İşçi Çıkışı-Remi Tatil

İşçi çıkışı resmi tatil olan 31.08.2011'e denk gelirse çıkışını hangi tarihte yapmam lazım. 31.08.2011 çıkış tarihi vermek doğru olur mu?

Ynt: İşçi Çıkışı-Remi Tatil

Sözleşme yaparken dikkat etmek lazım böyle şeylere. Tatile mi denk geliyor , bayrama mı..? Açıkcası artık herşey internet ortamında olduğuna göre vermenizde sakınca olacağını düşünmüyorum , çünkü bende zamanında pazar günü çıkış verdiğimi biliyorum. Bi problem de olmadı şimdiye kadar. Siz SGK ya sorun en iyisi.

Sıkıntı şurada iş akdi feshedildi 56 günlük süre 31.08.2011 de doldu.

resmi tatil sonunu beklemelisiniz. Yani 01/09 ücretinide ödemek zorundasınız.

31.08.2011 tarihinde çıkış yapmanızda hiç bir sakınca yoktur

resmi tatil ücretini hak ettiği için 31/08 çıkış verilemez.

Sn. G705,

1. İhbar öneli ile bu tarih önceden belirlenmiş.
2. Resmi Tatil ücreti ile Hafta Tatili ücretini karıştırmayalım.
Evet çalışan o hafta 45 saati tamamlamışsa hafta tatili ücreti
mutlaka ödenecek şekilde çıkış tarihi belirlenir.(İstifa halinde bile)
Ama Ulusal ve dini bayramlar öyle yorumlanamaz.

Benim düşüncem 29'da yapın çıkışı 56 günlük ihbar süresine kalan ücretini de 2 günün ücretini peşin ödeyin değişen birşey olmayacaktır 31 yapmakla 29 da yapmak arası size birşey kaybettirmez ya da 2 Eylül'ü beklemeniz size birşey kaybettirmez sonradan oluşabilecek bir geri dönüşleri de düşünmek gerekir.Fesih üsülüne uygun yapılmadığı gerekçesiyle geçersiz fesih nedeni olabilir olabilir.

Diğer taraftan baktığımda Hafta sonu tatili ile genel tatil arasında mantık olarak baktığınızda pek fark yok diye düşünüyorum kişi hafta tatilinde işe gelmeyince ücretini alıyor ve bu süre fesih süresinden sayılıyor.Buna görede Genel tatil de fesih süresinden sayılır diye düşünüyorum bu açıdan baktığınızda da 31 Ağustos ta işten çıkış işlemi yapılabilmesinde sakınca olmayacağı yönünde düşüncem.

Yoruma açık....

Ben hiç gün ayırmam personel çıkarken. Sonuç olarak çıkarılabilir kanaatindeyim. Yeterki hakları ödensin.
Saygılarımla.

bayramın son günü itibariyle çıkış işleminin yapılması bence en sağlıklı olanıdır.

İşten ayrılacağı hafta çalışması 45 saati tamamlamışsa hakettiği hafta tatili ücretini ödeyecek
şekilde çıkışını Pazar Gününe çekmemiz gerekir diye düşünüyorum.
Evet işten çıkış işlemi haklar tam ödendikten sonra her tarihte yapılabilr.

Burada sorun haklarının ödenip ödenmediği değil. 31.08.2011 Tarihli çıkış yapabilirmiyim ? e hakkını ödüyorsanız yapamazsınız. niye yapamazsınız 1 Eylül 2011 Bayramın son günü ve çalışmayacak ücrete haketmiş durumda. madem ücrete haketmiş, o günü de yani 01.09.2011 gününün de bordrolarda gösterilmesi gerekir. O yüzden yapılamaz. 1 Eylül ücretinin ödenipde çıkışın 31.08.2011 de yapdım demek olmaz.. ya 28.08.2011 Tarihinde çıkış yapacaksınız.(Pazar hafta tatili ücretini ödemek zorundasınız.). yada 01.09.2011 Tarihinde çıkışını yapacaksınız. Çünkü aynı sıkıntı bizde de var.. A şahsı ayın sonunda işten ayrılacak , çıkışını yapıver. diye söyleniyor.. __ Yanlışa mahal vermeyecek şekilde bir formül bulan kişi var ise açıklasın bizde bilgi sahibi olalım ona göre hareket edelim. Daha vakit henüz erken iken. 10 günlük süre geçirilmeden.. İyi Bayramlar Arkadaşlar...

Bayram tatilleri hafta sonu gibi değildir.
Çalışan Bayramın herhangi bir günü işten çıkarılabilir. Hiçbir sakınca
yoktur.

Sayın İhsans. "Bayram tatilleri hafta sonu gibi değildir.
Çalışan Bayramın herhangi bir günü işten çıkarılabilir. Hiçbir sakınca
yoktur." diye yazmışsınızya.. Diyelim çalışan kişi bayram nedeni ile tatil yapmakta, çıkışı yok. bayram dönüşü işbaşı yapacak. 2 Eylül Cuma günü işbaşı yaptı. Siz diyebilirmisiniz ki biz 31.08.2011 (Bayramın 2.günü) tarihinde sizin çıkışınızı yaptık. işçiye nasıl haber verdiniz. Kanımca 2 Eylül 2011 Cuma günü dahil, yada ogün çalışmayacak ise 01.09.2011 Tarihinde çıkışını yapabilirsiniz. Çalışmaya devam etse idi o tatil süresinin ücretini çalışmadan alacak idi.

Sayın: YENİYURT

Evet Bayram tatilleri Hafta sonu gibi değildir. HaftA tatili ücreti haftalık 45 saat çalışmanın sonucu "hakedilen" ücrettir. Bayram tatili ücreti ise koşula bağlı olmadan işyerinde çalışan herkese çalışmış gibi sayılan bir hal olup, ücreti ödenir.

"siz diyebilirmisiniz ki" diya yazmışsınız, konu kişiye diyebilmek değil, yasal mevzuattır. Şimdiye kadar Mevzuatta veya mahkeme kararlarında bayramın herhangi bir günü işçi çıkarılmaz hükmünü okumadım.

Ayrıca, çıkış verme tarihi açısından 31.08.2011 ile 01.09.2011 arasında yasal açıdan
fark göremiyorum. ikisi de bayram günü (Bayram ücretini ödemeden işten çıkarma etik olmayabilir,
ancak yasaklayıcı hüküm yok.)

Ve yine ayrıca;
1.Çıkışı niye bayramdan önce tebliğ etmiyorsun. (daha doğru olan, çıkış gerçekleşmeden tebliğ etmektir.)
2.Belirli süreli Sözleşmesi 31 Ağustos'ta sona erseydi, yine 1 veya 2 Eylül'de mi çıkarmayı düşünecektiniz.
3.Tartışılan konu ayrıca nasıl haber vereceğiz değil, (Görüşünüze göre haber verebilmiş olsaydık
problem olmayacaktı.) İşe son verilip verilemeyeceğidir.

Bu arada söyliyeyim. Belirli süreli sözleşmesi bayramda sona eren veya istifa edenler dışında, Bayram ücreti ödemeden -etik değil diye- işten çıkış yapmadım.

Kanuna göre bir proplem olmaz. Ama memur değişince bazen uygulama değişebiliyor. O nedenle siz işinizi garantiye alın ve 01.09'da çıkış verin. 1 gün fazla prim ödeyin. İyi Çalışmalar