İşletilen Faiz için Fatura Kesilmeli mi?

A Firması B firmasına borç para verirse ve bundan da faiz geliri elde ederse fatura kesmelimidir bu faturada KDV olmalımıdır

Ynt: İşletilen Faiz için Fatura Kesilmeli mi?

Buna vade farkı derse olabilir. Normal olarak bunlar bankacılık işlemidir. KDV değil banka sigorta muamele vergisine tabidir.
Tabi bu nedenle de bankalar ve yetki verilmiş kurumlar dışında kimse faiz alamaz.
Mutlaka arada bir mal veya hizmet alışverişi bulunmalıdır.. Usulen, şeklen de olsa bu şekilde yapılmalıdır.

mal ve Hizmet alış verişi yok sadece ortak oduğu şirkete verilen borç para

nguroy ' Alıntı:
Buna vade farkı derse olabilir. Normal olarak bunlar bankacılık işlemidir. KDV değil banka sigorta muamele vergisine tabidir.

Tabiki üstad, BSMV olduğuyla ilgili ilgili içtihatı birleştirme kararı okumuştum. (Aradım ama bulamadım bulunca göndereceğim). Fakat bu kararın varlığına rağmen uygulamada çoğu firma nakit kullandırımlarına faiz faturası kesip, KDV hesaplamaktadır.

Benim görüşüm de riske girilmeyerek, fatura kesilip KDV hesaplanması yönündedir.

Şirketler arasında ortaklık ilişkisi var yanılmıyorsam. O zaman cari hesaba adat ile vade farkı uygulanması mümkündür.
Çok yasal gibi gelmiyor ama sn . Butterfly ın da haklı olarak belittiği gibi çoğu firma bunu yapıyor.
Fatura kesilerek KDV tahakkuku yapılmalıdır.
Ancak firma banka kredisinin faizini, yansıtıyorsa üzerine herhangi bir ekleme yapmıyorsa, sadece borç dekontu ile yapılmaktadır. Fatura ve kdv yoktur.

danıştayın bir kararını biliyorum; şirket kdv hesaplamamıştı. ve haklı çıktı. tabi bu şirketin kendi ortağıydı.
ama hesaplamaktanda birşey kaybetmezsiniz. sonuçta devletin karına size birşey demezler.

Merhaba,

1. Benim belirteceğim konu, şirketin ortaklara borç vermesi hakkındadır. (131 Nolu hesap) Bu konu hakkındaki tartışma uzun süredir devam etmektedir.

2. Bu konu hakkında içtihatı birleştirme kararı yoktur. Çok çeşitli danıştay kararları var ve bir tane Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu Kararı vardır.

3. Konu ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı' nın 20.02.1997 tarih ve 2801 sayılı özelgesi "Bir sermaye şirketnin ortaklarına borç vermek suretiyle gerçekleştirdiği finansman hizmetlerinin banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına girmediği, Katma Değer Vergisine tabi tutulması gerektiği" hükümlerini içermektedir. (Kızılot Sayfa : 352)

4. Yaklaşım Dergisinin Ocak/2007 sayısının arka sayfalarında yayınlanan 07.02.2006 tarih ve 2006/133 esas ve 2006/106 sayılı kararına göre "Ortaklarına borç para vermek suretiyle örtülü kazanç dağıttığı ileri sürülen ve tüzel kişiliği olan kurumlar vergisi mükellefi açısından değerlendirildiğinde, mutad meslek halinde yapılan bir ödünç para verme işi bulunmadığı ya da farklı bir ticari veya sınai faaliyet alanı bulunup gerçekte ödünç para verme yoluyla para kazanma amacı olmayan, aynı zamanda lehe aldığı bir para da bulunmayan şirketin, bu işlemleri nedeniyle banka ve sigorta muameleleri vergisi mükellefi olamayacağını ortaya koymaktadır. "

Yani, Danıştayın bu kararında dünç para verme işinin sürekli bir meslek gibi yapılıp yapılmaması önemle vurgulanmıştır. Eğer sürekli yapılmıyorsa bu işlem BSMV' nin konusuna girmez.

Dolayısıyla sonuç şu :

a) Bir kere bu olay BSMV konusuna girmiyor.

b) 131 hesaba faiz işletiliyorsa fatura kesilip KDV hesaplanacak. (KDV K. Md.1, 2, 3, 4, 5)

c) Bana göre bu Danıştay kararına göre ortaktan faiz geliri elde edilmiyorsa, fatura da kesilmez, KDV de olmaz. Bizim şirketlerde uygulamamızda hep adat hesaplaması var, bu şekilde adat hesaplandığında KDV' nin konusuna da giriyor, gelir yazmak yetmiyor. Belki hiç faiz geliri hesaplanmasa, mahkemede haklı çıkma durumu daha fazla.

d) Çünkü, bu Danıştay kararında mükellef faiz hesaplamış fakat fatura düzenleyip KDV beyan etmemiş.

