İşçinin Normal Yerine Emekli Girişi Ve Aylık Primlerin SGDP Gönderilmesi Düzeltme Ve İPC

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
05.12.2013 Tarihinde Ahmet beyin işe girişi normal yapılması gerekirken sehven emekli seçilerek yapılmıştır
ve Ahmet beyin Aralık 2013 ile Mayıs 2014 kadar tüm aylık prim bildirgeleride emekli (SGDP) olarak bildirilmiştir
Yapılan hata şimdi farkedildi
Bu durumda;
tüm aylık prim bildirgelerinin düzeltme işlemleri için herhangi bir ceza olur mu ayrıca işe giriş bildirgesininde güncellenmesi gerekir mi gerekirse nasıl yapabiliriz ve cezai işlem olur mu?
Not: Benim düşüncem herhangi eksik gün yada prim olmadığından işlem sadece düzeltme işlemi olacağından herhangi bir İPC olmaması yönünde
Saygılar

İşe giriş bildirgesini dilekçe ile düzelttirebilirsiniz.Sigortalılık kodunu SGDP tabiden tüm sigorta kollarına çevirirler onda sıkıntı yok.

Ancak aylık bildirgeleri düzeltmeniz gerekecek.Ücret aynı olabilir ama kesintilerde farklılık oluyor.Emekli çalışandan toplamda %32 sgk primi kesiliyor.Ancak normal çalışandan %37,5 sgk primi kesiliyor.Sizin %37,5 olması gerekirken %32 olmuş.Yani eksik prim ödenmiş.O yüzden ücret aynı olsada yapılan prim kesintisi yanlış olmuş.

Aralık 2013 - Mayıs 2014 dönemleri arasında o kişi için önce iptal bildirgesi vereceksiniz.Daha sonra tüm sigorta kollarına tabi olarak ek bildirge vereceksiniz.Ek bildirgelerin her biri için asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak.Tabi ilgili aylar için çıkacak olan fark primlerinide gecikme zamlı olarak ödeyeceksiniz.

Merhabalar,

Bizim kendi şirketimizde prim günü ile alakalı bir yanlışlık olmuştu.

Bana göre yapmanız gereken işlemler sırasıyla,

1) İşe Girişin kuruma yanlış verildiğine dair bir dilekçe verin.

2) Her Ay için Ek prim vereceksiniz.

Biz şirkette her ay ek prim verdik bilginiz olsun

Ceza olarak da Asgari Ücretin / 8 olarak diye biliyorum...

Daha önce teşviksiz bildirge verilmedi ise ek değil asıl kodlanarak elden bildirgeler verilir.