İşletme Esasından Bilançoya Geçiş Şartları

Merhaba Arkadaşlar,

Bİr konu hakkında sizinde bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım.

Bildiğiniz gibi bir hesap dönemindeki alış ve satış tutarları belli rakamları geçince 2.sınıftan 1.sınıfa veya tam tersi durumlar oluyor biliyorsunuz. (2020 için alışlar 280.000 satışlar 390.000)

mevzutta
- 177 nci maddesinde, "Aşağıda yazılı tüccarlar, I inci sınıfa dahildirler:

1. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 7.200.000.000 (2020 yılı için 280.000-TL) veya satışları tutarı 8.640.000.000 (2020 yılı için 390.000-TL) lirayı aşanlar;

2. Birinci bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşıp da bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 3.600.000.000 lirayı (2020 yılı için 140.000-TL) aşanlar;

3. 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde 2 numaralı bentte yazılı iş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı 7.200.000.000 (2020 yılı için 280.000-TL) lirayı aşanlar; ...",

- 180 inci maddesinde, "İş hacmi bakımından II nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlayarak I inci sınıfa geçerler;

1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177 nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse...''

hükümleri yer almaktadır.

Benim sorum da şöyle;

Hesap döneminde 177 nci maddedeki tutarları geçince mi bir sonraki yılda sınıf değiştirmemiz lazım yoksa;

180 inci maddedeki %20 yi aşan rakama ulaştığımızda mı sınıf değiştirme yapmamız gerekiyor.

İlginize teşekkür eder, cevaplarınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgilerimle

180. md göre sınıf değişikliği yapabilirsiniz. Yıllar önce denetimden geçmiş uygulamam olmuştu.

Arkadaşlar, hizmet işletmesi A,
2019 Satış Cirosu : 6.000-TL (2019 11. ayda açılışı oldu.)
2020 Satış Cirosu : 172.000-TL

2021 Had Sınırı : 150.000-TL
%20 ile bu rakam : 180.000-TL (Bu tutarı geçmediği için 2021 yılına Bilanço hesabı esına göre geçmeyi gerektiren bir durum yok.)

Fakat sorum Son iki dönem iş hacminin %20'ye kadar bir fazlalık göstermesi durumu;
Buna göre Türmob sirküsünde
2019 yılı 140.000 - 168.000 lira arasındaysa
2020 yılı 150.000 - 180.000 lira arasındaysa geçer denmektedir.
Buna göre her ikisininde sağlanması gerekir değilmi.?
Yukarıda verdiğim verilere göre 2019 da geçilmiyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Şahsi düşüncem %20 istisnayı kullandığınızda yine işletme hadlerinde kalır.Bilançoya geçmez.

Bu konuda şahsım adına yanlış bildiğimiz bir konu var galiba.

2021 yılı için belirlenen hadler 2021 yılında uygulanacak olan hadler değilmi, yani 2021 yılı hesap dönemindeki alış satış vs hadler 2021 yılına belirlenen tutatları %20 nispetinde aşarsa 2022 den itibaren sınıf değiştirme yapacak kanaatimce. Şüphesiz kanundada o şekil diyor ;

b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.
1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.

Yani benim düşüncem sizin durumda 2021 hadlerine göre değilde 2020 de uygulanan hadlere göre işlem yapmalısınız diye düşünüyorum.

2020 yılı satış hasılatı hizmet için 140.000 * 0,2 =168.000 tl geçtiğiniz için bence bilançoya geçiş yapmalısınız diye düşünüyorum.

Teşekkürler

Sayın asaroğlu61 bende yıllardır bu konu üzerinde kafa yordum,sizin gibi düşünüyordum ama son yıllarda baktım ki uygulama pekte öyle değil. Herkes yeni uygulamaya adapte olmuş durumda.
İsmmo bile son yaptığı açıklamada bu konuyu özellikle kırmızı renkle hatırlatmış.

Bu konuda şahsım adına yanlış bildiğimiz bir konu var galiba.

2021 yılı için belirlenen hadler 2021 yılında uygulanacak olan hadler değilmi, yani 2021 yılı hesap dönemindeki alış satış vs hadler 2021 yılına belirlenen tutatları %20 nispetinde aşarsa 2022 den itibaren sınıf değiştirme yapacak kanaatimce. Şüphesiz kanundada o şekil diyor ;

b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.
1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.

Yani benim düşüncem sizin durumda 2021 hadlerine göre değilde 2020 de uygulanan hadlere göre işlem yapmalısınız diye düşünüyorum.

2020 yılı satış hasılatı hizmet için 140.000 * 0,2 =168.000 tl geçtiğiniz için bence bilançoya geçiş yapmalısınız diye düşünüyorum.

Teşekkürler
Biraz evvel bir meslekdaşım ile görüştüm. Oda sizin gibi düşünüyor, sanırım geçen yılda GİB bununla ilgili Türmob yazı yazmıştı. Uygulama hakkında. Dün yayınlanan Türmob sirküsüne bakabilirseniz orada şöyle açıklamalar yapılmış;
1609410857633.png

evet tahsin kurt ve urum79 dediğiniz gibi bizim ankara odasıda 2021 hadlerini dikkate alınacağı yönünde duyurular yapıyorda, ne bilim bana pek mantıklı değil gibi geliyor. Kanunda farklı algılanıyor. Dediğinizi gibi uygulama bu şekil uygulanıyor sürü psikolojisi yapacak bir şey yok biz de uyacağız o zaman :)

Teşekkürler.

Bir kaç gün önce açıklanan rakamlar 2021 yılı defterlerini belirleme hadleridir. Bu hadlerin açıklandığı tebliğlere geçmişe doğru bakarsanız verilen örnek ile yıl sonunda açıklanan rakamın bir sene sonrasının df için olduğu açık ve net bir şekilde yazılmış ve o zamandan bu zamana aksi bir ifadenin yer aldığı tebliğ bulunmamaktadır. (Bu tebliğin nosu daha önce bu forumda paylaşılmış idi.)

Merhaba, bilanço usulüne tabi işletmeyi belirlenecek hadlerin çok altında kalacağı için muhtemelen 2024 dönemi için işletme hesabı esasına göre tanımlayacağım.

Vergi dairesine yazılı bir dilekçe ile bilgi vereceğim. Bunun dışında malumunuz işletme hesabıda olsa ihtiyari olarak tek düzen tutulabilir. Fakat gelir-gider şablonu olarak devam edilmek istenir ise yeni yılda ne gibi değişiklikler yapılmalı.?