İşten Atılmak Ve Manevi Tazminat ?

merhabalar,

2009/02 yılında sağlıklı girdiğim ilk girişim olan şirkette 2013/05 tarihinde yüzde 40 engelli sağlık raporu alarak şirketin engelli kadrosuna geçiş yaptım, 2015/06 ayında da sağlık sorunlarımı gerekçe göstererek ve belgeleyerek şirketten kıdem tazminatını vermelerini ve istifa etmek istedim, ancak vermediler, avukat aracılığıyla noterle ihtar çektim haklarımın tarafıma 3 gün içersinde vermeleri gerektiğiyle ilgili, ihtarı dikkata almayarak bana bir yazı gönderdiler.. 3 gün ard arda mazeretsiz işe gelmemem sebebiyle beni işten attılar, ve başka bir işe girer girmez ihbarı onlara vermem gerektiğiyle ilgili..

şu an süreç mahkemede avukatın dediği muhtemelen davanın kazanılacağıyla ilgili, 6 yıl 6 aydır çalışıyordum bu şirkette, kurumsal 20 bin çalışanı olan büyük bir şirket, olurda ben bu mahkemeyi kazanırsam, bana yapılan bu durumla ilgili manevi tazminat davası açabilirmiyim?.. çünkü bunu hazmedemiyorum açıkçası, sağlığım el vermiyor ve bunu belgeleyerek önlerine koymama rağmen beni işten atıyorlar, süreci mahkemeye taşımak zorunda kaldım

cevaplar için teşekkürler şimdiden

Almış olduğunuz raporda yapmakta olan işinize engel olan bir durum olup, olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Raporda böyle bir husus mevcut ise Kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İş davalarının seyrinde kötü niyet tazminatı dışında açılacak başkaca bir manevi tazminat yoktur. Sağlık sebepleri nedeni ile istifa etmiş olduğunuzdan bu dava da söz konusu olmaz.

Peki, haziran 10 da beni işten çıkardılar şu an mahkemeyi olurda kazanır isem , haklarımı nasıl ve ne hesabına göre alacağım ? Son 1 senelik brüt maaş üzerindenmi, kayıp aylarımın hesabı nasıl olucak ve değişken bürüt ücretlerde maaş alıyodum,

merhabalar,

2009/02 yılında sağlıklı girdiğim ilk girişim olan şirkette 2013/05 tarihinde yüzde 40 engelli sağlık raporu alarak şirketin engelli kadrosuna geçiş yaptım, 2015/06 ayında da sağlık sorunlarımı gerekçe göstererek ve belgeleyerek şirketten kıdem tazminatını vermelerini ve istifa etmek istedim, ancak vermediler, avukat aracılığıyla noterle ihtar çektim haklarımın tarafıma 3 gün içersinde vermeleri gerektiğiyle ilgili, ihtarı dikkata almayarak bana bir yazı gönderdiler.. 3 gün ard arda mazeretsiz işe gelmemem sebebiyle beni işten attılar, ve başka bir işe girer girmez ihbarı onlara vermem gerektiğiyle ilgili..

şu an süreç mahkemede avukatın dediği muhtemelen davanın kazanılacağıyla ilgili, 6 yıl 6 aydır çalışıyordum bu şirkette, kurumsal 20 bin çalışanı olan büyük bir şirket, olurda ben bu mahkemeyi kazanırsam, bana yapılan bu durumla ilgili manevi tazminat davası açabilirmiyim?.. çünkü bunu hazmedemiyorum açıkçası, sağlığım el vermiyor ve bunu belgeleyerek önlerine koymama rağmen beni işten atıyorlar, süreci mahkemeye taşımak zorunda kaldım

cevaplar için teşekkürler şimdiden
Elinizde sağlık durumunuzun yaptığınız işe uygun olmadığını belirten rapor size otomatik olarak kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkı veya işverene doğrudan tazminatınızı o rapora dayanarak ödeyip sözleşmeyi sona erdirme hakkı vermez.
Yapmanız gereken tazminat talebiyle raporu sunarak istifa etmek değil, raporu sunarak sağlık durumunuza uygun yeni bir görev talep etmek olmalıydı.
İşveren durumunuza uygun yeni bir görevlendirme yapamıyorsa veya yapmıyorsa, sözleşmenizi feshedip tazminatınızı ödemesi gerekirdi. Yada talebinize olumlu yada olumsuz bir karşılık alamıyorsanız siz sözleşmenizi bu sebeple feshedip tazminat talebinde bulunma hakkına sahip olabilirsiniz.

