zirve

İşçinin Çalıştığı İş Kolunda İş Yeri Açması

Üyelik
18 Kas 2005
Mesajlar
11
Bütün forumdaşlara kolay gelsin.

Pastane işi ile iştigal etmekte olan firmamızda çalışan personel çalıştığı iş yerinin bir sokak üzerine pastane işi ile ilgili işyeri açmıştır.
Mesai saatlerinde çalışmakta olup mesai dışında kendi işini yapmaktadır. Açtığı iş yeri iş yaparsa işten ayrılacağını, iş yapmazsa çalışmaya devam edeceğini söylemektedir.

Bu elemanı yasal haklarını vermeden işten çıkarma hakkımız var mıdır?

Nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Teşekkürler.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Ynt: İşçinin Çalıştığı İş Kolunda İş Yeri Açması

Merhaba,
Benim görüşüme göre İş Kanununun 25/II-e maddesi uygulanabilir. Ama yapılan iş sözleşmesinde bununla ilgili bir madde olması gerektiğine düşünüyorum. Çünkü kanundaki ilgili maddede çalışanın işyeri açması şekinde bir ibare yok. Ayrıca acaba pastaneyi kendi adınamı açtı? Buda çok önemli. Eğer eşi yada bir yakını adına açmışsa zaten uygulayacak hiç bir müeyyideniz yok.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İşçinin Çalıştığı İş Kolunda İş Yeri Açması

Bence de öyle. Aynı iş kolu hemde haksız rekabet yaratır. Ancak kendi adına açmışsa bu geçerli. Yoksa zaten yapacak hiçbirşey yok.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: İşçinin Çalıştığı İş Kolunda İş Yeri Açması

iş sözleşmesi yapılarak çalıştırılan kişi işverinin izni dışında başka bir işte (kendi adına olsa dahi) çalışamaz. yıllık izin döneminde başka bir işte çalışanın tazminatsız çıkarılabileceği gibi.
 
Üst