İşçinin trafik kazasında ölüme sebebiyet vermesi

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

işçi 14/06/2011 tarihinde bir çocuğa çarparak ölümüne sebep olmuş, akabinde tutuklanmıştır. Çıkışı hemen yapılması gerekiyormu, işverenin bu durumda bir yükümlülüğü varmıdır .

görüşlerinize bekliyorum.

iyi çalışmalar

Ynt: İşçinin trafik kazasında ölüme sebebiyet vermesi

Öncelikle geçmiş olsun.
Tutuklanmış olması,hemen çıkışının yapılmasını zorunlu kılmaz.Ancak işveren , bu tutukluluk halinin işçi için olan ihbar süresini aşmasıyla kıdem tazminatını ödeyerek sözleşmeyi bildirimsiz sona erdirebilme hakkını kazanır.
Diğer sorunuz olan işverenin yükümlülüğü, eğer kazaya karışan araç işyeri adına kayıtlı ise, araç sahibi olarak ölümlü kazadan sorumlu taraflardadır.

sayın keremcem öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. araç işverene ait. işverenin mali sorumluluğu varmıdır.yani bu tür durumlarda kan parası felan oluyorya bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

İşverenin kusursuz sorumluluğu vardır. Yani muhataplara karşı işveren 1, derecede sorumludur.

abdsis ' Alıntı:
Merhaba,

işçi 14/06/2011 tarihinde bir çocuğa çarparak ölümüne sebep olmuş, akabinde tutuklanmıştır. Çıkışı hemen yapılması gerekiyormu, işverenin bu durumda bir yükümlülüğü varmıdır .

görüşlerinize bekliyorum.

iyi çalışmalar

Keşke böyle kazalarda biraz esneklik olsa. Çünkü biz ne kadar dikkat edelim desek te çocuk bu , atıveriyor kendini yolun ortasına birden. Tabi yaşanan acıyı hiç bir şey karşılayamaz ama normal seyrinde giderkende istemeden kazaya karışan insanlar oluyor. Her iki taraf için de çok üzücü bir durum , Allah sabır ve kolaylık versin. Ölen çocuğada Allah rahmet eylesin :'(

Sayın hazelsu..

Türkiye Cumhuriyet'i.. bu konuda yeterince esnek değil mi sizce?

Bir kişinin yanlışlıkla dahi olsa da ölümüne sebeb olmak suçtur.. 3 ay sonra dışarıda o arkadaş... hayatına kaldığı yerden devam edebilir..!!

forwhom ' Alıntı:
Sayın hazelsu..

Bir kişinin yanlışlıkla dahi olsa da ölümüne sebeb olmak suçtur.. 3 ay sonra dışarıda o arkadaş... hayatına kaldığı yerden devam edebilir..!!

Yaşanan acının büyüklüğüne , ya da giden cana tabi ki bir şey söylemek imkansız. Ama dediğiniz gibi kimsenin 3 ayda paçayı kurtardığını düşünmüyorum. Aynı şeyin yarın bizim başımıza gelemeyeceğini garanti edemeyiz. Benim anlatmak istediğim şuydu her zaman sürücü mü hatalı , biraz da aileler dikkat etsin , yayalar. Çocuğunu saldım çayıra mevlam kayıra diye salmasın mesela. İş işten geçtikten sonra suçlu belli tabi , çocuğuma niye çarptın , kimse senin çocuğunun yolun ortasında ne işi vardı demez. Niye çarptın der.

HAZELSU ' Alıntı:
forwhom ' Alıntı:
Sayın hazelsu..

Yaşanan acının büyüklüğüne , ya da giden cana tabi ki bir şey söylemek imkansız. Ama dediğiniz gibi kimsenin 3 ayda paçayı kurtardığını düşünmüyorum. Aynı şeyin yarın bizim başımıza gelemeyeceğini garanti edemeyiz. Benim anlatmak istediğim şuydu her zaman sürücü mü hatalı , biraz da aileler dikkat etsin , yayalar. Çocuğunu saldım çayıra mevlam kayıra diye salmasın mesela. İş işten geçtikten sonra suçlu belli tabi , çocuğuma niye çarptın , kimse senin çocuğunun yolun ortasında ne işi vardı demez. Niye çarptın der.

Katılıyorum. :)

Bakınız efendim.. ben ciğerimi trafik terörüne.. 3 sene önce verdim..

Benim ciğerim.. kaldırımda yürürken gitti..Sonrasının ne olduğunu bilir misiniz? söylememe gerek var mı? kaç ay ceza aldı? ya da ceza aldı mı? biliyor musunuz? Biz aynı ülke de nefes alıyoruz öyle değil mi?

Her neyse..!

Bu trafik kazası..otoban'da.. ya da.. şehirler arası herhangi bir yolda gerçekleşirse.. o zaman size hak veririm..

Ama şehir içinde.. ara sokaklarda..gitmeniz gereken hızın onlarca km üstünde ilerleyeceksiniz.. ondan sonra da.. çoluğuna çocuğuna sahip olamayan ailelere.. neden sahip olmuyorsunuz diyeceksiniz..öyle mi?

Kaza muhakkak olur.. önüne geçilemez.. ama asgariye indirilir.. öncelik o çocukta..değil.. o arabayı kullanan kişidedir..Ama Bizim memlekette.. debriyajdan ayağını kaldırdığı zaman arabayı stop ettirmeyen herkes ben şöförüm dediği için yapacak bir şey yok maalesef..