Sonuç : Maliye Bakanlığı' nın görüşü de bu son Danıştay kararı yönünde olduğundan, mahkemelerde uğraşmamak adına çok hareket görmeyen ve bakiyesi yüksek olan 131 hesaplar faiz işletilmeli (Merkez Bankası'nca avans işlemlerine uygulanan faiz oranında) ve faturası kesilmeli, KDV hesaplanmalıdır.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim Grup şirketler için peki aralarında borç para alış verişi olsa

ana sözleşmede ödünç para alıp verebileceğine ilişkin madde yok ise maliye naylon ft olarak işlem yapabilir.

mesut-smm ' Alıntı:
c) Bana göre bu Danıştay kararına göre ortaktan faiz geliri elde edilmiyorsa, fatura da kesilmez, KDV de olmaz. Bizim şirketlerde uygulamamızda hep adat hesaplaması var, bu şekilde adat hesaplandığında KDV' nin konusuna da giriyor, gelir yazmak yetmiyor. Belki hiç faiz geliri hesaplanmasa, mahkemede haklı çıkma durumu daha fazla.

nane ' Alıntı:
ana sözleşmede ödünç para alıp verebileceğine ilişkin madde yok ise maliye naylon ft olarak işlem yapabilir.

Yani burdan ulaşılan sonuç, ana sözleşme de yazmasa dahi teamüller içerisinde yapılan grup firmalar ve ortaklara borç vermelerde faiz hesaplayıp gelir yazmaya gerek olmayabilir.

Örnek vermek gerekirse,
Banka aracılığıyla borç verilip uygun bir zamanda geri alınan ve borcu alan firmanında bu parayla ticaret yaptığı (temaüllere uygunluk) bir borçlanma ilişkisinde faturaya ve KDV ye gerek yoktur diye düşünüyorum.

yani 2 firmam var biri finansman sıkıntısına düşmüş diğerinde para var. para olandan para alıp, para kazanıp geri ödeyince neden fatura keseyimki. Neden bankaya faiz ödeyeyim. (siz olsanınz ne yaparsınız?) Basiretli tüccar faize katlanıp hep bankadan mı para almak zorunda.

Sn. Butterfly

Haklısınız bende sizin gibi düşünüyorum. Ancak bu örtülü kazanç, aşırı çıkar sağlama, vergi kaçırma gibi eylemlere dönüşmediği sürece böyle olabilir.

TAbiki,

uygun bir ticaret alanı yakalayınca, para kazanacağınızı da biliyorsanınız, bir şirketinizdeki fonu yeni alana transfer etmek için ne engel var. Hangi vergi kanunu ticaret'e engel olabilir. (am dikkat ediniz iş gerçek, hortum değil)

Ama maliyenin'de hortumculardan başı yandı yoğurdu üflüyor.

zaten HOLDING şirketlerin de bir anlamda varlık sebebi budur.

grup şirketler arasında borç alıp verme işlemleri örtülü kazanç ve örtülü sermayenin konusuna girmektedir. şirketler sahiplerinden bağımsız tüzek kişiliktir ve kurumlar vergisine tabidir.Dolayısıyle şirket sahipleri şirket kaynaklarını kendi varlığıymış gibi ödünç para veremez.Eğer grup şirketler arasında ödünç para alış verişi varsa bu para hareketleri için adat faizi hesaplanmalı ve hesaplanan faiz üzerinden % 18 kdv hesaplanarak beyan edilmelidir.Burada hesaplanan faiz 3 er aylık geçici vergi dönemleri için hesaplanmalı ve faiz oranıda merkez bankası avans işlemlerine uygulanan faiz oranı olmalıdır.Bu şirketler banka ve sigorta şirketi olmadıkları için BSMV hesaplaması yapamazlar.kdv ye tabidir ve fatura kesilecek.

İsa kARATAŞ
SMMM

image123 ' Alıntı:
grup şirketler arasında borç alıp verme işlemleri örtülü kazanç ve örtülü sermayenin konusuna girmektedir. şirketler sahiplerinden bağımsız tüzek kişiliktir ve kurumlar vergisine tabidir.Dolayısıyle şirket sahipleri şirket kaynaklarını kendi varlığıymış gibi ödünç para veremez.Eğer grup şirketler arasında ödünç para alış verişi varsa bu para hareketleri için adat faizi hesaplanmalı ve hesaplanan faiz üzerinden % 18 kdv hesaplanarak beyan edilmelidir.Burada hesaplanan faiz 3 er aylık geçici vergi dönemleri için hesaplanmalı ve faiz oranıda merkez bankası avans işlemlerine uygulanan faiz oranı olmalıdır.Bu şirketler banka ve sigorta şirketi olmadıkları için BSMV hesaplaması yapamazlar.kdv ye tabidir ve fatura kesilecek.

İsa kARATAŞ
SMMM

Aynen katılıyorum