İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
İyi çalışmalar
Şahıs işletmesi 2012 Ağutosda kapatılacak, fakat bilfdiğimiz kadarı ile alım yaptığı birkaç firma sahte belge düzenlemekten ötürü şuanda inceleniyor
Bu durumda; eğer kapatıldıktan sonra alım yaptığı firmalardan herhangi birine SMİYB düzenleme raporu düzenlenirse kapaılmış firma bu durumda bir sorumluluğu yada sahte belge kullandınız bu yüzden bu faturaya ait kdv leri ödeyin diye bir yaptırım olabilir mi?
Yoksa işletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük hiçbir işlemle karşılaşmaz mı?
Saygılar
 
Üyelik
27 Ağu 2009
Mesajlar
741
Konum
eskişehir
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

evet kesinlikle olur.. beyannameden o faturaları çıkarıp düzeltme vermek zorunda kalırsınız.. 6111 den yararlanmadıysa
 
Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Üstadım kapanmış firma nasıl beyannamelerini düzeltebilir ki?
Saygılar
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Kapanmış firmanın beyannameleri düzeltilemez elbette.

Bu durumda 2 yol var

1-Henüz kapanış yapılmadan kullanılan faturalar için VUK md.371'den yararlanarak pişmanlıkla düzeltme beyannamesi vermek.

2-Diğer incelemelerin bitmesini ve daha sonra kapanmış firma nezdinde inceleme yapılmasını beklemek. Ancak bu durumda vergi inceleme elemanı sahte faturaların bilerek kullanıldığına kanaat getirirse uzlaşma hakkınız olmayacağını ayrıca olayın ceza hukuku boyutu olacağını da unutmayın. Bu nedenle ben olsam, 1'inci yolu seçerdim.
 
Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Üstadım teşekkürler
Bizim faturalar sıkıntılı değil ödemeler banka ve çek ayrıca irsaliye ve faturalar mevcut
Ayrıca bir soru sormak isterim
Firmanın borcu karşılığı daire vermesi borcuna karşılık ödeme açısından müteselsil sorumluluktan kurtarırmı? yoksa illa banka yoluyla olmalı mıdır?
Saygılar
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

1-Ödemelerin banka ve çekle yapılması, irsaliyelerin var olması ve ibraz edilebilmesi hep sizin lehinize olan şeyler ancak garanti bir çözüm değil. Bir çok sahte belge kullanma vakasında, banka yolu ile gönderilen para 1-2 kişinin hesabından dolaştırılarak ilk çıkış yerine geri döner, ve iyi bir inceleme ile bu durumun tespit edilmesi çok kolaydır.
Eğer olayın gerçek mahiyeti bir sahte bele kullanma durumu değilse ve kendinize bu anlamda güveniyorsanız hiç bir şey yapmayın, ancak gerçekte bir sahte belge kullanımı varsa banka ile ödeme yapmak sizi kurtarmayabilir.

2-KDV'de müteselsil sorumluluk ise SMYİB'den farklı bir şeydir. Sahte belge olmasa da KDV açısından müteselsil sorumlu tutulabilirsiniz, bunun tek çaresi de 84 Nolu KDV Genel Tebliğinde belirtildiği üzere banka ile ödeme yapmak veya çek düzenlemek, veya veya müşteri çekini tam ciro ile devretmektir.
 
Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Üstadım yani firmadan borca karşılık tapudan devri yapılarak ve faturası kesilerek alınmış daire ödeme aracı sayılmayacakmıdır? Bu nasıl bir mantıktır anlamakta zorlanıyorum ancak sanırım iş mahkemeye taşınsa kesinlikle haklı çıkarız daire olayında
Saygılar
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İşletme kapatıldıktan sonra geçmişe dönük sahte belge kullanım suçu çıkarsa

Pardon daire sorusuna cevap vermeyi unutmuşum.

84 Nolu KDV Genel Tebliğinde tapu sicilinde yapılan işlemler müteselsil sorumluluğu ortadan kaldıran işlemlerden değildir. Sadece banka ödemesi ve çek. Büyük ihtimalle tebliğ yazılırken böyle bir olasılık düşünülememiştir de ondan. Ama mevzuat böyle, yapacak bir şey yok.
 
Üst