Neyse bu konuda ben inanılmaz hassasım.. yazarken dahi ellerim titriyor.. bu nedenle doğru kelimeleri bulup size düşüncelerimi aksettirmekte sıkıntı yaşıyorum..

forwhom ' Alıntı:
Bakınız efendim.. ben ciğerimi trafik terörüne.. 3 sene önce verdim..

Benim ciğerim.. kaldırımda yürürken gitti..Sonrasının ne olduğunu bilir misiniz? söylememe gerek var mı? kaç ay ceza aldı? ya da ceza aldı mı? biliyor musunuz? Biz aynı ülke de nefes alıyoruz öyle değil mi?

Her neyse..!

Bu trafik kazası..otoban'da.. ya da.. şehirler arası herhangi bir yolda gerçekleşirse.. o zaman size hak veririm..

Ama şehir içinde.. ara sokaklarda..gitmeniz gereken hızın onlarca km üstünde ilerleyeceksiniz.. ondan sonra da.. çoluğuna çocuğuna sahip olamayan ailelere.. neden sahip olmuyorsunuz diyeceksiniz..öyle mi?

Kaza muhakkak olur.. önüne geçilemez.. ama asgariye indirilir.. öncelik o çocukta..değil.. o arabayı kullanan kişidedir..Ama Bizim memlekette.. debriyajdan ayağını kaldırdığı zaman arabayı stop ettirmeyen herkes ben şöförüm dediği için yapacak bir şey yok maalesef..

Neyse bu konuda ben inanılmaz hassasım.. yazarken dahi ellerim titriyor.. bu nedenle doğru kelimeleri bulup size düşüncelerimi aksettirmekte sıkıntı yaşıyorum..

Ben zaten mağdur durumda olanlar için bir şey demiyorum ki , siz neden yanlış anlıyorsunuz beni. Tabiki suçu olan varsa cezasını çeksin. Benim söylediğim kimi zaman suçsuz yere mağdur olan şöförler de var. Yani şöförler kadar yayalar ve çevredeki bi çok insan da dikkat etse keşkeee diyorum. Suçu sadece şöförlere bulmamak lazım diyorum. Çocuk olayını da örnek olarak verdim ayrıca. Çocuk olur büyük olur. Mesela çok klasik bir örnek , çok kez haberlerde üst geçit dururken yoldan geçmeyi tercih eden kişilere araba çarpması sonucu kaza olduğunu ve hayatını kaybeden insanlar olduğunu izlemişizdir. Benim deyinmek istediğim nokta bu. Sadece şöförler değil herkes dikkat etmeli. Size de ayrıca geçmiş olsun , ama beni yanlış anlayıp yanlış yorumluyorsunuz.

Ayağını debriyajdan kaldırdığında arabayı stop ettirmeyen, ancak debriyj-fren-gaz pedellarının yerini ve görevini hatırlayamayacak kadar alkollü iken 4 tekerlekli oyuncağıyla oynamaya karar veren birinin düşüncesizce hareketine en yakınlarından birini kurban vermiş biri olarak,
kimse istemez bu durumun yaşanmasını, ancak araç kullanan kişinin 1.sorumluluğu dikkatli ve güvenli araç kullanmaktır.
Çocuk, otobanda da karşınıza çıkabilir, ara sokaktada,
sürücü güvenli durabileceği hızda aracı kullanmak ZORUNDADIR.
KAzaya kurban gidenin hiç mi sorumluluğu yok, elbette var ama o aracı kullanırken karşısına bir çocuk yerine çok daha büyük bir araç çıkmış olsaydı sürücünün, kendi canını kurtarmak için yapabileceği çok daha fazla şey olduğuna inananlardanım.
Trafikte ölümlü kazalara karışan sürücüler konusunda tarafsız olamıyorum kusura bakmayın.

keremcem ' Alıntı:
Ayağını debriyajdan kaldırdığında arabayı stop ettirmeyen, ancak debriyj-fren-gaz pedellarının yerini ve görevini hatırlayamayacak kadar alkollü iken 4 tekerlekli oyuncağıyla oynamaya karar veren birinin düşüncesizce hareketine en yakınlarından birini kurban vermiş biri olarak,
kimse istemez bu durumun yaşanmasını, ancak araç kullanan kişinin 1.sorumluluğu dikkatli ve güvenli araç kullanmaktır.
Çocuk, otobanda da karşınıza çıkabilir, ara sokaktada,
sürücü güvenli durabileceği hızda aracı kullanmak ZORUNDADIR.
KAzaya kurban gidenin hiç mi sorumluluğu yok, elbette var ama o aracı kullanırken karşısına bir çocuk yerine çok daha büyük bir araç çıkmış olsaydı sürücünün, kendi canını kurtarmak için yapabileceği çok daha fazla şey olduğuna inananlardanım.
Trafikte ölümlü kazalara karışansürücüler konusunda tarafsız olamıyorum kusura bakmayın.

Mutlaka çok can yakan bi durumdur , başıma gelmedi çevremde çok kez duydum ama çok şükür ki ne benim ne de yakın çevremden biri bu konuda zarar gördü. Kimse de görmesin , gerçekten çok üzücü bir durum. Ben taraf tutmuyorum açıkcası , sadece herkesin dikkatli olması gerektiğini vurgulamak istedim. Sonuçta hepimiz hem birer yaya , hem de şöför ya da şöför adaylarıyız.