Eğer dediğiniz şekilde aldığınız raporla belirttiğiniz şekilde doürudan raporluyum, ödeyin tazminatımı çıkarın beni işten diyerek artık işe gitmedi iseniz,
o davayı kazanma ihtimaliniz sıfırdır.

Olur da mahkemeyi siz kazanırsanız;
son almış olduğunuz bürüt ücret üzerinden kıdem tazminatı hesabınız yapılır, tabii dava konusu eğer işe iade değil de tazminatın ödenmesi ise.
Gene olur da davayı kazanırsanız, beni işten çıkardıkları için manevi olarak yıprandım iddiasıyla talep edebileceğiniz bir manevi tazminat ta karşılıksız kalacaktır.

Elinizde sağlık durumunuzun yaptığınız işe uygun olmadığını belirten rapor size otomatik olarak kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkı veya işverene doğrudan tazminatınızı o rapora dayanarak ödeyip sözleşmeyi sona erdirme hakkı vermez.
Yapmanız gereken tazminat talebiyle raporu sunarak istifa etmek değil, raporu sunarak sağlık durumunuza uygun yeni bir görev talep etmek olmalıydı.
İşveren durumunuza uygun yeni bir görevlendirme yapamıyorsa veya yapmıyorsa, sözleşmenizi feshedip tazminatınızı ödemesi gerekirdi. Yada talebinize olumlu yada olumsuz bir karşılık alamıyorsanız siz sözleşmenizi bu sebeple feshedip tazminat talebinde bulunma hakkına sahip olabilirsiniz.

Eğer dediğiniz şekilde aldığınız raporla belirttiğiniz şekilde doürudan raporluyum, ödeyin tazminatımı çıkarın beni işten diyerek artık işe gitmedi iseniz,
o davayı kazanma ihtimaliniz sıfırdır.

CEvaplar için teşekkürler ancak;
şirketteki mevcut pozisyonum yeni bir görev verilmesi için uygun değil, 20 kişinin aynı işi yaparak çalıştıgı bir yer düşün, herkes efor sarfederek ağır bir iş yapıyor, sonra içinden bir kişinin sağlık sorunu meydana geliyor ve rapordada bu kişi efor sarfedemez artık yazıyor, verilebilecek başka bir iş yada bir pozisyon yok,

bende sağlığımı belgeleriyle ve ihtaren avukat aracılığıyla bunu şirkete TEBLİĞ ediyorum, ancak onlar bunu görmezden gelip beni işe gelmiyosun diye işten atıyolar, süreç mahkemeye intikal ediyor dava şu an devam etmekte,

benim esas sorum eğer olurda ben bu davayı kazanır isem, her ay belli periyotlarla maaşı değişen

GÜN
8 735.56
30 3,878.88
30 2,521.75
30 1,710.41
30 2,645.96
30 3,719.64
30 5,775.59
30 5,086.40
30 4,082.97
30 4,679.36
30 5,326.17
30 2,551.08
30 4,577.57

son 368 günlük ödenen aylık ücretler bu ve bu 6 sene boyunca her ay değişken? kıdem tazminat hesabında son AY dan aldığım ücretten hesaplanırsa burda bir HAK kaybı var demektir..

bunun hesabı yapılırken son 1 senenin brüt ücreti üzerinden günlük MİKTAR bulunur ve hesap o şekilde yapılır diye yazılarda okudum, bu bilgi doğrumudur?
mesela;
'
' ücret dışındaki para veya para ile ölçülebilen menfaatlerin tazminata yansıtılmasında son bir yıl içinde yapılan ödemeler toplamının 365’e bölünmesi suretiyle bir güne düşen miktarın belirleneceği kabul edilmektedir (9.HD. 29.9.2005 gün 2005/342 E, 2005/31714 K.; Yargıtay 9.H.D., 12.4.1999 gün 1999/5910 E, 1999/7119 K.)'' gibi bir yazı var

ancak benim çalıştıgım 6 sene boyunca aldığım ücret hep değişkendi, bu hesap nasıl yapılacak?

ayrıca haziran ayında FESİH işlemi gerçekleşti temmuzda dava açıldı ve ön duruşmadan tarih ocak ayı çıktı davanın açıldığı

ocakta dava sonuçlanır ise, arada gecen 6 AYLIK boşlukla ilgili ne gibi kazanım yada kayıp vardır?

