Iş Yeri Sahibinin Ssk lı Olması Hk

Merhaba,

Yaklaşık 6 ay önce limited şirket açtım. Fakat hala bağ-kur tescil kaydım yapılmamış. Başka bir iş yerinde ssk girişim yapılırsa, bağ-kur kaydımın açılmasına gerek kalır mı?

Şirkete ortak olduğunuz tarihten itibaren bağkur başlatacaklar mecbur. SSK işe giriş yapılan güne kadar bağkur devam edecek. SSK girişi olduğu tarihten itibaren duracak bağkur. SSK'lı olmadığınız dönemde bağkurlu olacaksınız.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Konuyla ilgili olarak size bir kaç sorum daha olacak;

- 6 ay olmasına rağmen hala Bağ-Kur tescilim görünmüyor, bu normal mi?
- Şimdiye kadar geçen süreç için Bağ-Kur'a borçlu mu olacağım? Ödemesem olur mu?
- Başka bir iş yerinde SSK girişi yaptığımda, primlerin her ay eksiksiz mi yatması gerekiyor? Örneğin 5 gün yatsa ne olur?

- Vergi dairesi SGK'ya bildirim yapıyor ancak bu uzun sürebiliyor. Siz kendiniz ticaret sicil gazetesi ile SGK'ya müracaat ederseniz daha hızlı yapılır işlemler ve bağkurunuz başlar.

- O 6 aylık süre için size gecikme zammı ile birlikte bağkur primi çıkacak. Ödemezseniz borç olarak durur ve sürekli faiz işler.

- Eğer 5 gün yatarsa kalan 25 gün için yine bağkur primi ödemeniz gerekiyor. Eksiksiz tam 30 gün yatması gerekiyor.

- Vergi dairesi SGK'ya bildirim yapıyor ancak bu uzun sürebiliyor. Siz kendiniz ticaret sicil gazetesi ile SGK'ya müracaat ederseniz daha hızlı yapılır işlemler ve bağkurunuz başlar.

- O 6 aylık süre için size gecikme zammı ile birlikte bağkur primi çıkacak. Ödemezseniz borç olarak durur ve sürekli faiz işler.

- Eğer 5 gün yatarsa kalan 25 gün için yine bağkur primi ödemeniz gerekiyor. Eksiksiz tam 30 gün yatması gerekiyor.

Kod 7 puantaj kaydıyla SSK yapılırsa?

GSS çıkmaması için o şekilde oluyor ancak puantaj ile yapılırsa bağkurda da o şekilde olabilir mi emin değilim. Puantajla bildirilse dahi kalan eksik günler için bağkur primi çıkar diye düşünüyorum.