İşçi Maaşından Telefon Kesintisi.........

trmersin

Katkı Sunan Üye
Değerli meslektaşlarım,
Bildiğiniz gibi Son çıkan sosyal güvenlik reformuna istinaden işçi maaşlarının bankadan yatması zorunlu. Ancak firmamız açısından personele verilen telefon limitlerini aşan konuşmaların tahsil edilmesinde problem yaşıyoruz, daha doğrusu tahsil edemiyoruz. Şöyle bir uygulama yapsak iş kanunu açısından problem yaşarmıyız? Personelimize firmamız adına kayıtlı hattımızı belli bir limit tahsis ederek vermek istiyoruz. Örneğin personelimizin 40 tl limiti var. Fatura 70 tl geldi. Personelle bir muvafakat imzalatılıp 30 tl yada limitten fazlası kadar maaşından kesinti yapıp okadar eksik yatırsak olurmu? Gelen telefon faturasınında tamamı gider yazılıp, kesilen tutar kadar gelir faturası kessek olurmu? Yada telefon limitinin fatura değilde bordrosunamı eklenmesi gerekiyor. Yada bunun daha kolay bir yolu varmı? Gerçekten affınıza sığınıyorum ama içinden çıkamadığımız bir konu bu.Teşekkürler.

Ynt: İşçi Maaşından Telefon Kesintisi.........

Bilindiği üzere, 18 Kasım 2008 tarihinde 27058 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan Ücret,prim, ikramiye ve bu niteliktesi her türlü istihkakın bankalar aracılığıyla ödenmesine dair yönetmeliğin 10. maddesinde işçiye o ay içinde yapılacak her türlü ödemenin kanuni kesintileri düşüldükten sonra kalan net tutarın bankalar aracılığıyla ödenmesi yükümlülüğü getirilmiştir.

Bu açıdan, telefon ücret kesintileri kanuni bir kesinti değildir.
Diğer tarafdan yapmanız gereken işçinin maaşının tamamını bankadan ödeyip, ayrıca telefon ücreti için (muvafakat imzalatmak şartıyla) gelir faturası kesmek suretiyle personelden tahsilat yapabilirsiniz.

bana göre işveren işçinin hakediş tutarı üzerinden hertürlü kesintisini yaptıktan sonra net ödenecek ne ise o tutarı bankaya yatırmakla mükelleftir.

coksen ' Alıntı:
bana göre işveren işçinin hakediş tutarı üzerinden hertürlü kesintisini yaptıktan sonra net ödenecek ne ise o tutarı bankaya yatırmakla mükelleftir.
Bu dediğinize katılmakla birlikte,
işyerine ait bir hat için gelen faturada , işyerinin standart görüşme sürelerine göre belirlediği bir limitin üzerinin sorgulanmadan kesilmesinin mümkün olamayacağını düşünüyorum.
Fatura dökümü incelendiğinde, limitin üzerinde bir miktar işyeri ile ilgili görüşmeleri kapsıyorsa, canınız sıkılabilir.

Burda önemli olan husus işin özüne inersek maaşların bankadan yatmasıdır. Yani elden ödemeye son. Bunun amacı da kayıt dışı istihdamı önlemektir.
Bu gerekçelere bakarak her türlü kesintiyi bordroda gösterip kalan neti bankaya ödemek mantıklıdır.
Limitle ilgili personelinde yazılı onayının alınması elbette sağlıklıdır.

Aynı problemi bende Trafik Cezalarında yaşıyorum,

İşciye tutanak imzalatıyorum kendi kusurundan dolayı yediği trafik cezası için ve giderleştirmeyip maaşından mahsup ediyorum, geri kalan maaşınıda banka hesabına yatırıyorum.

