İşinize Gelmiyorsa İstifa Edin

ADAY ADAYI

Katkı Sunan Üye
Merhabalar sorunum şu üç yıldır çalıştığım şirkette fazla mesailerden dolayı rahatsız olmaya başladım ve itiraz ettim sonuçta ofis elemanı olduğumuz için fazla mesai ücretide almıyoruz ama çıkış saatimiz 18:00 olduğu halde hiç bu saatte çıktığımı hatırlamıyorum ve en az 21:00 kadar mesaiye kalıyoruz itiraz ettiğimde müdürümüz kalınacak iş yapılacak isteyen versin isitfasını gitsin diyor yani bunlar çıkış vermiyolar bizimde çalıştığımız departmandaki arkadaşlarla aramızda mesailerden dolayı yazışmalarımız var yani mesailerden sıkıldık falan hergün mesai olurmu falan şimdi benim haklı nedenlerle iş akdimi fesh etme hakkım doğuyor sanırım ama mahkemelik olursak mahkemede bu mailleşmeler işimize yararmı ayrıca mesaide yaptığımız işlerin ekran görüntüleri kaydı falan var sonuç ne olur....

Gırıs cıkıs kayıtlarınız, o saatlerde ofıste oldugunuzu ıspatlayabılecek yazılı belgeler?? Fax-dosyalara gıren tarıh saat bılgılı evraklar-sahıtler???

Evet Sayın Keremcem'in söyledikleri doğru burda en büyük ispat aracından bir taneside şahitler.Ayrıca şirketler eğer iş sözleşmelerinde yoksa fazla çalışma ile ilgili işçi muvakkatnamelerini yılbaşlarında almaları ve özlük dosyalarına koymaları lazım

Merhabalar sorunum şu üç yıldır çalıştığım şirkette fazla mesailerden dolayı rahatsız olmaya başladım ve itiraz ettim sonuçta ofis elemanı olduğumuz için fazla mesai ücretide almıyoruz
.

Bu ifadeye göre ileti sahibi ,aylık maktu ücretli çalışan ise yılda 270 saat üzeri f.çalışmaların ücretini ayrıca çalışmış ise bayram ve genel tatil çalışması ücretlerini talep edebilecek
Çalışmış yani f.çalışma yapmış olduğunun ispatı işciye,ücretinin ödendiğinin ispatı ise işverene aittir.
Burada esaslı nokta ispat sorunudur.

KANIT YÖNTEMİ:(Fazla çalışma yaptığını işcinin ispatlamakla yükümlü olduğu-Bordrolarda fazla çalışma bölümünün boş olması ya da bordronun imza taşımaması halinde işcinin fazla çalışma yaptığını her türlü delil ile ispatlayabileceği) Yarg.9.HD.2008/939

HER ZAMAN MAİL ATIN MESAİ SAATLERİNDE ŞU AN İŞYERİNDE MASADE ACİL CEVAP BEKLİYORUM MESAİDEYİM gibi ifadelerle edebiyat ve felsefe yapım herzaman olduğu gibi gene mesaideyiz kafam karıştı kusura bakmayın gibi laflar yazın mail kunuzunuzda olsun herşey saat tarih belli olur

HER ZAMAN MAİL ATIN MESAİ SAATLERİNDE ŞU AN İŞYERİNDE MASADE ACİL CEVAP BEKLİYORUM MESAİDEYİM gibi ifadelerle edebiyat ve felsefe yapım herzaman olduğu gibi gene mesaideyiz kafam karıştı kusura bakmayın gibi laflar yazın mail kunuzunuzda olsun herşey saat tarih belli olur
Tek başına yeterli,somut delil oluşturmayabilir ama işveren silmezse a mailler, kamera kayıtları,tanıkların beyanları ile birlikte düşünüldüğünde bu kanaati güçlendirebilecektir.

MAili kağıda bastırdığınız anda geçerliliğini kaybeder, elektronik ortamda kaldığı sürece delil olabilecektir.

Sn.ADAY ADAYI

Olayınıza ilişkin olarak yukarıda belirtmiş olduğum Kararı(Yarg.9.HD. 2008/939 E. 2008/5619 K.21.03.2008 T.)dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

-"işinize gelmiyorsa istifa edin"diyen,bu sözün ne demek olduğunu,nereye varacağını bilmeyen işverendir.Basiretli işveren-tüccar bu lafı etmez,etmemeli.
Bu tür işyerinde verimlilik,kalite ve çalışma barışından söz etmek mümkün değil.
-"işcinin işine gelmeyen"yön,işverenin gereken yükümlülüğü yerine getirmemesi sonucu oluşan hak kaybı,rahatsızlıktır.Üstelik sürekli olarak.
Bu durumu usülünce dile getirmek bile işverenin işine gelmiyorsa,ödenmesini beklemek çok aşırı iyi niyetlilik olur.
-

kardeşim mail atın dediysek şirketin kayıtlı maillerini gönderip alırken aynı sayfadan kendi özel mail sayfanıza da yollayın kim göndermiş ne zaman yollamış nereye yollamış nerden gelmiş kayıtlar sizin kendi özel mail adresinizde görünsün