CEvaplar için teşekkürler ancak;
şirketteki mevcut pozisyonum yeni bir görev verilmesi için uygun değil, 20 kişinin aynı işi yaparak çalıştıgı bir yer düşün, herkes efor sarfederek ağır bir iş yapıyor, sonra içinden bir kişinin sağlık sorunu meydana geliyor ve rapordada bu kişi efor sarfedemez artık yazıyor, verilebilecek başka bir iş yada bir pozisyon yok,

bende sağlığımı belgeleriyle ve ihtaren avukat aracılığıyla bunu şirkete TEBLİĞ ediyorum, ancak onlar bunu görmezden gelip beni işe gelmiyosun diye işten atıyolar, süreç mahkemeye intikal ediyor dava şu an devam etmekte,
Siz aldığınız dr raporuna istinaden, işverenden , sağlık durumunuza uygun yeni bir görevlendirme talep etmeden , raporum var, ayrılıyorum, tazminatımı ödeyin diyerek bir daha işe gitmediyseniz, korkarım davanızda işiniz oldukça zor olacak.
benim esas sorum eğer olurda ben bu davayı kazanır isem, her ay belli periyotlarla maaşı değişen

GÜN
8 735.56
30 3,878.88
30 2,521.75
30 1,710.41
30 2,645.96
30 3,719.64
30 5,775.59
30 5,086.40
30 4,082.97
30 4,679.36
30 5,326.17
30 2,551.08
30 4,577.57

son 368 günlük ödenen aylık ücretler bu ve bu 6 sene boyunca her ay değişken? kıdem tazminat hesabında son AY dan aldığım ücretten hesaplanırsa burda bir HAK kaybı var demektir..

bunun hesabı yapılırken son 1 senenin brüt ücreti üzerinden günlük MİKTAR bulunur ve hesap o şekilde yapılır diye yazılarda okudum, bu bilgi doğrumudur?
mesela;
'
' ücret dışındaki para veya para ile ölçülebilen menfaatlerin tazminata yansıtılmasında son bir yıl içinde yapılan ödemeler toplamının 365’e bölünmesi suretiyle bir güne düşen miktarın belirleneceği kabul edilmektedir (9.HD. 29.9.2005 gün 2005/342 E, 2005/31714 K.; Yargıtay 9.H.D., 12.4.1999 gün 1999/5910 E, 1999/7119 K.)'' gibi bir yazı var

ancak benim çalıştıgım 6 sene boyunca aldığım ücret hep değişkendi, bu hesap nasıl yapılacak?

ayrıca haziran ayında FESİH işlemi gerçekleşti temmuzda dava açıldı ve ön duruşmadan tarih ocak ayı çıktı davanın açıldığı

ocakta dava sonuçlanır ise, arada gecen 6 AYLIK boşlukla ilgili ne gibi kazanım yada kayıp vardır?
Belirttiğiniz ücretlerin değişkenlik sebebi nedir? Fazla çalışma ücretleri kıdem tzminatı hesabında dikkate alınmaz.

işe gitmiyorum tazminatımı ödeyin demiyorum ki bunu İHTARNAMEYLE dava açmadan talep ediyorum, onlarda vermiyoruz deyip işten çıkartıyolar,

çalıştırılamayacağı iş alanları kısmında raporda '' EFOR GEREKTİREN İŞLERDE VE SÜREKLİ AYAKTA ÇALIŞMASI SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER'' ibaresi var..

'' İş Kanunu 24/I maddesi ''

benim iş sadece ayakta ve oturma durumu asla yok.. diger sorunuza cevaben;

Brüt maaş SGK hizmet dökümündeki tutarlar onlar ;

asgari ücret +aylık satış prim+ 3 ayda bir yatan başka satış bir primi + yemek

o yüzden her ay hep farklılık gözüküyor..

işe gitmiyorum tazminatımı ödeyin demiyorum ki bunu İHTARNAMEYLE dava açmadan talep ediyorum, onlarda vermiyoruz deyip işten çıkartıyolar,

çalıştırılamayacağı iş alanları kısmında raporda '' EFOR GEREKTİREN İŞLERDE VE SÜREKLİ AYAKTA ÇALIŞMASI SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER'' ibaresi var..

