olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: İş yeri kira geliri hakkında

selamlar,
orasının dükkan olduğunu gösteren kira sözleşmesi ,tapu fotokopisi ve bir dilekçe ekinde kira geliri beyannamesinin sehven verildiğini söyleyerek vergi dairesine itirazda bulunacak.

Ayrıca düzeltme talebiniz red edilirse, red cevabının size tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde vergi mahkemesinde dava açabilirsiniz.

öncelikle işyeri kiralarının rakam ne olursa olsun bankadan ödenmesi zorunlu. bu bakımdan her iki tarafında cezai sorumluluğu var. kiracı tevkifat yapmış olsa idi iade talebinde bulunabilirdiniz. ancak kiracınında tevkifat yapmadığını söylüyorsunuz. kira kontratınız nasıl düzenlendi. brütmü, net artı stopajmı. işiniz biraz sıkıntılı. bence bu gmasiyi kiracıdan isteyin ve kiracının bundan sonra muhtasar kaydı açtırmasını isteyin. tabi şöyle bir yolda var şikayetçi olup tarhiyatta yaptırabilirsiniz. ancak kontrattaki durumunuzda önemli. en güzeli kiracı ile görüşerek halledin

Sayın molyer sorudada açıkca görüldüğü üzere ilgili kişinin beyanname vermesine gerek yokken, sehven beyanname vermiştir. Bilindiği üzere GVK 86/1/c hükmüne göre 2011 yılı için işyerlerinden elde edilen kira geliri 23.000,00-TL geçmezse beyanname verilmesine gerek yoktur. İşyeri sahibinin tek yapması gereken şey düzeltme talep ederek ilgili vergiyi sildirmektir. Diğer tarafdan buradaki sotpajı ödeme sorumluluğu tamamen kiracı'nın yükümlülüğündedir

stopaj ödeme zorunluluğu kiracıya ait ancak şöyle düşünün kiracı dediki brüt ama ben kesmedim vergisini malsahibine verdim buradaki tarhiyattan kiracının rücu hakkı var. çünkü vergi mal sahibinin, ödeme sorumlusu kiracı. tamam yapılan tarhiyatların cezalarını sorumlu öder ancak vergi aslını rücu edebilir. olaya bir kaç açıdan bakın. o nedenle kontratta ne yazdığını sordum

siz kanundaki maddeyi yazıyorsunuz. vergi dairesi neye göre iade verecek. beyan edilen ve ödenen stopaj yok. ancak malsahibi vergi dairesine gider şikayetçi olur karşıya tarhiyat yapılır sonra iade isteyebilir. ama karşı tarafta, verginin mükellefi mal sahibi kendisi sorumlu olduğu için vergi aslını malsahibinden rücu edebilir. ceza ve faizleri edemez. yani bu gibi problemlerin ortay çıkma riski varken kiracıyla anlaşması ve ödediği vergiyi elden istemesi ve kiracının bundan sonra stopajı beyan etmesi daha kolay değilmi

molyer ' Alıntı:
stopaj ödeme zorunluluğu kiracıya ait ancak şöyle düşünün kiracı dediki brüt ama ben kesmedim vergisini malsahibine verdim buradaki tarhiyattan kiracının rücu hakkı var. çünkü vergi mal sahibinin, ödeme sorumlusu kiracı. tamam yapılan tarhiyatların cezalarını sorumlu öder ancak vergi aslını rücu edebilir. olaya bir kaç açıdan bakın. o nedenle kontratta ne yazdığını sordum
SAyın molyer gerek GVK 96. madde hükmüne göre, gerek VUK 11 . maddeye göre bu bedeli kiracının mal sahibine rucu etmesi mümkün görünmüyor. Şöyleki;
Bilindiği üzere VUK 11. maddesine "Müteselsil sorumluluğun şartları, sınırları ve bu konuya ilişkin usul ve esaslar Maliye ve Gümrük Bakanlığınca belirlenir. " denmektedir. Diğer tarafdan bakanlık tarafından yapılan düzenlemelerde, İşyeri kira ödemelerinde kiracının yüzde 20 oranında yaptığı vergi stopajını vergi dairesine ödememesi halinde, mal sahibinin de müteselsilen sorumlu olacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.
Nitekim Danıştay tarafıdan 22.01.1993 tarihinde 2620 esas numarası ile verilen kararda da VUK 11. maddede belirtilen sorumlulşuktan bahsedebilmek için maliye bakanlığının bu hususda düzenleme yapması şartı aranmıştır.
İş bu nedenle kiracı stopaj nedeniyle işyeri sahibine herhangi bir şekilde rucuda bulunamaz.
Nitekim verilen özelgelerde de bu durum net bir şekilde açıklanmıştır.

Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz. Lütfen aşağıdaki makeleyi okuyunuz.
kolay gelsin
http://www.alomaliye.com/2009/mehmetali_aktas_gelir.htm

molyer ' Alıntı:
siz kanundaki maddeyi yazıyorsunuz. vergi dairesi neye göre iade verecek. beyan edilen ve ödenen stopaj yok. ancak malsahibi vergi dairesine gider şikayetçi olur karşıya tarhiyat yapılır sonra iade isteyebilir. ama karşı tarafta, verginin mükellefi mal sahibi kendisi sorumlu olduğu için vergi aslını malsahibinden rücu edebilir. ceza ve faizleri edemez. yani bu gibi problemlerin ortay çıkma riski varken kiracıyla anlaşması ve ödediği vergiyi elden istemesi ve kiracının bundan sonra stopajı beyan etmesi daha kolay değilmi
Sayın molyer mükellef VUK 116. maddesine göre beyanname vermesine gerek bulunmayan bir konuda sehven beyanname vermiştir. Dolayısıyla düzeltme yoluyla ilgili vergi terkin ettirilir.

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 11
Kapsam
Yaptıkları veya yapacakları ödemelerden vergi kesmeye mecbur olanlar, verginin tam olarak kesilip ödenmesinden ve bununla ilgili diğer ödevleri yerine getirmekten sorumludurlar.
Bu sorumluluk, bunların ödedikleri vergilerden dolayı asıl mükelleflere rücu etmek hakkını kaldırmaz.

yeterlimi hocam

ayrıca sizin dediğinizinde doğruluk payı var ama şöyle sorumlu kesintiyi yapar ama ödemez ise. ben diyorumki brüt belirtildi kira kontratta ve bubub tamamınıda mal sahibine verdi. yani dediğimiz biraz farklı ikmizin. bahsettiğiniz danıştay kararıda ödenmiş kdv ile ilgili. bu olayda iki tarafında iyiniyetinden bahsedilmez çünkü. bankadan yatırlmıyo bu bikere ceza şartı. ayrıca maliye bekemlığı belirler diyor ancak kanularda belirtilen unsurları tebliğlerle daraltamazsınız. usulü belirlemek kanunun özünü değiştirmekle olmaz. zaten çoğu vergi dairesi kararıda tebliğle kanun maddesi daraltıldığı için kazanılmıyormu. her neyse benim demek istediğim özde hiç uğraşmadan kiracıyla çözmesi daha kolay

birde belirttiğiniz karar ve alomaliye yazısı müteselsil sorumlulukla alakalı rücu ile ilgili değil. müteselsil sorumluluğun şartları bakanlıkça belirlenir diyor

Sayın molyer,
Dİkkat edersenizki,
molyer ' Alıntı:
bence bu gmasiyi kiracıdan isteyin ve kiracının bundan sonra muhtasar kaydı açtırmasını isteyin. tabi şöyle bir yolda var şikayetçi olup tarhiyatta yaptırabilirsiniz.
Müteselsil sorumluluk kavramı bu söylediğiniz mesaj içindir.

molyer ' Alıntı:
verginin mükellefi mal sahibi kendisi sorumlu olduğu için vergi aslını malsahibinden rücu edebilir.

GVK 96. madde bu söylediğiniz durum için geçerlidir.
Kesilmesi gereken verginin ödemeyi yapan tarafından üstlenilmesi halinde bu vergi, bilfiil ödenen miktar ile ödemeyi yapanın yüklendiği verginin toplamı üzerinden hesaplanır.

Diğer tarafdan VUK 11 . maddedeki rücu olayını şu örnek yardımıyla açıklayabiliriz.
Örneğin; Yapılan bir inceleme sırasında mükellefin işyerinde çalıştırdığı işçilere fazladan brüt 1.000,00-TL para ödediği ve bunları bordroda göstermeyerek vergilerini yatırmadığı anlaşılmıştır. Buna göre mükellefden (Burada vergi sorumlusu oluyor) diğer hesaplamalar göz ardı edilerek 200,00-TL vergi kesilmiştir. İşte burada vergi sorumlusu asıl mükellef olan işçiye ödediği bu vergiyi rucu edebilir.

