İşletme Defteri İsteğe Bağlı Bilançoya Geçiş

Üyelik
17 Nis 2020
Mesajlar
15
Konum
İzmir
Kolay gelsin. 1 hafta önce işletme defteri açılışı yaptım. Fakat firma sahibi bana ticaret odasına kaydolmak istediğini belirtti. Ticaret odasıyla görüştüğümde bana işletme defterinin kayıt olamadığını bilançoya tabi defterin kayıt olabileceğini bildirdi. Bu şartlarda defteri bilançoya taşıyabilir miyiz? Defter tasdik süresi geçtiği için ne yapabiliriz? Dönem içinde isteğe bağlı bilançoya geçebilir miyiz? Defter bastırırsak defter yok hükmünde mi kabul edilir? (Gelecek Özel Usulsüzlük Cezası önemli değil) Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
9,207
Konum
İstanbul
Merhaba
Bu işte bir yanlışlık var.
Ticaret odası kayıtları işletme defteri veya bilanço olarak değil,yapılacak faaliyete göre belirler.Bazı faaliyetlerin doğrudur,ticaret odasına kaydı yapılmaz.
Oda sitesinden alıntı.
Gerçek kişi firmaların (Şahıs firmaları) kuaför, berber faaliyeti yanında manikür - pedikür salonu, cilt bakımı, saç tasarımı, kıraathane işletmeciliği şeklindeki faaliyet konuları, pazarcılık, bakkal vs. gibi konular esnaf faaliyeti olduğundan Ticaret Siciline tescil ve Ticaret Odasına kayıt yapılamamaktadır.Şahsi inşaat işlemi tescil edilmemektedir.
Bu faaliyetlerle ilgilenecekseniz ticaret odasına değil,esnaf odasına kayıt yaptırabilirsiniz.
Yani odaya kayıt yaptırmak için bilanço olmanıza gerek yok.Ayrıca müükellefinizin neden ticaret odasında direttiğini de öğrenin bence.Esnaf odasına kaydolsanız olmuyor mu?
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,518
Konum
İSTANBUL
Kolay gelsin. 1 hafta önce işletme defteri açılışı yaptım. Fakat firma sahibi bana ticaret odasına kaydolmak istediğini belirtti. Ticaret odasıyla görüştüğümde bana işletme defterinin kayıt olamadığını bilançoya tabi defterin kayıt olabileceğini bildirdi. Bu şartlarda defteri bilançoya taşıyabilir miyiz? Defter tasdik süresi geçtiği için ne yapabiliriz? Dönem içinde isteğe bağlı bilançoya geçebilir miyiz? Defter bastırırsak defter yok hükmünde mi kabul edilir? (Gelecek Özel Usulsüzlük Cezası önemli değil) Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.
Merhaba, Ticaret odasındaki memurun tamami ile işgüzarlığı. İlgili Ticaret Odası sitesinden Gerçek Kişi ler istenen bilgi ve belgeleri hazırlayıp direkt başvuru yapabilirsiniz. İhtiyari olarak bilanço defterine de geçmek isterseniz geçersiniz. Bu ayrı bir konu.
 

mistanbul

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
83
Konum
Kayseri
Ticaret odalarına kayıt şartları, 5174 sayılı TOBB kanunun 9.maddesinde sayılmıştır. Maddede, "Ticaret siciline kayıtlı tacirler ve 5 inci maddeye göre sanayici ve deniz taciri sıfatını haiz tüm gerçek ve tüzel kişiler ile bunların şubeleri ve fabrikaları, bulundukları yerdeki odaya kaydolmak zorundadırlar." denilmektedir.
Buna göre odaya kayıt için ticaret siciline kayıt olmak zorunludur. Ticaret sicile kayıt için ise 21.07.2007 tarih 2007/12362 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre tacir sayılmak gerekmektedir. İlgili kararda VUK 177.maddeye atıfta bulunarak, 1.sınıf tüccar sayılma şartlarından (parasal limitlerden)1 ve 3. maddedekilerin yarısını, 2.maddedekinin ise tamamını aşmayanlar esnaf kabul edilmiştir.
Bildiğiniz gibi işletme defteri tutan mükellefler 2. sınıf tüccar sayılmaktadır. Bu nedenle Ticaret Odaları işletme defteri tutanları esnaf kabul etmekte ve kaydı reddetmektedir. Ancak, ilgili bakanlar kurulu kararındaki limitlerin aşıldığının belgelenmesi halinde tutulan defterin cinsine bakılmaksızın kayıt yapılabileceği kanaatindeyim.
 

