zirve

İşletme defterinden bilançoya gecişte mizan bildirimi yapılır mı?

Üyelik
11 Ocak 2007
Mesajlar
237
Konum
muğla
Merhabalar
2011 yılı sonunda hadleri aştığı için bilanco usulüne gecen mükellefin2011 yılına ait mizan bildirimi yapılması gerekirmi?bildirim yapılması gerekiyorsa 2012 yılı acılış maddesindeki bilgilere göremi mizan düzenlenir?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: işletme defterinden bilancoya gecişte mizan bildirimi

403 Seri NOolu VUK Genel Tebliği madde 3.1'e göre bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar.Kesin Mizanın tanımı dönem sonu işlemleri ile ilgili yevmiye ve defterikebir kayıtları yapılarak hesapların defterikebir bakiyeleri, envanter sonuçlarına göre düzeltildikten sonra yani dönem sonu ile ilgili kayıtlardan sonra düzenlenen mizan olarak yapılmaktadır.

Dolayısıyla siz ilk kesin mizanı 31.12.2012 tarihinden oluşturup, 1-31 Mart 2013 tarihinde vereceksiniz.
 
Üst