İşten Ayrılıp İki Ay Sonra Tekrar Aynı İşyerine Çalışma Başlaması İle Haklarım

2012 sononda işten istifa edip iki ay aşka yerde çalıştıktan sonra tekrar subat ayında çalıştığım işyerine döndüm ayrıldığımda sadece maaşımı aldım çıktım geri döndüğümde geçmiş haklarımın aynı şekilde devam edeceği konusunda personel müdürü söylemişti izin haklarım ve tazminat gibi 2014 te işten çıkarmak istiyorlar bu konuda önceki haklarımın geçersiz olduğunu söylüyorlar yardımcı olacak arkadaşlar varmı

kilometreyi sıfırlamışsın sen dostum her şeye sil baştan başlamışsın geçmişe dönük bir hakkın ne yazık ki kalmamış

Bu kadar netmi yani ozaman işe başladktan sonra 7 ay geçtikten sonra yıllık izin kullandım 7 gün bunuda önceki yıldan hakettiğim için aldım niye verdiler ozaman

Bize inanmıyorsanız. Kendi bildiğinizi yapın o zaman. izin hakkı başka birşeydir. İş kanununa göre izin hakkı için aynı işyerinde yapılan tüm çalışmalar birleşir. Ancak kıdme ve ihbar hakkınız daha önce istifa etmiş olduğunuz için malesef kalmıyor.

Peki nizam bey izin hakkını hangi iş kanununa göre birleştiriyo bilgi verebilirmisiniz birde ozamanki personel müdürü iki ay ayrılmış olman önemli değil altı aya kadar geri döndüğüm taktirde haklarımı eski dosyayla birleştirildiğini söylemişti hiç kaybın olmaz demişti kanundada yeri var demişti bu konuda öyle bir dayanak varmı sallamışmı

Bu kadar net mi demişsin evet net kardeşim biz brüt ücretten yola çıkar net ücreti bulur ona göre işlem yaparız diğer alanlarda da öyle hep brütü ele alır işin netine ulaşırız zaten muhasebe demek maalesef allengirli brüt işlemleri netleştirmek şeklinde algılandığı için bu meslekte sorun bitmiyor ama çözüm adresi de hep biziz hem işçiyi hem işvereni hemde devleti tatmin etmek durumundayız ayrıca konu hakkında çeşitli yargıtay kararları var bunlar veli efendide koşan tay değil yargı-tay dikkatini çekerim işveren ayrıca iyi niyet çerçevesinde süreleri birleştirebilir nitekim bizimde bu yönde daha önce uygulamalarımız oldu ama genelde izini yasal olarak hakeder o da uzun konu ama kıdem ihbar başa sarar

4857 sayılı iş kanununun 53-54-55-56-57-58-59 . maddeleri yıllık izin hakkını düzenlemekte, inceleyebilirsiniz.
Kıdem tazminatı konusunda ise, istifa kıdem tazminatı hakkınızı sıfırlayan bir durum, dolayısıyla yeni dönem çalışmanız bir yılı aşmadıysa kıdem tazminatı hakkınız olmaz.

6 aya kadar bu şekilde giriş çıkışlarda aynen hakkınız devam eder kısmı ise;
dediğiniz gibi sallanmış .

İşveren isterse birleştirip ödeyebilir . Buna engel yok ama ödemek istemiyorsa yasal olarak haklıdır. İzin iş kanunu md 55 açıkça yazar.

Bu ve benzeri konular önceden zaman zaman "forum"da gündeme gelmiş ve paylaşılmıştı.

Müsaade ederseniz bu noktada (küçük) bir ayrıntıyı paylaşarak, ileti sahibine de cevap vermek isterim.

Y.izin yönünden;
işci ister istifa etsin,ister işveren veya işci tarafından sözleşme feshedilsin ya da işcinin askerlik,emeklilik,kadın işcinin evlilik nedeniyle işyerinden ayrılmasının önemi yoktur.Bu noktada önemli olan işcinin hak edip kullanmamış/kullandırılmayan y.izin hakkının var olup,olmadığı,var ise de 59 ncu maddeye göre y.izin sürelerine ait ücretinin ödenip ödenmediği önemlidir.Şayet ödenmiş ise y.izin yönünden o (ilk)dönem tasfiye edilmiş olmakla,işcinin daha sonra aynı işyerinde tekrar işe başlaması halinde, y.izin hesabı/hak kazanma açısından gerekli sürenin hesabında,ilk dönem ve işe başlama tarihi dikkate alınmaz.

ANCAK,(bir süre önce 13.11.2013 de sn.AYKIZ isimli üyenin benzer iletisine verdiğim cevap ve en sonda belirttiğim yargı kararları ışığında) olduğu gibi)önceki dönem yıldan artan ama (1)yılını tamamlamadığı için y.izine hak kazanılmayan süre(örneğin 3-5 gün/3-5 ay gibi)süreler var ise (tasfiye edilemeyen,1 yılını tamamlamadığı için de y.izin hakkı dğmayan/o zaman için henüz hakedilmeyen)sadece bu sürelerin dikkate alınması gerektiği düşüncesindeyim.

Not.işveren işci lehine uygulama yaparsa yapsın, sorun olmaz.