'' İş Kanunu 24/I maddesi ''

benim iş sadece ayakta ve oturma durumu asla yok.. diger sorunuza cevaben;

Brüt maaş SGK hizmet dökümündeki tutarlar onlar ;

asgari ücret +aylık satış prim+ 3 ayda bir yatan başka satış bir primi + yemek

o yüzden her ay hep farklılık gözüküyor..
Siz bir önceki mesajınızda
...bende sağlığımı belgeleriyle ve ihtaren avukat aracılığıyla bunu şirkete TEBLİĞ ediyorum, ancak onlar bunu görmezden gelip beni işe gelmiyosun diye işten atıyolar,
şeklinde belirttiğiniz için, devamsızlık yaptığınızı düşündüm. Herhangi bir devamsızlık yapmadıysanız işler değişir elbette.

cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkürler, şimdi davanın ilk duruşması tamamlandı, karşı tarafın tanıkları arasında olan müdürler mahkemede hastasıydı ama bize bir bilgi vermedi sağlık sorunuyla ilgili , gibi bir ifade kullandılar,

halbuki müdür biliyodu, ve şirket içi mailerde benim raporumu insan kaynaklarına gönderdi, telefonlada görüşme yaptı benim için, şirkette müdüre kıdem tazminatını alamaz bu kişi yapılan iş sağlığını etkilemez gibi bir ifade kullanmışlardı, bu süre. mayıs ayında oldu,

işi sağlık sebebi fesih ile bırakma sürecim 22 haziran,

sorum ise şu;

ben 28 mayıs tarihinde şirketin esas sahibine bir mail atmıştım tüm konuyu anlatarak, sağlığımı zorlayan bu işin devamını getiremeyeceiğini ve şu X kişi müdürün raporu şirkete yolladığı ve şu X kişise ile telefonla görüştüğü ve benimde o X kişisyle telefonda görüştüğüm bana cevap olarakta hakkını hukuken aramalısın dediğini falan yazıp mail atmıştım şirket sahibine;

oda bana cevap olarak şahsi şirket mail hesabından alimutlu@şirketadı.com adresinden

'' durumunu insan kaynakları ve yardım departmanına ilettim ilgilenecekler'' die bir msj atmıştı..

avukatım o mail yazışmasını da istedi benden , o maildeki anlattıgım o x müdürünün benim lehime yaptıkları mahkemede haberim yoktu demesi ne derece etik ? ve ben bu yalan yanlış beyan için bişey yapabilir miyim?

3 kuruş para için uğraşıyorum, ancak birde bir zamanlar müdürüm olan kişi yanlış tanıklık yapıyor? bu durumla ilgili ne yapılabilir

...

bende sağlığımı belgeleriyle ve ihtaren avukat aracılığıyla bunu şirkete TEBLİĞ ediyorum, ancak onlar bunu görmezden gelip beni işe gelmiyosun diye işten atıyolar, süreç mahkemeye intikal ediyor dava şu an devam etmekte,...
Hala net olmayan bir kısım var bende,
siz raporunuzu aldınız , işverene raporu iletip, sağlık durumunuza uygun bir görev talep ettiniz ve işveren de uygun görevlendirme yapmadan çıkışınız verdi ve tazminatınızı ödemedi mi?
Yoksa siz raporu alıp doğrudan avukat kanalıyla ihtar gönderip sağlık sorunlarınız nedeniyle işinize devam edemeyeceğinizi bildirerek kıdem tazminatınızın ödenmesini talep edip , ondan sonra da işe gitmemeye mi başladınız?

ben raporu aldım, sözlü olarak ilettim, ayrılmak istediğimi ve işin ağır geldiğini, onlarda dediler ki sağlık sorunu ile çıkarsan kıdemini vermeyiz, sonra ben yazılı olarak MAİL ile şirket sahibine ilettim durumu oda bana cevap olarak ilgileneceğini söyledi, sonra bana dönüş yapılmadı, şirketin merkeziyle görüştüm bana bişey yapamayız hukuken ara hakkını dediler, bende o zaman fesih ediyorum deyip fesih ihtar çekip dava sürecini başlattım.

Sn.Keremcem beye kısmen katılıyorum, işci olması gerekenleri yapmamış ama işvereninde üzerine düşen yükümlülükleri zamanında yerine getirmemiş olduğunu düşünüyorum.

(Bu tür davaların aydınlığa kavuşması kolay değil,olay elbette mahkemece araştırılacak,elde edilen bilgi ve belgeler incelenecek,gerekirse bilirkişi raporu vs.nihayetinde alt mahkeme bir karar verecek)

