İşsizlik Ödeneği Hk.

Merhaba,

24 nisanda işten çıkarıldım. Aynı gün işkura başvurdum ve başvurum onaylandı.

Ödeme planında Nisan ayından xx tl kadar alacağım gözüküyor. Biraz araştırdım bunu bu ayki yani mayıs ayındaki xx tl ile birlikte alacakmışım. Kısaca 31 mayıs ta xx tl kadar işsizlik maaşı alacağım.

Ben 31 mayıs a kadar, kısaca 1 yada 2 gün içinde bir işe girersem bu ay sonunda alacağım işsizlik maaşımı alabilirmiyim ? Yoksa alabilmek için işe girmeyip beklememmi gerekiyor ? Yada işe girersem girdiğim güne kadarki işsizlik maaşımı alacağım ?

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. İşe girme durumum var ona göre hareket etmek istiyorum. Teşekkürler,

Ynt: İşsizlik Ödeneği Hk.

darkwari ' Alıntı:
Merhaba,

24 nisanda işten çıkarıldım. Aynı gün işkura başvurdum ve başvurum onaylandı.

Ödeme planında Nisan ayından xx tl kadar alacağım gözüküyor. Biraz araştırdım bunu bu ayki yani mayıs ayındaki xx tl ile birlikte alacakmışım. Kısaca 31 mayıs ta xx tl kadar işsizlik maaşı alacağım.

Ben 31 mayıs a kadar, kısaca 1 yada 2 gün içinde bir işe girersem bu ay sonunda alacağım işsizlik maaşımı alabilirmiyim ? Yoksa alabilmek için işe girmeyip beklememmi gerekiyor ? Yada işe girersem girdiğim güne kadarki işsizlik maaşımı alacağım ?

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. İşe girme durumum var ona göre hareket etmek istiyorum. Teşekkürler,
işsizlik ödeneği almakta iken sgortalı olarak çalışmaya başlayanların ödenekleri kesilir,sadece işe başladığınız tarihe kadar olan sürenin karşılığını alırsınız ve siz işe başladığınızı da iş kurumuna bildirmelisiniz ki tarafınıza fazladan ödeme yapıldığında yasal faizi ile birlikte sizden geri alınır.

İşsizlik ödeneği almakta olan sigortalı işsizin işe girmesi

Madde 10- İşsizlik ödeneği almakta iken, işe giren sigortalının işsizlik ödeneği kesilir. Ancak, yeni işini, işsizlik ödeneğine hak kazanamadan kaybeden sigortalı işsiz, daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar işsizlik ödeneğinden yararlanmaya devam eder. Eğer, sigortalı işsiz, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun öngördüğü şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalırsa, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneğine hak kazanır. Bu durumda, yeni işsizlik ödeneği hak kazanma süresinin hesaplanmasında dikkate alınacak son üç yıl, bir önceki işsizlik ödeneğine hak kazanma tarihinden geriye gidemez.

Örnek 3- 240 gün süreyle işsizlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsiz, 120 gün işsizlik ödeneği aldıktan sonra, işe girer ve 600 günden az prim ödemek suretiyle yeniden işsiz kalırsa, sigortalı işsizin alacağı işsizlik ödeneği süresi, 240-120=120 gündür. Sigortalı işsiz yeni işinde 600 gün prim ödeyerek işsiz kalırsa sadece yeni hak sahipliğinden doğan 180 gün işsizlik ödeneceğine hak kazanır.

İşe girene kadarki geçen zamanın ödeneğini almak iyi bir şeymiş. Peki işe girdiğimi işkura nereden nasıl bildireceğim ?

Şeref bey ilgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ederim. Ben ilk başvurumu internet üzerinden yaptım. Ne işkuru aradım nede evrak gönderdim. Sadece işkurun sitesindeki -İşsizlik Ödeneği Başvurusu- kısmındaki -Çalışmanın sona erdiği tarih- bölümünü doldurdum. Resmi sitelerinde işe girişimi bildireceğim bir bölüm göremediğim için sormak istedim.

Telefon edip bildirebilirsiniz işe başladığınızı.İşe giriş bildirgenizi gönderseniz yeterli.

Slm ben işsizlik maaşı alıyodum bu gün cep telefonuma mesaj geldi, 31.07.2013 fesihli ödeneğiniz 12.10.2013 tarihinde yeni işe başlama gerekçesiyle kesilmiştir.
Ben o tarihte işyerine gittim yeni bi iş için ama başlamadım ortamı gördüm ve anlatılan bi yer olmadığını gördüm çalışmadan evime döndüm iş yeri 1 gün beni sigortalı yapmış ve onun yüzünden mağaşım kesildi,bu durumdman dolayı tekrardan işsizlik mağaşı alabilirmiyim işkura başvursam saygılar.

Merhabalar;

10.11.2015 tarihinde işsizlik maaşı ile ilgili işkur'a başvuruda bulundum. Bugün akşam (25.11.2015) saatlerinde işsizlik ödeneğimi her ayın sonunda postaneden kimliğimle beraber alabileceğime dair mesaj geldi. Kaç para hak edişim oldugu ve ne kadar süre alacagıma dair herhangi bir bilgi notu yoktu. Ancak bu mesajdan yaklaşık iki saat sonra tam olarak şöyle bi mesaj aldım;

" 09.11.2015 fesihli ödeneğiniz 10.11.2015 tarihinde işe almaya hazır olmama gerekçesiyle kesilmiştir."

Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Alo 170 hattını aradım sistem arızası nedeniyle bilgi veremiyoruz dediler. E-devlet üzerinden bilgi almayı denediğimde ise sistemde ilgili başvuru hakkında detay görünmüyor iletisi aldım.

Sizden ricam bu konu hakkında bilgi sahibiyseniz,beni de bilgilendirebilir misiniz ?

Teşekkür ederim

İkinci mesajın geçerli olabilmesi için işkur'un size "şuralarda iş var görüşmeye git" vb bilgi iletmesi ve sizinde o işverenlerle görüşmemiş olmanız gerekir.