İşten Ayrılıp Aynı İşyerinde İşe Başlayan Ücretlinin Stopajı

Ynt: İşten Ayrılıp Aynı İşyerinde İşe Başlayan Ücretlinin Stopajı

Yukarıdaki mukteza Gerçekten işveren değiştiren personeli ilgilendiren mukteza dır

Aşağıdaki mukteza işverenle ilişkisi kesilip tekrar aynı işverende işe başlaması ile ilgili muktezadır..

http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/gv/ornek176.htm

Sn Başar

Eline sağlık. Güzel bulmuşun.

Ben bunu vergi mantığı olarak söylemiştim. Özelge de bunun yazılı kanıtıdır.

Sunduğunuz muktezalar için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, saygılar.

Sunulan Muktezalar Vergi sorumlusunun, sorumlu olmadığına dair muktezalar değildir. İşin nasıl uygulanacağıdır. (her ne kadar birinci muktezaya katılmasam da).

VUK?un 8/2. maddesinde ?Vergi sorumlusu, verginin ödenmesi bakımından, alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir?

Burada verginin yanlış hesaplanması vergi sorumlusunu bağlamaz diyorsunuz. İşin kanunu bellidir. İşveren aynı anda birden fazla işverende çalışmıyorsa iş değiştirdiği an (sektörü ne olursa olsun) eski kümülatif matrah devam eder.

Yeni işçi kümülatif matrahım sıfır dedi. İş veren sıfır hesapladı. Sorumlu kim biliyormusunuz? Bizler.

Nasıl? Şöyle:

VUK mükerrer 227. mükelleflerin beyannamelerini imzalayan veya tasdik raporu düzenleyen serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler, imzaladıkları beyannamelerde veya düzenledikleri tasdik raporlarında yer alan bilgilerin defter kayıtlarına ve bu kayıtların dayanağı olan belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkan vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, ceza ve gecikme faizlerinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmaktadırlar.

[
butterfly effect ' Alıntı:
Burada verginin yanlış hesaplanması vergi sorumlusunu bağlamaz diyorsunuz. İşin kanunu bellidir. İşveren aynı anda birden fazla işverende çalışmıyorsa iş değiştirdiği an (sektörü ne olursa olsun) eski kümülatif matrah devam eder.
Merhaba,
Sayın bufterfly effect
Daha hala benim dediğim dedik diyorsunuz.Bu müktazaları yazanlar hiç kanun bilmez kişilermi, yoksa bizim kanunların dışında başka bir Ülkenin kanununlarından bakıpta mı mükteza yazıyorlar.

Benim biraz kafam karıştı.Diyelim işçi1.1.2008 de işe başladı.638,70 matrahla.

ocak ayı için GV MATRAH GV
********* 638,70 81,43 (% 15)

şubat ayı için GV MATRAH GV
********* 1.277.40 buraya ne yazacaz.

mart ayı için GV MATRAH GV
********* 1.916.10 buraya ne yazacaz.

bu aylar böyle toplana toplana gidecek.matrah 19.000.geçersemi gv % 20 hesaplanmaya başlanacak?
beni aydınlatırsanız çok sevinirim.teşekkür ederim.

Evet aynen öyle olacak. %15 lik dilim nedir diyelim 7,800 (bu yıl)
Bu tutarı bulana kadar % 15 keseceksin.
Daha sonra ikinci dilime geçerse ordaki tarifeyi uygulayacaksın.

Üstad cevaba teşekkür ederim.
peki ilk mesajımdaki /buraya ne yazacaz/ kısmına ne yazacam?
birde ertesi yıla geçince,matrah 0 danmı başlıyor tekrar?

Sayın SERAY

O kısma G.V. Matrahı üzerinden hesapladığınız Gelir Vergisi tutarını yazacaksınız.

Yeni yılda Kümülatif Gelir Vergisi Matrahınız sıfırdan başlar.

Saygılar.