Işten Çıkarıldım Ne Yapmam Gerekli ?

31/01/2013 tarihinde işten çıkarıldım.İşten çıkarılmadan 2 ay önce fesih bildirimi imzaladım.Bu bildirimde 56 günlük ihbar süremin sonunda yani 31/01/2013 de iş akdimin fesih edilecegi ve 56 günlük ihbar süremden doğan 2 saatlik iş arama iznimin %50 fazla mesai olacak şekilde hakedişime eklenecegi yazıyordu.

2 GÜN önce beni şirkete çagırdılar tazminat vermek için , şirkete gittiğimde tazminatımI normal hesaplamışlar fakat 56 günlük 2 saat çalışmamı fazla mesai olarak % 50 den değil normal saatlik ücretten vereceklerini söylediler ve kagıt imzalatmak istediler kabul etmeyip imzalamadım.Ayrıca 2012 yılından yıllık izin ve resmi tatillerde çalıştığım günlerin ücretlerini istedim . cevap olarak net birşey söylemeyip oyalıyorlar.sadece kıdem tazminatı + ihbarı normal saat ücretinden + 2013 yıllı izin parasını vereceklerini söylediler

Bunun üzerine ALO 170 aradım ve şikayet ettim kayıt alıp inceleneceğini söylediler.

Alacaklarımı hızlandırmak için ne yapmam gerekir dava mı acmalıyım, noterden ihbar çek diyenler oldu ne yapmam gerekir.Ayrıca işten çıkan diğer kişilerin çoğu şirketin verdiği tutarı kabul edip imzalamış. benim ile şirketin hesabı arasında 2 bin lira fark var yani dava falan açmaya deger mi açarsam ne kadar sürer.Yoksa şirketin verdiğine razı mı olacagım :)

brüt ücretim 1306 tl 01/02/2008 tarihinde işe başlamıştım.

OKUYUP CEVAPLAYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER

-2012 yılına ait izninizde sorun yok.Belki karıştırdığınız bir nokta olabilir(yani işveren 2012 nin değil de,son yıl izninizi heketmediğiniz!için belki vermek istemiyordur,bu nokta M.54-55 kapsamında irdelenmelidir.)
-M.27 kapsamında "yeni iş arama izni"ve ücreti ise bu maddenin son hükmüne göre ödenmelidir.
-Bayram ve genel tatil günlerinde çalışma olmuş ise elbet ücreti ödenmeli,bu günlere ait ücretler ise M.47 ye göre ödenir,anlaşılan ödemek istemiyorlar
Tavsiyem;
Belirttiğiniz hususlar zaten şikayet konusu olmuş, sonuç ortaya çıkdıktan karar vermeniz daha uygun olacaktır.

Dava açarsanız hem masraf edersiniz hemde tüm parayı belki 2 sene sonra alırsınız, tabi kazanabilirseniz.

Bilgi için sağolun. Şirket yetkilisi 2013 yılında yıllık izni hakettiğimi söyledi ama 2012 yılına ait olanı vermek istemiyolar yani geçmiş yılla ilgili hiçbir şeyi kabul etmiyorlar.

Zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için sagolun. İşe giriş ve çıkış saatlerinde kart okutuyoruz son 2 yılın kendime ait olan giriş çıkış kayıtları elimde mevcut ayrıca 2012 yılında her aya ait vardiya çizelgesi elimde var
çalıştığım günleri bu şekilde kanıtlayabilirim.Yinede bunlar yeterli olur mu bilmiyorum . masrafı ne kadar olur acaba elimde bu belgeler varken daha kısa sürmez mi

