İşletme Defterine yazılacak İşçilik Gideri???

En başta bu konu için ilgillenip cevap verme nezaketinde bulunan herkese teşekkür ediyorum ??? yeni aldığımız muhasebe programında 2008 Kasım ayı için SSK İşletme defterleri modülünde otomotik entegre yaptığımız zaman
Örnek olarak 2008 Kasım ayı için 1 işçi ;
Brüt ücret : 638,70
İşveren His. : 124,56
işveren İşsizlik : 12,77
Toplam : 776,03 tl direk işletme defteri için kayıt yapıyor
1-) bu işveren Kasım ayı primini ödemesini yaparsa İşletme defterine 776,03 Tl gider mi yazacak?
2-) bu işveren kasım primini ödemez ise ne kadar İşletme defterine gider yazması gerekir?

Sonuç olarak işveren ssk primlerini ödeme yapması & yapmamasına göre, ne kadar işletme defterine kayıt yapılması gerekir( 638,70 göre ) ;

Ynt: İşletme Defterine yazılacak İşçilik Gideri???

Ödeme yapsa da yapmasa da her halükarda İşletme defterine kayıt yapacaktır.
Ödeme yapılmaz ise bunun hiçbiri gider olarak kabul edilmez.

hksm ne demek istedin anlaşılmadı??????

İşçilik Kayıtlarının defterde olması gerekir. Benim Yaptığım uygulama ödenmemesi durumunda SSK İşveren Hissesi İle İşsizlik İşveren Hissesisi 770 Kodda farklı kodlama yapmak. Şöyleki

SSK ların ödenmesi durumunda

770 Genel Yönetim Giderleri
770 1 İşçi Ücret ve giderleri
770 1 01 Brüt Maaşlar
770 1 02 SSK İşveren Hissesi
770 1 03 İşsizlik İşveren

Ödenmemesi durumunda

770 Genel Yönetim Giderleri
770 1 İşçi Ücret ve giderleri
770 1 01 Brüt Maaşlar
770 1 05 SSK İşveren Hissesi
770 1 06 İşsizlik İşveren

Sadece Kodlarını değiştirip, Değiştirdiğim kodları da deftere kayıt yap fakat işletme hesap özetinde gösterme şeklinde yönerge verip hesap özetine atılmamasını sağlamak.

İşletme defteriymiş , bilanço usulune tabi değil.

Ödenip ödenmemesi farketmez gider göstermek zorundasınız. Gider sayfasına iki ayrı kalemde girebilirsiniz. Birinci kalem bürüt ücret tutarı, ikinci kalem de işveren payı tutarı kadar olmalıdır.