işçilerin dilekçesi

• Konbuyu başlatan konsilyer
  • Başlangıç tarihi
K

konsilyer

Ziyaretçi
zamanında ödenmeyen ücretler için işçilerin imzalı dilekçeleri ile işverenden geciken (30 gün) ücretlerini talep etmelerinin işçi ve işveren açısından durumu nasıldır?

30 gün içinde zaten işverinin ödeme zorunluluğu vardır..
Yani bu gecikmede doğal olarak işçi daima haklıdır.
ödenmediği için işçiler tarafından yazılan yazı ileri de mahkeme ile
sonuçlanacak bir problemde sadece işçiler tarafından yapılan ihtar
niteliği taşıyabilir. Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha
problemli durum ortaya çıkartır.

ilginiz için teşekkür derim durumu biraz daha karıştıralım;
demişsiniz ki
Kod:
Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha 
problemli durum ortaya çıkartır
peki iş veren bu imzalı dilekçeyi okuduktan sonra işçilere bir ödeme planı sunsa ve kabul etmeyenlerin yönetimle görülmesi yönünde bi duyuruda bulunsa nasıl bir sonuç çıkar

konsilyer' Alıntı:
ilginiz için teşekkür derim durumu biraz daha karıştıralım;
demişsiniz ki
Kod:
Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha 
problemli durum ortaya çıkartır
peki iş veren bu imzalı dilekçeyi okuduktan sonra işçilere bir ödeme planı sunsa ve kabul etmeyenlerin yönetimle görülmesi yönünde bi duyuruda bulunsa nasıl bir sonuç çıkar

Merhaba,
İşçiler aşağıya aldığım 34. madde gereğince iş görmeyi reddedebilirler. İlave olarak ödeme tarihini 20 gün geçtikten sonra ödenen ücretleri için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranında faiz isteyebilirler.

Kod:
     Ücretin gününde ödenmemesi
     MADDE 34 - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
     Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Bence çalışanlarla görüşmeniz en uygun davranış olacaktır. Zor duruma düşmüş bir işverenin, çalışanlarının desteği olmadan tekrar kendini toparlaması çok zor. İş resmiyete dökülürse yapılacak bir şeyiniz yok diye düşünüyorum. Mahkeme yasal faizi ile ve icra masraflarıyla birlikte icra takibine karar verir diye düşünüyorum. Ayrıca bu durumdaki işçilerin hizmet sözleşmelerini feshedemeyeceksiniz.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim , biraz daha ileri götüreyim izninizle ; maaşlar ödeniyorsa ancak fazla mesailer ödenmiyorsa ve bu ödenmeyen fazla mesailer de bordroda görünmüyorsa nasıl bir durum oluşacak, yani esas olarak ödenmeyen ücretler bordroda görünmüyorsa ?

Merhaba,
Yeni duruma göre;
Eğer her ay çalışanlara "ÜCRET HESAP PUSULASI" vererek, imzalı bir suretini dosyasına koyuyorsanız, çalışanlar resmi olarak herhangi bir şey elde edemezler. Ancak önceki mesajımın anafikri olan iyi niyet çerçevesinde çözümlenmesi gereken bir durum.

Eğer çalışanlara "ÜCRET HESAP PUSULASI" vererek, imzalı suretlerini dosyanıza koymadıysanız o zaman durumunuz biraz daha zor. Çalışanlar, eğer banka yoluyla ödeme yapmadıysanız veya ödediğiniz ücret kadar makbuz almadıysanız hem ücretlerini hemde fazla mesailerini almadıkları iddiasıyla başvururlarsa başınız ağrır. Banka yoluyla yaptınız veya sadece ödediğiniz bordro brütü kadar ücret için imza aldıysanız fazla mesailerini almadıkları iddiasıyla karşınıza çıkabilir.

Durumunuzu bilmiyorum ama bunlar hep karşılıklı görüşme ve iyiniyetle çözülebilecek sorunlar.

anladım çok teşekkür ederim, ikinci soruyu sormamda ki bir maksat biraz da şundandı asgari ücretten fazla alan bir işçi ,asgari ücret üzerinden sigortalı olduğunda yada fazla mesaisi resmi kayıtlarda görünmediğinde bu durumu işçi mi işveren mi lehine kullanabilir bi anlaşmazlıkta bu durum ne şekilde ortaya çıkar işveren işçiye asgari ücretli gibi bordro düzenlese hesap pusulası da düzenlese imzalatsa ? imzalatmadığında tabi işeverenin başı ağrır ama ne derece ağrır sadece asgari ücret tutarı kadar mı yoksa olayın saklı kısmına da konuya dahil olur mu? muhakkak uygulamada bu tarz şeyler vardır her ne kadar istemediğimiz şeyler olsa da bir çok yer de bu durum söz konusu

konsilyer' Alıntı:
anladım çok teşekkür ederim, ikinci soruyu sormamda ki bir maksat biraz da şundandı asgari ücretten fazla alan bir işçi ,asgari ücret üzerinden sigortalı olduğunda yada fazla mesaisi resmi kayıtlarda görünmediğinde bu durumu işçi mi işveren mi lehine kullanabilir bi anlaşmazlıkta bu durum ne şekilde ortaya çıkar işveren işçiye asgari ücretli gibi bordro düzenlese hesap pusulası da düzenlese imzalatsa ? imzalatmadığında tabi işeverenin başı ağrır ama ne derece ağrır sadece asgari ücret tutarı kadar mı yoksa olayın saklı kısmına da konuya dahil olur mu? muhakkak uygulamada bu tarz şeyler vardır her ne kadar istemediğimiz şeyler olsa da bir çok yer de bu durum söz konusu

