İşletme Defterine Taşıt Satışının Kaydı

selamlar
geçen yıl bir araç almıştım.Bu aracı işletme defterinin arka sayfasınademirbaş cetveline kaydettim ve kıst amortisman ayırdım.Aracı 01/07/2007 tarihinde sattım.İşletme defterine kaydını nasıl yapmam gerekiyor.Ayrıca %1 KDV yi beyannamede nasıl bildirmem gerekiyor.

Ynt: işletme defterine taşıt satışının kaydı

Normal matrahsız satış yapacaksınız, sadece kdvsini göstereceksiniz, demirbaş kayıtlarından da düşeceksiniz.

Kdv beyannamesinin de İlave edilecek kdv kısmında sadece %01 kdvsini göstereceksiniz.

Kolay gelsin.

eğer satıştan kar elde edildi ise "diğer gelirler" sütununda göstermelisiniz.

işletme defteri konusu açılmışken bişeyde ben sorayım; mükellef işyerine klima taktırıyor....Fatura bedeli 2000+360 KDV...Direkt gider yazılmıyacağına göre işletme defterine klimanın alındığı tarihte sadece aylık amortismanımı yazılır..yoksa matrahsız kdvsi yani kdv sütununa 360 ytl mi yazılır.

1 -Direkt gider yazılmıyacağına göre işletme defterine klimanın alındığı tarihte sadece aylık
amortismanımı yazılır..
Evet.siz işletme defterinin demirbaş bilgileri girişi bölümüne kaydınızı yapınca ,program
otomatık olarak istediğiniz tarihlere göre ay ay size bilgi verir.
2- yoksa matrahsız kdvsi yani kdv sütununa 360 ytl mi yazılır.
demirbaş bilgileri girişi bölümüne kayıt yapılınca,indirilecek kdv otomatıkmen hesaplanır.

Sn.Zindan,
Merhaba.
Verdiğiniz cevabı okudum.
Soru şöyle:
geçen yıl bir araç almıştım.Bu aracı işletme defterinin arka sayfasınademirbaş cetveline kaydettim ve kıst amortisman ayırdım.Aracı 01/07/2007 tarihinde sattım.İşletme defterine kaydını nasıl yapmam gerekiyor.Ayrıca %1 KDV yi beyannamede nasıl bildirmem gerekiyor.
Cevabınızda;
Normal matrahsız satış yapacaksınız, sadece kdvsini göstereceksiniz, demirbaş kayıtlarından da düşeceksiniz.

Kdv beyannamesinin de İlave edilecek kdv kısmında sadece %01 kdvsini göstereceksiniz.

Affınıza sığınarak anlamadığım hususlar bulunmaktadır.

*Matrahsız satış derken neyi kastediyorsunuz.
*Sadece KDV'sini göstereceksiniz derken neyi kastediyorsunuz.
*KDV beyannamesinin İlave edilecek KDV kısmında sadece %1 KDV'sini göstereceksiniz derken neyi kastediyosunuz
ve tüm bu hususlar için dayanağınız nedir.

Acaba benim kaçırdığım bir konumu mevcut.

Cevaplarsanız sevinirim.

Sakarya dan selam ve saygılar.

Ynt: İşletme Defterine Taşıt Satışının Kaydı

merhabalar
işleteme defteri tutan bir mükellef 35,134,32 + kdv ye bir kamyonet satın alıyor.
7026,86 ytl amortisman ayrılmış.
taşıtı kdv dahil 33000,00 ytl ye satıyor. kdv yi ilave edilecek kdv ye ekledik.ama kar/zarar konusunda tereddüte kaldık.

Mükellef her ne kadar işletme defteride tutsa,biz konuyu daha iyi kavrayabilmek adına işlemleri tekdüzene dökelim,bakalım durum nedir.
not :kdv yi % 18 olarak dikkate aldım.eğer hatalı ise siz % 1 e çevirebilirsiniz.

100..........33.000.00
689.......... 141,36
257.......... 7.026,86-

254...............35.134,32.-
391............... 5.033,90.-
------------ / --------------------
bu durumda taşıttan dolayı işletmede 141,36.- ytl zarar oluşmuş olur.

gokhan64 ' Alıntı:

araç satışları normal mal satışı gibi değerlendiirlmez hesaplanan kdv ilave edilecek kadv de gösterilir matrah kdv beyanında gösterilmez kar zarara dahil edilir ancak

100--- 00
257----.00
689----.00
255-00.0
391-0.0
ancak bu bilançoalrda işletmelerde ben matraha dahil ediyorum:)

peki ozaman yaptığım şu işlem doğrumu martahı yazmadan sadece ileve edilecek kdv yazılıyor ve ( 391 5033,89 )ve kar zarar durumuna görede benimki zarar olduğundan (689 141,36) yazılarak işlem sonlandırıyor.
teşekkürler

Aynen dediğiniz gibidir,doğru.