İşe Giriş Mülakat Sorusu

Smmm olan bir arkadaşa işe giriş mülakat sorusu olarak kasa fazlalığını eritme yöntemlerini sayınız denmiş o da haliyle afallamış kalmış işe girememiş sizce bu sorunun cevabı neler olabili

Çok kurnazca bir soruymuş. O arkadaşa slm söyle, böyle ise giris sorusu olamaz. Oldugunu varsayalim; Tabi ki bu sorunun çözümü de yasal olarak kasa fazlaligi veya kasa noksani hesaplarını kullanmaktir.

Son düzenleme:
Soruyu soran arkadaş,acaba sorunun cevabını biliyor mu merak ettim.Kendisinden dinlemeyi çok isterdim..

Muhtemelen işe alacak kişi kasa fazlalığının eritme yöntemini bilmediğinden ve de elindeki mükelleflerde böyle bir durum söz konusu olduğundan; İşe alacak elemandan bunun çözümünü duymak istemiş olabilir. Kendisi olaya vakıf değildir, bilmez, çözüm bulamaz ama karşıdan yolu yordamı duymayı bekler, bilirse işe alırım mantığı ile ne yazıkki arkadaşın afallaması yüzünden onun işe başlayamamasına yol açmış. Benimde tanıdığım kişilerin işe başvurularında böyle sorularla karşılaştıkları oluyor. Şahit olmuştum.

Smmm olan bir arkadaşa işe giriş mülakat sorusu olarak kasa fazlalığını eritme yöntemlerini sayınız denmiş o da haliyle afallamış kalmış işe girememiş sizce bu sorunun cevabı neler olabili

:banghead::alkış: Allahım ne günlere kaldık. Kasa Fazlalığını eritme yöntemleri ? Aslında ben bunu tez konusu yapmak istiyorum. İlk aklıma gelenleri yazim

1-) 679 hesaba yazarım. % 20 vergisini öderim (olmaz işten kovulursun)

2-) Sermaye azaltırım ( Buda olmaz şirketin borçları fazla ise kredi alamaz. Bilanço bozulur. Buda olmaz )

3-) Kar Dağıtırım ( Bununda vergisi var bu olamaz

Bence parayı çaldır.:):alkış: (Buldum )

Bence işe gireceklere böyle sorular sorulunca yanında bir tanede huni götürüp kafasına takıp dalga geçerek böyle cevap versinler.

Cevap kanunlara uymasa da, kayıt dışı satışları artır, masrafları şişir, yakalanırsan da cezaya katlan.

Bu mülakatlardaki sorular oldum olası sinirimi bozmuştur. maalesef zamanında ben de çok muhatap oldum. mesela;

- Neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz?
- Neden şu an çalıştığınız yerden ayrılmak istiyorsunuz?
- Kariyer hedefiniz nedir?
- Son işvereniniz hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz her şeyi eleştirir misiniz?
- Kişilik özellikleriniz nelerdir? güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?

şimdi var mı bilmiyorum ama eskiden kişilik testi de yaparlardı. ne kadar saçma sorular vardı? ve onun bir sonucu var mıydı halen merak ederim.

Allah iş arayanlara kolaylık versin.