İşsizlik Maaşı Emeklilik Yaşı

tancam

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
bayan çalışan 3600 günü dolduruyor ve emekliliğe hak kazanıyor ancak yaşı bekliyor o esnada işveren ihtiyacı kalmadığı için işçiyi çıkartıyor işsizlik maaşımı almaya uygun bir şekilde .İmdi bu durumda işçi de ben neden yeni iş arayım ki zaten primim dolmuş yaşı bekliyorum 10 ay da işsizlik maaşımı alayım diyor.Bu işsizlik maaşını almaya hakkı var mı ?

bayan çalışan 3600 günü dolduruyor ve emekliliğe hak kazanıyor ancak yaşı bekliyor o esnada işveren ihtiyacı kalmadığı için işçiyi çıkartıyor işsizlik maaşımı almaya uygun bir şekilde .İmdi bu durumda işçi de ben neden yeni iş arayım ki zaten primim dolmuş yaşı bekliyorum 10 ay da işsizlik maaşımı alayım diyor.Bu işsizlik maaşını almaya hakkı var mı ?

Emeklilik nedeniyle veya yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamlaması nedeniyle işten ayrılanlar, işveren tarafından emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle ya da emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten ayrılmış gösterileceğinden,işsizlik maaşı alamazlar. 15 yıl 3600 günle işten ayrılanlar da yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamladıkları gerekçesiyle işten ayrıldıkları için bunlar da diğer şartlar tutsa bile işsizlik maaşı alamazlar. Eğer işveren bu şekilde işten ayrılan işçinin çıkış nedenini işsizlik ödeneği almasını sağlayacak şekilde farklı bir neden olarak gösterirse o başka.

Son düzenleme:
3600 gün 15 yıl şartıyla ayrıldığında elde edebileceği hak kıdem tazminatı almak.
İhtiyacı kalmadığı için çalışanı işten çıkartan işveren zaten kıdem tazminatını da ödemek zorunda.
İşveren tarafından haklı sebep olmaksızın işine son verilen çalışan da, diğer şartları da sağlıyorsa, işsizlik sigortasından yararlanma hakkına sahip olur.