İşletme Defteri Toplu Ambalaj Gideri

arkadaşlar işletme defterine tabi mükellef yaklaşık 2 yılda kullanacağı ambalaj giderini tek seferde 11.ayda satın alıyor.

bu faturaya dönemsellik ilkesi ile mi işlem yapmak gerekli

yoksa işletme defteri olduğunda tek seferde gider yazabilirmiyiz.

nasıl işlem yapmak gerekli.

Üretim yapıyor ise 150 üzerinde takip edip üretim miktarı doğrultusunda maliyete eklemelidir.
Mal alım Satım işe ile uğraşıyor ise 157'de kullandığı miktarda giderleştirmelidir.

Ambalaj malzemesinin dönem sonundaki miktarını stoklarda gösterirseniz, giderlerden çıkmış olursunuz.

Ambalaj malzemesinin dönem sonundaki miktarını stoklarda gösterirseniz, giderlerden çıkmış olursunuz.

hocam bu şekilde işlem yapmak için faturayı ilgili döneme işlerken demirbaş faturası kaydı şeklindemi kaydetmek gerekli.

dönem sonunda stoğa nasıl alacaz hocam işletme defteri olduğu için tam anlayamadım.

Son düzenleme:
Şöyle yapalım.... Satışlar 1000 TL., giderler (ambalaj malz.) 500 TL. = Kar 500 TL. olur. Dönem sonunda kullanılmayan 400 TL. lik ambalaj malz. olduğunu düşünürsek, 1000+400 -500 = 900 TL.karın olur.
Ambalaj malzemesini işletme defterinde gider kaydedeceksiniz. Dönem sonunda diğer emtia stokları gibi 400 tl.lik ambalaj malzemesini de stoklarınızda göstereceksiniz. Böylece yukarıda ki örneğe göre ambalaj malzemesinin 100 TL.lik kısmı 2014 gideri olarak gösterilmiş olur. 2015 yılı sonunda bütün ambalaj malzemesinin kullanıldığını düşünürsek, stoklarınızda görünmeyeceği için 400 tl.yi de 2015 yılı giderlerinde göstermiş olursunuz.