fonradar

İşe Giriş Bildirgesindeki Bazı Bölümler Hk.

Rmuhasebe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba.

Benim sorum şu ki işe giriş bildirgesinde doldurmadığınız alanlar var mı?
aslında iki yer var merak ettiğim çalışma ve sos. güv. bakanlığı iş koluna ne yazmamız gerektiği işyeri ssk sicil numarasından bir bölümle mi alakalı ? mesela bizim ssk sicil numaramız 2 1413 01 01 ... diye başlıyor farzedelim çsgb iş kolu kodumuz ne olmalı ? artı çsgb dosya numarası geçmiş yıllarda sistemden girip kaydettiğimi hatırlıyorum fakat şu anda işe giriş yaptığımda 0000 diye çıkıyor buraya tekrar kaydetmem gerekli mi yada bu şekilde devam etsem bir sorun çıkar mı?

son olarakta 2821 sk gereğince belirlenen görev kodu bölümünden işçi yi seçiyorum sizlerde öylemi yapıyorsunuz ? Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. kısacası işe giriş bildirgesinde bazı alanları doldurmazsak cezası varmı ? ilgilenip cevap yazacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

çsgb kodu olarak ticaret sicil mantığında sektör ayrımları yapılmış olup kendinize en uygununu seçiniz.Mesela mobilyacı iseniz AĞAÇ sektörünü seçin
boş geçerseniz birşey olmaz zaten boş geçmenize sistem izin veriyorsa kafanıza takmayın..
2821 e göre işçi seçeceksiniz.

ÇSGB dosya numarası birkaç yıl önce kaldırıldı.Artık o kod yok ve bildirgelere yazılmıyor o yüzden 0000 diye çıkıyor.İşçi seçeneğini seçmeniz doğru normal sigortalı çalışan girişlerinde.İş konu kısmında da belirli bir iş varsa mesela inşaat işiyse inşaat seçebilirsiniz.Ben genelde genel işler seçiyorum.Bir ceza çıkmaz merak etmeyin.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü 2 haneli kod buradan belirleniyor.
"14.13
Diğer dış giyim eşyaları imalatı"

Sizin nacerev2 kodunuzun ilk 4 hanesi dolayısı ile sgk işveren nonuz bu olduğuna göre "05" seçeceksiniz.

evet bende sizin söylediğiniz gibi düşündüm 05 dokuma, hazır giyim ve deri başlığı altında 14.13 var doğru hazır giyim bizimki fakat işe giriş bildirgesindeki o ilgili kısıma bakarsanız 05 şeker 06 dokuma çıkıyor. hadi 06 yı seçeyim diycem onda da sadece dokuma yazıyor doğru seçim yapmış olurmuyum emin olamadım. Açıkçası ben yıllardır bu kısımı boş bırakıyorum fakat içim rahat değil işte çözmek istedim.

ÇSGB dosya numarası birkaç yıl önce kaldırıldı.Artık o kod yok ve bildirgelere yazılmıyor o yüzden 0000 diye çıkıyor.İşçi seçeneğini seçmeniz doğru normal sigortalı çalışan girişlerinde.İş konu kısmında da belirli bir iş varsa mesela inşaat işiyse inşaat seçebilirsiniz.Ben genelde genel işler seçiyorum.Bir ceza çıkmaz merak etmeyin.

Teşekkür ederim içime su serptiniz gerçekten hani ciddi bir tereddütüm yok fakat gene de insan çözüm bulmak araştırmak doğru yaptığından emin olmak istiyor yaptığı işleri.

SGK açısından önemsiz bir kısım olarak görülüyor olamlı ki hala eski kodlar var. Yukarıda linkteki değişikliklere göre kodları revize etmemişler.

Kodların sayısı 20'ye düştü ama işe giriş-çıkış sayfasında 28 tane var hala.Bir değişiklik yapmadılar.Madem gereksiz kaldırsınlar bari uğraştırmasınlar bizi boş yere.

Ahh ah diyorum başkada birşey demiyorum. Ufak tefek noktasından virgülüne kadar her türlü şeyleri düşündürtüyorlar bize , araştırmak zorunda kalıyoruz. Yapsakta yaptığımızdan yeri geliyor tereddüte düşüyoruz. Ne zaman herşey yerli yerine oturacak herşey düzelecek çok merak ediyorum.

ben boş geçeceğim ozaman yine aynen yaptığım gibi devam edeceğim olur değil mi ? Dosya no da kaldırıldı demiştiniz o da 000000 olarak otomatik onuda öyle bırakacağım

http://i.hizliresim.com/Ry6EoR.png

Yukarıdaki linke tıklayarak resme bakın.Kırmızı kutu içine aldığım kısımlar doğru bir şekilde seçilmek zorunda.Onun dışında kalan yerler pek önemli değil.İş kolu kısmını genel işler olarak seçebilirsiniz tüm girişlerde.Adres kısmınıda eğer kişinin adresi yoksa boşluklara nokta koyarak geçebilirsiniz.

http://i.hizliresim.com/Ry6EoR.png

Yukarıdaki linke tıklayarak resme bakın.Kırmızı kutu içine aldığım kısımlar doğru bir şekilde seçilmek zorunda.Onun dışında kalan yerler pek önemli değil.İş kolu kısmını genel işler olarak seçebilirsiniz tüm girişlerde.Adres kısmınıda eğer kişinin adresi yoksa boşluklara nokta koyarak geçebilirsiniz.

evet aynen böyle yapıyorum adresleri de tam bir şekilde yazıyorum , yine de teşekkür ederim ilginize. 2008 den beridir işe giriş yapıyorum zaten mecburi alanları dolduruyorum , fakat SGK bu ya belli olmaz diğer yerler kafama takılıp duruyordu sizler sayesinde netliğe kavuşturdum olayı. Demekki fikirler hemen hemen hepimizin aynı yöndeymiş öğrenmiş oldum.