Merhaba,
Asgari ücret ile bordro yapılan çalışanlarda durum çok karışık. Mahkemede çalışanın yaşam şartları bile inceleniyor. Eğer asgari ücretle çalışmış olsa bu evi, otomobili alabilirmiydi gibi. Bir tanıdığımın (çalışan) başına gelmişti. Kıdem tazminatı nedeniyle mahkemelik oldular ve bahsettiğim şekilde bilirkişiler tarafından araştırma yapıldı. Son gördüğümde halen dava devam ediyordu, nasıl sonuçlanır bilemiyorum. Sonucu öğrenirsem sizlerle paylaşırım.

konsilyer' Alıntı:

Merhaba;

Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.Bence bu işçileri sömürmektir.

Kolay gelsin.

HResources' Alıntı:
Merhaba;

Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.Bence bu işçileri sömürmektir.

Kolay gelsin.

Merhaba,
Kesinlikle katılıyorum. Zaten bir kısım insanlar eksik ödeme yaptığı için vergi ve sosyal güvenlik kesintileri çalışanlarına ve emeklilerine daha fazla refah sağlayan bir çok ülkeden daha yüksek.

HResources' Alıntı:
Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.
Kolay gelsin.

Eğer "sizin gibi yapıyordan" beni kastediyorsan ben zaten bu işe başından beri karşıyım ve bu güne kadar işçinin bir kuruşunun bile gaspedilmesinin karşısında durdum.

Bu zincirleme suç olur...
Sonuçları da zincirleme olur.

Mahkeme
İşçilerin Bildirimsiz fesih hakkı
Ücret farkları
Mesai ücretleri
Hesap Pusulası düzenleyip yada bordro imzalatmadıysanız yıllık izin ve bayram izinleri hafta tatili karşılıkları
Geriye dönük Sigorta Primleri
Geriye Dönük Vergiler

tabi bunlara faiz de uygulanır.

Kod:
Eğer "sizin gibi yapıyordan" beni kastediyorsan ben zaten bu işe başından beri karşıyım ve bu güne kadar işçinin bir kuruşunun bile gaspedilmesinin karşısında durdum

Hayır sizi kastedmedim. :)
Benim anlamadığım, bu patron demeye bin şahit isteyen insanlar bunun nasıl hesabını verecekler.

eğer beni kasteddiyseniz ben olayı farazi olarak sordum başlığın ilk mesajı merak ettiğim bir konuydu sonrasını da sürekli duyduğum şeylerdi bunlar nasıl yapıyorlar yaptırımları nelerdir diye merak ettim aynı hatır senedi gibi,başkasının emeğinden keserek patron olunabilceğini ancak insan olunamayacağını düşünüyorum, ancak ben hala tam net bi yanıt alamadım biraz daha açayım diyelim bir işçi A aylık 800 ytl alıyor ama sigarotası asgari ücret üzerinden ödeniyor ve fazla mesai yapmıyormuş gibi görünmekte halbu ki işçi A hafta da 10 saat fazla mesai yapmakta işveren işçi A ya her ay bordro ve hesap pusulasını düzenleyerek imzalatıyor bu durum da suç sayın nURTEKIn in dediği gibi zincirleme mi oluyor bunlarla ilgili nerden örnek dava sonucu bulabilirim
yardımlarınız için teşekkür ederim

Şu anda A olarak tek kişiden bahsediyorsunuz ama foruma işçiler diye başladınız ;

A olarak ele alırsak ve siz bu imzaları sizin istediğiniz gibi attırdıysanız
A 'nın sağlam delil ve tanıklara ihtiyacı var.(imkansız değil) ama yine de
sizinde kayıtlarınızın birbirleriyle tutması gerekli..
Ödeme kayıtları,banka kayıtları ve en önemlisi puantaj kayıtları...

Ama işçiler diye bahsedersek; zaten bu kişiler birbirlerinin durumuna tanık olduklarından ve toplu şikayet olduğundan sizin sağlam delil ve tanıklara ihtiyacınız var.

Aslında işverenin iddaları çürütebilecek kadar sağlam belgelere ve tanıklara her zaman ihtiyacı var.

teşekkür ederim sanırım yeterince seneryo ürettim peki bu yorumları yaparken nerden faydalanıyorsunuz bunlar sanırım kanunda yok örnek dava neticelerine mi bakıyorsunuz yoksa mesleki deneyim mi bir stajyer bunlara nasıl ulaşabilir