-Yıllık izinlerin kullanıldığını ve ücretin ödendiğinin ispat yükü işverene aittir.Hizmet süresi içinde izin işveren tarafından verilir,ama verilmemiş-kullandırılmamış ve ayrıldıktan sonrada kullanılmayan iznin ücreti ödenir,fakat ödenmemiş,dolayısıyle işyeri kayıtlarıda bu durumu doğrulamakta ise "vermiyoruz"denilmesinin hiçbir geçerliliği yoktur
-Fazla çalışma yaptığının ispat yükü işci de,ücretinin ödendiğinin ispat yükü de işverene aittir,elinizdeki bilgi ve kayıtlar yanında sizinle beraber çalışan 2 de şahit(ayrılanlar içinden de olabilir)gösterilebilir,bunların yanında ücret bordrolarıda çok önemli ay bazında bordrolarda da farklılık yok ise kazanmanız yüksek ihtimal ama kesin durum mahkeme sonucunda ortaya çıkacak
Tavsiyem yinede teftiş sonucunu beklemeniz,ondan sonra karar vermenizdir.

-Yıllık izinlerin kullanıldığını ve ücretin ödendiğinin ispat yükü işverene aittir.Hizmet süresi içinde izin işveren tarafından verilir,ama verilmemiş-kullandırılmamış ve ayrıldıktan sonrada kullanılmayan iznin ücreti ödenir,fakat ödenmemiş,dolayısıyle işyeri kayıtlarıda bu durumu doğrulamakta ise "vermiyoruz"denilmesinin hiçbir geçerliliği yoktur
-Fazla çalışma yaptığının ispat yükü işci de,ücretinin ödendiğinin ispat yükü de işverene aittir,elinizdeki bilgi ve kayıtlar yanında sizinle beraber çalışan 2 de şahit(ayrılanlar içinden de olabilir)gösterilebilir,bunların yanında ücret bordrolarıda çok önemli ay bazında bordrolarda da farklılık yok ise kazanmanız yüksek ihtimal ama kesin durum mahkeme sonucunda ortaya çıkacak
Tavsiyem yinede teftiş sonucunu beklemeniz,ondan sonra karar vermenizdir.

Tavsiyenize uyacağım verdiğiniz bilgiler benim için çok degerli ve yardımcı oluyor.
Şirket dün banka hesabıma ( kıdem tazminatı + 2013 izin parasını) yatırmış ama İHBAR ve 2012 izin ve mesaileri yatırmamış.Ben yatan parayı çektim bir sakıncası olur mu? ne yapmak istiyorlar anlamadım.

"31/01/2013 tarihinde işten çıkarıldım.İşten çıkarılmadan 2 ay önce fesih bildirimi imzaladım.Bu bildirimde 56 günlük ihbar süremin sonunda yani 31/01/2013 de iş akdimin fesih edilecegi...."

Bu duruma bağlı olarak 17 nci madde ye göre yapılan bildirim,(27 nci maddeye göre de gündeme gelen "yeni iş arama izni" konularının varlığı) karşısında elbet ihbar tazminatı ödenmiyecek
Belirtilen ödemeleri-alacaklarınızı yatırmış olabilirler sizde çekebilirsiniz mahsuru yok,ama sizi çağırırlar ise işyerine gitmeyin artık ve "ibraname"yi de imzalamayın,
Ücrete ilişkin diğer alacak haklarınızın son durumunu teftiş sonucu değerlendirelim,özellikle y.iznin işci yönünden hak edilmesi noktasında sorun yok ise 2012 y.izin hakkınızın varlığı tespit olunacak ama bu aşamada f.çalışma ile bayram ve genel tatil çalışmaları karşılığı alacaklarınız ile yeni iş arama izninin ücreti konularında belirsizlik olabileceğini düşünüyorum,lehinize bir durum çıkarsa da ,teftiş raporuna işverenin itiraz hakkı var,bu takdirde yol mahkemeye çıkar

Son düzenleme:
fesih bildirimi olarak 56 gün önceden işten çıkarılacagım bildirildi ve her gün 2 saat iş arama hakkımı işverenin istegi üzerine çalıştım. şimdi bu 2 saat % 100 mesai olarak yatacak yani 112 saat mesai merak ettiğim şey , bu mesai ücretinden bir kesinti yapılır mı yani ihbar tazminatındaki gelir ve damga vergisi gibi yoksa hiçbir kesinti yapılmaz mı ?