Ancak buradaki rakam 23.000,00-TL'nin altında ve GVK 86/1/c'ye göre beyan sınırının altındadır. Yani asıl mükellefin beyanname verme sorumluluğu yoktur. Asıl mükellef incelense dahi bu beyan sınırının altında kaldığından asıl mükellefe herhangi bir tarhiyat yapılmayacaktır. Ayrıca GVK 94. maddesine göre bu stopajın kiracı tarafından ödeneceği bu vergi içinde idare tarafından müteselsil sorumluluğa göre hareket edilmeyeceği açıktır. Buradaki duruma göre mükellefin beyan verme sorumluluğu olmadığından Sizin söylediğiniz brüt veya net olayı ise, rücudan ziyade özel hukuk konusuna göre fazla ödemenin iadesi alanına girer. Nitekim idarede burada 96.maddeye göre hareket edecektir. Yani ödemeyi net olarak değerlendirecektir.
Tüm bu anlatılanlar ışığında olayı tekrar bir düşünmenizi temenni ederim.

Ancak buradaki rakam 23.000,00-TL'nin altında ve GVK 86/1/c'ye göre beyan sınırının altındadır. Yani asıl mükellefin beyanname verme sorumluluğu yoktur. Asıl mükellef incelense dahi bu beyan sınırının altında kaldığından asıl mükellefe herhangi bir tarhiyat yapılmayacaktır. Ayrıca GVK 94. maddesine göre bu stopajın kiracı tarafından ödeneceği bu vergi içinde idare tarafından müteselsil sorumluluğa göre hareket edilmeyeceği açıktır. Buradaki duruma göre mükellefin beyan verme sorumluluğu olmadığından Sizin söylediğiniz brüt veya net olayı ise, rücudan ziyade özel hukuk konusuna göre fazla ödemenin iadesi alanına girer. Nitekim idarede burada 96.maddeye göre hareket edecektir. Yani ödemeyi net olarak değerlendirecektir.

bakın burda diyorsunuzki asıl mükellefe tarhiyat yapılmayacaktır- müteselsil sorumluluğa gör e hareket edilmeyeceği açıktır... siz müteselsil sorumluluk ve tarhiyattan bahsediyorsunuz. bu bahsettikleriniz vergi dairesiniz mal sahibine yapacağı şeyler. benim bahsettiğim kiracının mal sahibine rücu etmesi. bilemiyorum ama benin anlatıklarımla sizin bahsettiğiniz konunun alakası yok yada birbirimize bişeyleri yanlış ifade ediyoruz :) neyse ben daha bu konuda bişey yazmayacağım sanki birbirimizle inatlaşma gibi oldu ama şunu belirteyim benim açımdan öyle bişey yok sadece iki farklı görüş

Sayın molyer,
Polemik olmaması konusunda size katılıyorum. Ancak kendimi ifade edemediğim kanaatindeyim. Şöyleki;
bu ödenen rakam 23.000,00-TL altında olduğu için ev sahibi üzerinde herhangi bir vergi yükümlüğü yoktur. yukarıda da belirttiğim gibi verginin rücu edilebilmesi için, ev sahibinin vergi yükümlülüğü bulunması gerekir. Vergi hukuku çerçevesinde kanunlarımızı da göz önüne alarak buradaki durumu sorguladığımızda asıl mükellef muafiyet sınırında ve verginin mükellefi olmaktan kanunlar nazarında çıkmış durumdadır. Ancak yukarıdaki rakamlar 23.000,00-TL'yi geçseydi sizin söylediğinize katılırdım. Yukarıdaki örnekde zaten bu durumu açıkladım.
Yani bizim vergi kanunlarımıza göre bu ödediği vergiyi rücu yoluyla mülk sahibine yansıtamaz.
Ancak diğer tarafdan kiracı derseki ben burada brüt kira anlaştım ve ödemelerimi vergi dahil bir şekilde işyeri sahibine yaptım derse. Bu bildiğimiz anlamda verginin rucu değil özel hukuk kurallarına göre fazla ödemenin iadesi kurallarına girer. Bu kavram karmaşasının sebebi yine idarenin buradaki işyeri sahibi üzerine tanıdığı muafiyetten kaynaklanmaktadır. Bunu da yukarıdaki yazıda açıkca yazdım.