murat384

Katkı Sunan Üye
Üyelik
25 Kas 2019
Mesajlar
134
Konum
Türkiye
Kolay gelsin. 1 hafta önce işletme defteri açılışı yaptım. Fakat firma sahibi bana ticaret odasına kaydolmak istediğini belirtti. Ticaret odasıyla görüştüğümde bana işletme defterinin kayıt olamadığını bilançoya tabi defterin kayıt olabileceğini bildirdi. Bu şartlarda defteri bilançoya taşıyabilir miyiz? Defter tasdik süresi geçtiği için ne yapabiliriz? Dönem içinde isteğe bağlı bilançoya geçebilir miyiz? Defter bastırırsak defter yok hükmünde mi kabul edilir? (Gelecek Özel Usulsüzlük Cezası önemli değil) Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.
Aynı durumdayız işletmeyi kayıt etmiyorlar yıl sonu zaten bilançoya geçiyorduk defterlerin ön yüz fıtokobilerini istiyorlar.
Sorum şu noterde “ işe başlama” mı yoksa “yeni mali dönem “ mi seçiliyor ? İşletmeden bilançoya geçenlerde ve ticaret odası sermaye soruyor sermayeyi neye göre belirliyoruz
 

mistanbul

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
83
Konum
Kayseri
Aynı durumdayız işletmeyi kayıt etmiyorlar yıl sonu zaten bilançoya geçiyorduk defterlerin ön yüz fıtokobilerini istiyorlar.
Sorum şu noterde “ işe başlama” mı yoksa “yeni mali dönem “ mi seçiliyor ? İşletmeden bilançoya geçenlerde ve ticaret odası sermaye soruyor sermayeyi neye göre belirliyoruz
Merhaba,
Yeni mali dönem diyorsunuz. Şahıs firmalarında sermaye için asgari bir şart yok. Tavsiyem bilanço esasına geçerken hesaplayacağınız öz kaynak tutarını sermaye olarak bildirmeniz.
 

husok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
453
Konum
istanbul
Demir ve Çelikten mamül ürettikleri için zorunlu olarak e-irsaliye, e-faturaya geçenler yılbaşında e-deftere geçmek zorunda mı? yoksa DBS üzerinden mi devam edecekler? Not: sınıf değiştirme hadlerini aşmıyor.
 

smmmkaraman

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
706
Konum
Karaman
Sınıf değiştirme haddini aşmıyor ise, DBS'den devam edebilir. DBS de bilanço haricindeki mükelleflerin elektronik defteridir.
 

husok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
453
Konum
istanbul
Sınıf değiştirme haddini aşmıyor ise, DBS'den devam edebilir. DBS de bilanço haricindeki mükelleflerin elektronik defteridir.
peki aynı şekilde e-irsaliyeye ve e-faturaya geçmiş olan Demir ve Çelikten mamül üreten Limited şirket e-deftere geçecek mi? onun da cirosu 1 veya 1,5 milyon civarı. normal olarak E deftere geçme hadlerinde değil. bu şirket kağıt ortamında mı devam edecek yevmiye kebir tutmaya?
 

Hava Kuvvetleri

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ocak 2013
Mesajlar
222
Konum
ANTALYA
peki aynı şekilde e-irsaliyeye ve e-faturaya geçmiş olan Demir ve Çelikten mamül üreten Limited şirket e-deftere geçecek mi? onun da cirosu 1 veya 1,5 milyon civarı. normal olarak E deftere geçme hadlerinde değil. bu şirket kağıt ortamında mı devam edecek yevmiye kebir tutmaya?

E-deftere geçiş hadleri tutana kadar kağıt ortamında defterlerini tutmaya devam edecek.
 
Üst