Farklı bir açıdan bakarak katkı sunmak isterim ki;(tabi bu bir yorum)
(Sağlam olarak işe giren) işci çalışırken bir rahatsızlık geçiriyor,bu rahatsızlık/hastalık durumuna bağlı olarak %40 özürlü raporu da alıyor ve bu rapora istinaden işyeri engelli kadrosuna geçiriliyor,buraya kadar olanlardan işverenin bilgisi var,üstelik bu olaylar 2013 de oluyor,2015 yılına kadar da işci çalışmasına bu şekilde devam ediyor/esasen ettirilmiş gibi oluyor,bu tarihden sonrada kendince artık devam edemiyeceğini düşündüğü için bu kararı alıyor ve işverene fesih bildiriminde bulunuyor.
İşcinin aldığı raporda"efor gerektiren işlerde ve sürekli ayakta çalışması sağlığını olumsuz etkiler"ibaresi mevcut.Burada hassas nokta, şayet bu rahatsızlık işcinin yaptığı işten kaynaklanmış ise ve işci de aynı işte çalışmaya devam ettirilmiş ise(ki öyle olduğu anlaşılıyor!)bu noktada işverenin işciyi korumadığı(elbette sınırsız değil) İSG mevzuatı yönünden gerekli önlemleri almadığı/almamış olduğu ileri sürülebilecektir.İşcinin aldığı raporda belirtilen ibare, bu işin işci tarafından görülmesine engel teşkil eder/ediyor,diğer ifadeyle bu raporu alan kimsenin o işi yapmaması/bu kimseye o işin yaptırılmaması gerekiyordu ise işveren zamanında yükümlülüklerini yerine getirmemiş duruma düşecek,
Sonuç olarak bu düşüncelerden hareketle,bu işin görülmesi işcinin sağlığını tehlikeye düşürüyor(hatta düşürmüş), dolayısıyla bu davanın işci lehine sonuçlanacağı düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
şeref bey ve kerem bey cevabınız için teşekkürler,

28 mayıs 2015 te şirket sahibine daha çalışıyor iken, (davalık yada ihtarlık bir durum yok o zamanlar), durumumu bildiren bir mail atmış ve oda bana dönüş olarak '' durumunu gerekli departmana ilettim'' şeklinde bir cevap yazmıştı,

ancak hiç bir şekilde dönüş olmamış sadece o dediği departman bana hakkını kanunen ara demişti,

bir sorum ise karşı tarafın TANIGI olan müdür durumumu bilmediğini iddaa etti mahkemede ?

ancak 20-28 mayıs arasında kendisi bizzat ilgilenmiş ve durumumu biliyordu, şirket içi mail yazışmalarında kendisi, raporumu merkeze göndermiş, görüşme yapmıştı benim için lehimde davranışlarda bulunuyodu, bende 28 mayıstaki şirket sahibine durumumu bildiren maildede o kişinin yaptığı görüşmeleride aktarmıştım, yalan tanıklık yaptı, gerçeği anlatmadı mahkemede.. ben bunla ilgili bişey yapabilirmiyim peki ? .. davayı kazanırım yada kazanmam ancak bunun peşinide bırakmaya niyetim yok..

şirket sahibi iyi niyetli, ancak DEPARTMANLARDAKİLER ilgilenmiyordu o zamanlar , kendisini dahil etmek isterim bu davaya, oda attığı mail cevabını mahkemeye sunmakla olucak, dahil olursada çoğu kişinin canı yanar şirkette, 24 şubat sonraki duruşma tekrardan teşekkürler

Hayir oyle degil aslinda boyleydi demekle, o durum hakkunda bilgim yok, bilmiyorum demek farkli seylerdir.
Mudurun, bilgim yok seklindeki ifadesi yalan beyana girmez bence. Yalan beyanla itham ederseniz, size donusu tazminat davasi bile olabilir.
En basta bir avukatiniz oldugunu belirtmistiniz, avukatinuz ne diyir bu konuda?

yeni işim memurluk, karşı taraf memurluğu kazandığı için istifa ettiye getirdi durumu, o yüzden sağlık sorunlarını yok sayıyolar,

ancak atamam ve memurluğa yerleşme sürecim, fesih işlemlerinden sonra gerçekleşti ,

avukatımın dediği; senin memurluğa atama tarihin fesihten sonra ve bu bi haktır, birşey yapamazlar dedi, mevcut atama tarihi evrakımı istedi

o mailin çıktısını özellikle istedi, ( 28 mayısta sen şahsi şirket sahibinin mailine 1 ay öncesinden yazılı olarak bildiriyorsun ve oda cevaplıyor zaten diyor)

eski iş yerindeki kazancım , şu anki memurluk kazancımdan daha yüksekti buda etkili olacak dedi, SGK hizmet dökümünde gözüküyo zaten dedi,

memur maaş bordromu istedi

( kişi maddi kazanç kaybına rağmen istifa edip sağlığına uygun bir işte çalışıyor şu ana getirecek durumu sanırım )

avukat olumlu yaklaşıyor,

2015/6 da sağlık sorunlarınız nedeniyle ayrılmak istediğinizi belirtip ihtarı gönderdiniz (ve ayrıldınız).
Memur olarak atanmanız ne zaman oldu?