İşçi istifa ederse kıdem tazminatı hk.

S_aday

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

Torba yasaya göre işçi işyerinden kendi isteğiyle ayrılırsa, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor mu?

Cevaplarınız için teşekkür ederim

Ynt: İşçi istifa ederse kıdem tazminatı hk.

alamaz. istisnaları var evlilik, askerlik, emeklilik vs

Sayın turkasia cevap için öncelikle teşekkürler.
Bende öyle biliyordum , fakat şuan kullandığım program (istifayı seçtiğim halde)hesapladı bende o yüzden tereddütte kaldım ayrıca internetten baktım kanuna da rastlayamadım.. o yüzden soru sormak zorunda kaldım..

Torba yasasında varmı yokmu bilmiyorum ama Ali Tezel in bir yazısında işçi istifa etse bile tazminat alabilecek şekilde bir uygulamanın geleceğini okumuştum ama şu anda akibeti ne durumda bilmiyorum.

Haklı nedenle istifa ediyorsa.. tabiki kıdem tazminatını talep edebilir.. ama onun dışında ne yazık ki alamaz..

Ayrıca.. hükümet.. evlilik.. askerlik.. ve 15 yıl 3600 gün sonucunda işçinin "hak"kı olan.. "kıdem tazminatı"nı da ortadan kaldırmak istiyor..

İstifa edene hayatta böyle bir şans tanıyacağını düşünmüyorum..

forwhom ' Alıntı:
Haklı nedenle istifa ediyorsa.. tabiki kıdem tazminatını talep edebilir.. ama onun dışında ne yazık ki alamaz..

Ayrıca.. hükümet.. evlilik.. askerlik.. ve 15 yıl 3600 gün sonucunda işçinin "hak"kı olan.. "kıdem tazminatı"nı da ortadan kaldırmak istiyor..

İstifa edene hayatta böyle bir şans tanıyacağını düşünmüyorum..

Evet aynen AB baskısı da var kaldırılsın diye. Aynı şekilde emekli maaşından da vergi alınsın diyorlar.

Elbette, ama AB ülkelerindeki gibi işsizlik sigortası kapsamı ve gelirini arttırmadan , çalışma şartları ve ücretlerini eşdeğer seviyeye getirmeden bunu yapabilme şansları yok.
Yani sözün özü, yoncaların yeşereceği o yaz hiç gelmeyecek memleketimize :)

keremcem ' Alıntı:
Elbette, ama AB ülkelerindeki gibi işsizlik sigortası kapsamı ve gelirini arttırmadan , çalışma şartları ve ücretlerini eşdeğer seviyeye getirmeden bunu yapabilme şansları yok.
Yani sözün özü, yoncaların yeşereceği o yaz hiç gelmeyecek memleketimize :)

;D ;D :eek: :p