İşten ayrılma bildirgesi hk.

kaan070608

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar 16.09.2009 tarihinde işe başlayan bir işçimiz 01.03.2010 tarihinde rahatsızlanarak rapor alıp ve akabinde de ameliyat olup o tarihten bu yana sürekli kontrol altında olduğu için raporlu gözükmekte ve bu nedenle de iş akdi feshedilmemekteydi. 10.01.2011 tarihinde çıkışını yaptık ve işten çıkış nedeninide sağlık nedenleri dolayısıyla işveren tarafından fesih dedik.işten çıkışını sgk dan yaptıktan sonra işkura herhangi bir bildirimda bulunacakmıyız.işçinin eline işten çıkış bildiriminden bir nüsha verdik.yazılı ibraname aldık çalışıtığı süre içinde ücretlerini ve tatil haklarını kullandığına dair. bu durumda herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamak için yuapmamız gereken başka bir işlem varmıdır.teşekkürler.

Ynt: İşten ayrılma bildirgesi hk.

1)Çalışamayacağına dair Sağlık raporu var mı elinizde?

2)kıdem tazminatını ödemekle yükümlüsünüz..

3)İşkura herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok..

forwhom ' Alıntı:
1)Çalışamayacağına dair Sağlık raporu var mı elinizde?

2)kıdem tazminatını ödemekle yükümlüsünüz..

3)İşkura herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok..

Kıdem neden ödeniyor?
İşveren feshi iab düzenleneck.

Nizam bey..

İster işçi fesh etsin.. ister işveren fesh etsin.. geçerli bir sağlık nedeni varsa.. kıdem tazminatına hak kazanır çalışan..

Yanlış mı biliyorum?

Ha.. ben 16.09.2009 ile 01.03.2010 tarihlerini dikkate alırım.. gerisi beni ilgilendirmez diyorsanız.. evet.. ödenmez..

sayın forwhom sürekli bir aylık rapor uzatılmakta.bu rapordan başka çalışamıyacağına dair raporda alması gerekirmiydi bilmiyoruz, sanırım işten çıkışı yapılmadığı için sürekli raporu uzuyordu.çalışamaz diye bir rapor falan yok yani.ayrıca işveren kıdem tazminatıda ödemedi.yasal olan nedir bu durumda.çalıştığı sürenin 6 aydan az olması fakat işten çıkış tarihine bakılırsa 1 yılı geçmesi kıdem tazminatı açısından nasıl bir sonuç doğurur.
sayın nguroy sgk e bildirgeden "sigortalı işten ayrılış bildirgesi" gönderildi.başkaca bir bildirime gerek varmı.bu bildirim aynı zamanda işkura ve çalışma bölge müd.lüklerine bildirilmiş sayılıyor denilmekte. işveren feshi iab dediğiniz nasıl anlayamadım.tşk.

Sayın kaan.. İşçinin kıdemi.. işe başladığı tarihten iş sözleşmesinin sona erdiği tarih arasındaki süredir..İşçinin istirahat süresinin altı haftayı aşmayan kısmının kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekir..sonrası kıdeme dahil edilmez..Ama bu adam neden hastalandı.. neden bu kadar çok rapor aldı burası muallak..bu konu üzerinde yüzlerce dava var ama..ben ödeyen de biliyorum.. ödemeyen de..

Kıdem tazminatı için ilk ve en önemli şart bir yılı doldurmaktır. Bu nedenle ödenmez diyorum.

teşekkürler sayın guroy.işkura herhangi bir bildirim yapmayada gerek yok sanırım.

İşkura AİB formu verilmesi olayı bitti. Bitenlerden en güzeli

Kusuruma bakmayın Nizam Bey..belki gereksiz yere yazıyorum . ama sonuçta bilgi alışverişinde bulunuyoruz.. Ve bu konu açıkça söylemek gerekirse.. benim kafamda soru işareti bıraktı..

Benim anlamadığım bir şey var..

Adamın raporu..10.01.2011 tarihinde sona mı erdi? Yoksa raporu devam mı ediyordu?

Kaan bey.. siz.. yeter artık deyip iş akdini fesh mi ettiniz..? Yoksa raporun bitmesini mi beklediniz? Bu konuda net bir şey belirtmemişsiniz.. ben gene söylüyorum.. Eğer Raporu devam ediyorsa.. ve siz dayanamayıp.. sağlık nedenleri ile çıkış yaptıysanız.. Bu fesih.. rapor bitim tarihinden sonra yürürlüğe girer.. Bu sebeble kıdem hakkı doğar diye biliyorum ben.. :-\

Tabiki eğer rapor bitim tarihinde bir yılı tamamlıyorsa kıdem hakkı doğar.
Çünkü raporlu iken işçinin sözleşmesinin feshi askıdadır. Yani fesih gerçekleşmemiştir.

evet,raporu bitmeden çıkışı yapıldı.fakat raporu sürekli uzatılmakta.okuduğum bir yazı vardı rapor süresi ihbar süresini geçerse işveren çıkartabilir diye ama.yanlışda biliyor olabilirm.kıdem tazminatı ödemedik.umarım bir ceazi müeeyyide ile karşılaşmayız.ilginize teşekkü

Rapor süresi ihbar süresini 6 hafta geçerse sözleşme iptal olabilir

kaan070608 ' Alıntı:
evet,raporu bitmeden çıkışı yapıldı.fakat raporu sürekli uzatılmakta.okuduğum bir yazı vardı rapor süresi ihbar süresini geçerse işveren çıkartabilir diye ama.yanlışda biliyor olabilirm.kıdem tazminatı ödemedik.umarım bir ceazi müeeyyide ile karşılaşmayız.ilginize teşekkü

siz 6 haftayı yediniz galiba , afiyet olsun ;)