İşçi adına yapılan havale

abdsis

Katkı Sunan Üye
merhaba,

2.sınıf defter tutan mükellef, 3.000 tl tutarında kestiği fatura karşılığında, alıcı tarafından yapılan ödemeyi, yanında çalıştırdığı işçisinin banka hesap numarasını vererek işçinin hesabından almıştır.

Bu durumun herhangi bir sakıncası olabilirmi.

görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar.

Ynt: işçi adına yapılan havale

tutardan bağımsız olarak böyle bir durumda yapılması gereken

ödemeyi alan firma ödemeyi yapan firmaya bir yazı geçerek cari hesap ödemesini ..... banka hesabına .... personelimiz ...... adına yapılmasını rica ederiz. tarzında kaşeli ve imzalı bir yazıdır.

yazı sonrasında 2 taraf içinde sorun olmayacaktır.

Ynt: İşçi adına yapılan havale

Bu sağlıklı birşey değil. Firmanın işçiye niye borcu olsun o kadar?Çalışanlar borçludur genelde.
Bu tip davranışlar açık satış şüphesini doğurur hemen.

nguroy ' Alıntı:
Bu sağlıklı birşey değil. Firmanın işçiye niye borcu olsun o kadar?Çalışanlar borçludur genelde.
Bu tip davranışlar açık satış şüphesini doğurur hemen.

mükellefin banka hesabında bloke olduğu için işçisinin hesap numarasını veriyor.

Daha beter ya !!!! çalışanla yapılan her türlü para alışverişi vergilendirilir.

Öyle yapacaklarına çek alıp bankadan nakit tahsil etsinler.

Sayın Ngroy, yanlış anladınız sanırım. İşçinin işverene herhangi bir borcu yok. başka birinine sattığı mal karşılığında alacağı parayı yanında çalıştırdığı içşisinin hesabından alıyor. sattığı mal karşılığında ilgili firmaya faturasını kestikten sonra alacağı para için kendi işçisinin hesabını kullanmanın ne gibi bir sakıncası olabilir.

Her halde bu soruyu ciddi sormuyorsunuz.
1-Faturayı kim kesiyorsa ödeme onun hesabına yapılır.
2- Tevsik sınırı meselesi vardır. Nakit yapılamıyorsa mutlaka banka kanalıyla olmaldırı.
3-Çalışanın hesabına para aktarmak kayıt dışılığın bir numaralı belgesidir.

Daha yazayım mı??

nguroy ' Alıntı:
Her halde bu soruyu ciddi sormuyorsunuz.
1-Faturayı kim kesiyorsa ödeme onun hesabına yapılır.
2- Tevsik sınırı meselesi vardır. Nakit yapılamıyorsa mutlaka banka kanalıyla olmaldırı.
3-Çalışanın hesabına para aktarmak kayıt dışılığın bir numaralı belgesidir.

Daha yazayım mı??
Sayın Ngroy, tabiki ciddi olarak soruyorum. Burası ciddi bir forum. Sizin yazdıklarınızıda takip ediyorum. meslekte tecrubeli olduğunuz belli. ancak bu cevabınızla beni hayal kırıklığına uğrattınız. 1-2-3 diye sıraladığınız şeyleri biliyorum. tevsik sınırı 8.000 TL ama ben sorumda 3.000 TL lik fatura diye belirtilmiştir. Çalışanın hesabına para aktarmanın kayıt dışılığını hepimiz biliyoruz. Gün içinde mükellef ler tarafından o kadar mantıksız akla gelmeyen sorular soruluyorki bizde tıkandığımız yerde sizin gibi meslektaşların görüşünü alıyoruz. Burada amacımız bilgilerimizi paylaşmak. Ben elimden geldiğince paylaşıyorum. Sizde öyle yapıyosunuz ama bu cevabınıza biraz hayal kırıklığı oldu.

Peki ne tür bir cevap vermeliydim.

Yapılan işlem usulsuz olduğu halde yapın, bişi olmaz , aman kime ne şeklinde bir cevap mı bekliyordunuz.

Ben çözümü söyledim. "Çek alıp elden tahsil etsinler"

çek alıp elden tahsil etsinler cevabını verdiniz teşekkürler ama onu daha yazayımmı diye biten cevabınızdan önce söylediniz. son cevabınız biraz kırıcı oldu. neyse tartışmayı uzatmaya gerek yok yinede teşekkürler.

Kimseye kırıcı olmak istemem.
Hatalı birşey söyledim ise özür dilerim. Sözlerim kişisel alınmasın. :( :(

özür dilemekte bir erdemdir. erdemli bir kişi olduğunuz belli. Özür dileyecek hiç bir şey söylemediniz. Sadece yazılarınızı yakıntan takip ettiğim için biraz hayal kırıklığı oldu. sağolun. iyi çalışmalar.