Gelir vergisi ödenmeyen hiç bir ücret ödemesi olamaz.

Cevap için sağolun. Kıdem tazminatından bildiğim kadarıyla gelir vergisi kesilmiyor ve mesailerden de kesinti olmadığı bilgisini alo 170 den söylemişlerdi.kafamı karıştıran 2 saatlik iş arama iznimi çalışarak geçirmiş oldugum için bu mesai mi oluyor yoksa kıdem tazminatına mı giriyor ve kesinti oranı kaç acaba %15 mi %20 mi

Öncelikle, kıdem tazminatınızın hesaplanmasında fazla çalışma ücrtleri hesaba dahil edilmez.
Yni iş arama izni ödemesi de fazla çalışma ücreti gibi %50 arttırılmış olarak değil, %100 arttırılmış olarak ödenir. (sn.Şeref bey in belirttiği üzere, kanunda bu şekilde düzenlenmiştir)

Kıdem tazminatı ; adı üstünd tazminattır , ücret değil, bu nedenle gv kesintisi yoktur. Fazla çalışma ücreti veya diğer ücretler ise gv kesintisine tabidir.

8 haftalık ihbar süreniz içinde hak kazandığınız günlük 2 saat yeni iş arama izni, ihbar süresi içinde CALIŞTIGINIZ her gün için kazandığınız bir haktır, ihbar süreniz içindeki her takvim günü için 2 saat iş arama iznine hak kazanamazsınız.
Yani, takvimi önünüze alıp, size bildirimin yapıldıktan sonraki ilk günden sonraki 56 günü işaretlerseniz, o işaretlediğiniz günler içinde kalan İŞ GÜNLERİNİZ ,üzerine 2saat,2 saat,2saat,....... yazarsanız, toplamda kaç saat iş arama iznine hak kazandığınızı bulabilirsiniz. Bulabileceğiniz süre kesinlikle 56gün X 2 saat = 112 saatin altında olacaktır, hafta tatili gününüz için veya genel tatil günleri için yeni iş arama iznine hak kazanamazsınız, sadce çalışarak geçirdiğiniz günler için hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca yıllık izin konusunda da sn.Aydemir in de belirttiği gibi, sanki bir yanlış anlamanız var.
Şöyle ki, başladığınız her yıl için değil; bitirdiğiniz her yıl için ücretli izne hak kazanırsınız.
Yani 01.02.2008 de başlayıp 01.02.2009 da bitirdiğiniz yıl için hak kazandığınız izni, 02.02.2009 tarihinden itibaren kullanabilirsiniz.ve bu izne de 2009 da kullanabileceğiniz için 2009 yılı izni denir. Oysa 2008 çalışmanızın iznidir.
Yani 31.01.2013 te ayrılmanız nedniyle 2013 te izne hak kazanmanız mümkün değil. 2012 nin iznini 2013 te kullanmaya hak kazanmış durumdasınız.

Son düzenleme:
merhaba 5 yıllık evliyim ve 2011 ocak ayından itibaren bir şirketin çok yoğun olan çağrı merkezi biriminde calışıyorum . bebegimiz olmadığı için tüp bebek için tedavi sürecine başladık ve her hafta 2 gün rapor alıp hastaneye gidiyorum işyerime bu durumu acıkladım ve benden tedavinin gerekliliği için yazı istediler onu da getirdim ancak işin stresi bu tedavinin başarı oranını %80 körelticek. bu yüzden istifa etmek istiyorum ihbar sürem 8 hafta bu da 1.5 aya denk geliyor ama benim şu anda her hafta 3 gün hastaneye gitmem gerekiyor ihbar süresini kullanmak zorundamıyım . durumum ortada cünkü.

siz yöneticinizle konuşun belkide 8 hafta değilde 2 hafta çalış diyecekler.
yada hemen ayrılabilirsiniz diyecekler.
siz sadece istifanızı verin, en erken ne zaman işi bırakabileceğinizi sorun.
zaten haftada 3 gün izin almanız onlarında işine gelmiyor gördüğüm kadarıyla.
8 hafta çalıştırmazlar sizi tahminimce.
madem işten ayrılmayıda göze almışsınız, rahat olun,tedavinize de aksatmadan devam edin bence...

evet bugün istifamı vericem ancak 8 hafta calışacaksın demelerinden korkuyorum . zaten calışacak durumda olmadığım için ihtiyacım olmasına rağmen işten istifa etmek zorundayım .

