İşi terk eden mükellef stok çıkışı

İşi terk eden mükellef stoktaki mallarını kendisine fatura ederse malları maliyet bedelleriyle veya zararına fatura edebilir mi?Yoksa az da olsa bellli bir kar oranına göre mi kendisine fatura etmelidir?

İşi terk eden mükellef stoktaki mallarını başka bir mükellefe fatura ederken kar oranı uygulamalı mıdır?
Gerçekte maliyetine veya zararına satıyorsa gene de karlı olarak mı fatura etmelidir?

Adi ortaklıklarda ortaklardan birisi mükellefiyetine son verecekse stoklardaki mallar diğer ortağa maliyet bedelleriyle veya zararına fatura edilebilir mi?

Ynt: İşi terk eden mükellef stok çıkışı

Sayın ms_07;
Böyle bir durumda daha önce bu malları alırken ödeyipte indirimde kullandığı kdv kısmı önemlidir.Zira malları alırken alış vesikalarında gösterilen indirimde kullandığınız kdv leri tekrar ödemek zorundasınız.
Buda demek oluyorki en az maliyet bedeli ile fatura etmeniz gerekmektedir.

İşi bırakan bir işletme elindeki malları zararına fatura edebilir.Bu ticaretin gerçeklerinden biri.

Elindeki malı mecbur satması gerekli tok satıcı değil ayrıca toptan satıyor zararına satmasında bir sakınca yok bence .

Zamanında 14 usd den sattığımız kumaşı firmayı kapatırken 2.5 TL ye satmak için 3 ay bekledik.

Kolay gelsin .

Zararına satış ticarette mümkün tabi.Burda da emsal bedeli önemlidir.Bir mal satıldığı gün şartlarında piyasada 100 tl alıcı bulurken siz ben bunu 70 tl ye satıp zarar ettim derseniz tespit edildiğinde sorarlar.Ama satıldığı gün şartlarında 70 TL emsal değeri varsa problem yok.
Kaldıki kapanıştan bahsediyor arkadaş.Örneğin işyerini kapatıp elindeki malların hepsini bağışladı ne yapacak?
Yine faturayı yukardaki bahsettiğim esaslar dahilinde kesip kdv sini ödemesi gerekir diye düşünüyorum.

kesin olarak işi kapatırken stoklarımızı maliyetine kendimize veya bir başkasına fatura edenilir miyiz ?