İşletme Defterinde Tevkifat

Sayın üstatlar benim şöyle bir problemim var. işletme defterine tabi bir mükellefim var. ltd nin birisinin işçilerini günlük bir yerden bir yere taşıyor. mayıstan itibaren tevkifat sistemi değiştiğinden beyanları o şekilde göndermeye başladık ve faturalarda o şekilde kesilmekteydi. yanlız 2013 yılı kdv beyanını gönderecek iken yanlış mı doğru mu yaptığımı bir türlü çözemedim. kullandığım program eta. etanında işletme defterinde tevkifata uyumlu değil. hazirandan itibaren tevkifatlı kesilen faturaları olduğu gibi işledim ve beyannameyide o şekilde diğer iade doğuran işlemler kısmi tevkifat bölümlerini de doldurarak gönderdim. beyannamedeki kdv ve programdaki devir kdv tutuyordu. ancak kasım ve aralık beyannamelerinde unutarak diğer iade doğuran kısmı doldurmamışım bu yüzden de eta daki devir kdv ile beyannamedeki kdv farklı çıkmakta ve diğer iade bölümünü beyanda doldurduğumda devir kdv düşmektedir. şimdi ben hazirandan bu yana yanlış mı işlem yaptım. kasım ve aralık yalarına düzeltme mi vermeliyim? kafam iyice karıştı ilk kez tevkifatlı işlem yapıyorum ve iade talepte etmedim. örnek verecek olursam
haziran da kesilen tevkifatlı faturayı etaya 3.335.,00 * %18 =600,30 şeklinde işledim normalde 5/10 tevkifatlı 300,15 şeklinde mi işlemeliydim. beyannamede de kısmi tevkifat kısmını diğer iade kısmını olması gereken şekliyle doldurdum. sonuçta beyannamedeki devir kdv ile etadaki birbirini tutuyor. kasım ve aralıkta ise diğer iade doğruran kısmı doldurmadığımdan beyanname ve programın devir kdv kısmları uyuşmuyor. sizden yardım bekliyorum işin içinden çıkamadım iyice karıştırdım. Kolay gelsin tşkler

işletme defterine işleyiş modeliniz VUK'a uygundur. Bu hata programınıza yanlış veri tanımlamanızdan kaynaklanmaktadır.
Kolay gelsin.

Sayın aşkınbulduk,
Benim şahsi kanaatim. İşletme defterinde Matrah+Hesaplanan KDV= Toplam şeklinde yazılması yönündedir. Siz KDv beyannamenizi verirken Tevkifatlı olarak verebilirsiniz.
Nitekim VUK 193. maddede defterin nasıl tutulacağı anlatılmıştır.
Hasılat kısmına: Satılan mal bedeli veya yapılan hizmet karşılığı olarak tahsil edilen paralarla tahakkuk eden alacaklar ve işletme faaliyetinden elde edilen diğer bütün hasılat;
Buradan da anlaşılacağı üzere tevkif edilen KDV 'nin daha sonra iadesi mümkün olduğundan bu tahsil edilen tutarıda alacak olarak daha sonra işletme defterine kayıt etme imkanımız olmadığından başta bu işlemin yapılması ve Tam KDV olarak kayıt edilmesi yönündedir.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hayırlı Günler,
Sayın aşkınbulduk,
İade alınmaması alacağın doğmasına engel değildir.Alacak vardır. Ancak iade alınmamıştır.İlgili kanun metnine Dikkat ederseniz alacağı tahakkukada bağlamıştır.

sayın mohicans bu durumda programa kdv yi tam yazıp; beyannameyi olması gerektiği gibi doldurduktan sonra diğer iade kısmında iadesi gereken bölümüne 0 mı yazmalıyım. bu durumda da programın devir kdvsi ile beyannamedeki devir kdv farklı olduğunda ileri de sorun olur mu? birde iade edilecek bölümüne 0 yerine rakamı yazınca iade talep ediliyorsa uygun tevkifat kodu yazılmalı kontrol edin diye bir uyarı veriyor. nasıl yapmalıyım? tşkler kolay gelsin

Sayın stajyer42,
Programınız ile ilgili servis sağlayıcınızdan destek almanızı öneririm.
Normal İşletme defterine tam yazıp KDV beyannamesinde tevkifatlı ve iadeli olarak doldurabilirsiniz.
Kolay gelsin.