Isıcam Üretimi

sayın form üyeleri

ısıcam üretimi yapmak amacıyla kurulan firmamız 01 ocak 2008 tarihi itibariyle üretime başladı.mart 08 sonu itibariyle 153 ticari mallar hesabımız 1.550.000,00 ytl,600 yurtiçi satışlar hesabımız ise 920.000,00 ytl.kapasite kullanım raporunda ısıcam üretimi sırasında % 5 fire belirtilmiş.geçici vergiyi hazırlarken 770 li hesaplar ve satışların maliyeti haricinde % 5 fire ile ilgili nasıl bir işlem yapmalıyız.maliyet hesaplaması yapmıyoruz.normal cam alıp 153 te takip ediyoruz ve sonrasında ısıcam olarak satış yapıyoruz.görüşlerinizi paylaşırmısınız.

iyi çalışmalar

Ynt: ısıcam üretimi

Üretimde meydana gelen kayıplar fire kabul edilmez. Bunlar ıskarta, deşe v.s. gibi adlar alır. Bu konuda yapılacak bir işlem yoktur.

Ynt: Isıcam Üretimi

üretim esnasında kaçınılmaz olarak meydana gelen fireler normal fire ve maliyet verilir,grev lokavt gibi dış etkenli meydana gelen fireler anormal fire olarak değerlendirilip gidere verilmesi gerekmez mi ?

Ynt: Isıcam Üretimi

"Gönderen: BOZOĞLANLI

firmamız 01 ocak 2008 tarihi itibariyle üretime başladı.. maliyet hesaplaması yapmıyoruz.."

Nasıl satılan mamul maliyetini hesaplıyorsunuz. Üretim var ancak maliyet hesaplaması yok .

Fire hesaplamanız için maliyet hesaplarını kullanmanız ve 153 Ticari Mallar hesabına aldığınız normal camı üretime göndermeniz ve tek düzen hesap planı gereği hammadde olarak aldığınız camları 150 İlk Madde Malzeme hesabına dahil etmeniz, üretimde çalışan işçilerinizin ve üretime ait giderlerinizin 720 Direkt İşçilik Giderleri, 730 Genel Üretim Giderleri olarak kayıtlara almanız direkt 770 Genel Yönetim Giderleri hesabına alarak giderleştirmemeniz, imalatçı firma olmanız nedeniyle maliyet hesaplaması yapmanız gerekmektedir.