nguroy ' Alıntı:
Burda önemli olan husus işin özüne inersek maaşların bankadan yatmasıdır. Yani elden ödemeye son. Bunun amacı da kayıt dışı istihdamı önlemektir.
Bu gerekçelere bakarak her türlü kesintiyi bordroda gösterip kalan neti bankaya ödemek mantıklıdır.
Limitle ilgili personelinde yazılı onayının alınması elbette sağlıklıdır.
Nizam Bey, yasaların uygulamasında, idare olayın özünü malesef dikkate almıyor.
Malasef İdare çoğu kanun maddesinide kamunun yararı yerine idarenin yararını düşünerek uyguluyor. Hal böyle oluncada idari davalar ülkemizde her geçen gün artarak devam ediyor

Sayın meslektaşlar,
Yönetmelik hükümlerine aykırı davranılmaması gerektiği kanatindeyim.
Yönetmelik kanuni kesinti diyor. Yani GV, SGK primi vb. kesintiler düşültükten sonra kalan ücretin banka aracılığıyla ödenmesi gerekir.
Şayet yönetmelik her türlü kesinti deseydi sizlere katılabilirdim. Ceza uygulanmaması açısından yukarıda yazdığım şekilde uygulama yapılmasında fayda var.

Şuanda tüm cep telefonu oparatörlerinin şirket hatlarında fatura sınırlaması var. Oraya kimin ne kadar konuşmasına izin verdiginizi bildirin. Bir daha personelden alacaklı duruma geçmessiniz. Personelinizde ayağını verdiğiniz yorgana göre uzatır.
Saygılarımla.

telefon faturası kadar personel avans makbuzu imzalatıp tahakkuk eden ücretinden kesebilirsiniz.

Ben bu yaklaşımı anlamıyorum. İşçi ay içinde avans aldı ise ay sonu kesilmeyecek mi? Bordroda aldığı avans da gösterilir. Bankaya yatan net ücret bordro neti ile aynı olmalıdır. Bu benim kişisel yorumum tabi.

Sn. Mohicans ın yorumuna da saygı duymak lazım. Herşey olabilir bir açıklık yok.

Avansında banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor.
İşçiden telefon görüşmesi için kesinti olacaksa veya firmanın ürettiği/sattığı bir ürünü satın alacaksa ona bu bedel kadar fatura kesilir. Fatura yasal bir belge olduğuna göre bunun ödemesinin bordroda kesinti olarak gösterilmesi de yasal olur. Banka ödeme zorunluluğunda geçen bürüt ücretin yatırılması uygulaması bu gibi durumların varlığı nedeni ile şimdilik askıda.

sayın mohicans;
kamu personelini örnek alacak olursak, aklıma gelen ilk kesinti lojman kiraları.bunu elden mi tahsil ediyorlardır yoksa direkt maaşlarından mı kesiyorlardır?

Sayın coksen, Örneğiniz çok farklı bir alandan gelmiş :D
Diğer tarafdan sizinde bildiğiniz üzere kamu çalışanları bu yönetmelik kapsamına dahil değil.
Yalnız Sayın Turko'nun söylediği şekilde hareket edilebilir...

Poiztif düşünce yaklaşımarını anlıyorum, lakin "her türlü ödemenin kanuni kesintileri düşüldükten sonra" tanımlamasındaki kanuni kesintinin neler olduğunun sınırları çizilmedikçe ilgili kanuni kesintiler dışındaki kesintileri şu ya da bu şekilde kanuni gösterebiliriz gibi bir mantıkla işlem yapmak sadece risk oluyor düşüncesindeyim..

Ne yazık ki kanun koyucular masa başından uygulamanın nasıl olacağı hakkında fikir yürütmeden birşeyer yapmayı çok seviyor, üç kişi doğru dürüst kafa yormuyor, lakin birnlerce kişi de binlerce kez tezat yaşıyor.. Konu nereden nereye geldi farkındayım ama bu ve bu gibi durumlara neden olan her kanununu ve kanun koyucuyu şiddetle kınıyorum!

Sn.Turko'ya katılıyorum. Ek olarak personelden konu ile ilgili muaffakiyetname alınmasında fayda var. Ancak genede istismara ve yargıya açık bir konu.
En iyisi kontörlü hat alıp işin içinden çıkmak. Pratik zeka :)