Öncelikle, kıdem tazminatınızın hesaplanmasında fazla çalışma ücrtleri hesaba dahil edilmez.
Yni iş arama izni ödemesi de fazla çalışma ücreti gibi %50 arttırılmış olarak değil, %100 arttırılmış olarak ödenir. (sn.Şeref bey in belirttiği üzere, kanunda bu şekilde düzenlenmiştir)

Kıdem tazminatı ; adı üstünd tazminattır , ücret değil, bu nedenle gv kesintisi yoktur. Fazla çalışma ücreti veya diğer ücretler ise gv kesintisine tabidir.

8 haftalık ihbar süreniz içinde hak kazandığınız günlük 2 saat yeni iş arama izni, ihbar süresi içinde CALIŞTIGINIZ her gün için kazandığınız bir haktır, ihbar süreniz içindeki her takvim günü için 2 saat iş arama iznine hak kazanamazsınız.
Yani, takvimi önünüze alıp, size bildirimin yapıldıktan sonraki ilk günden sonraki 56 günü işaretlerseniz, o işaretlediğiniz günler içinde kalan İŞ GÜNLERİNİZ ,üzerine 2saat,2 saat,2saat,....... yazarsanız, toplamda kaç saat iş arama iznine hak kazandığınızı bulabilirsiniz. Bulabileceğiniz süre kesinlikle 56gün X 2 saat = 112 saatin altında olacaktır, hafta tatili gününüz için veya genel tatil günleri için yeni iş arama iznine hak kazanamazsınız, sadce çalışarak geçirdiğiniz günler için hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca yıllık izin konusunda da sn.Aydemir in de belirttiği gibi, sanki bir yanlış anlamanız var.
Şöyle ki, başladığınız her yıl için değil; bitirdiğiniz her yıl için ücretli izne hak kazanırsınız.
Yani 01.02.2008 de başlayıp 01.02.2009 da bitirdiğiniz yıl için hak kazandığınız izni, 02.02.2009 tarihinden itibaren kullanabilirsiniz.ve bu izne de 2009 da kullanabileceğiniz için 2009 yılı izni denir. Oysa 2008 çalışmanızın iznidir.
Yani 31.01.2013 te ayrılmanız nedniyle 2013 te izne hak kazanmanız mümkün değil. 2012 nin iznini 2013 te kullanmaya hak kazanmış durumdasınız.

Bilgi için teşekkür ederim.Acaba yeni iş arama izninden doğan mesailer için kesinti ne kadar olacak.

eğer ihtiyacınız varsa çalışmaya devam edin.
işinizi gerektiği gibi yapın.
insan kaynakları ile bir görüşün öncelikle tedavi sürecinizin bir süre bu şekilde devam edeceğini bildirin.
ama işten isterlerse çıkarabileceklerini söyleyin.durumunuzu anlatın. birşey kaybetmezsiniz.
çağrı merkezinde çalışıyorsanız zaten devamlı istirahat almanız işlerine gelmeyip sizi çıkartmak isteyebilirler.
en azından işsizlik parası da alırsınız.

Sn.Nderonder in iletine istinaden ,Sn.Keremcem beyin vermiş olduğu cevaba katılıyorum.
Yeri gelmişken bir noktayı da netleştirelim.
Konu:"Yıllık ücretli izne hak kazanma"noktası hk.
Örnek olarak da sn.nderonder in olayını ele alalım
İşbaşı Tarihi:01.02.2008
Diyelim 54 ncü maddenin ikinci fıkrasına göre hiçbir sorunu(yani eklenmesi gereken süre) yok ve 2 nci fıkranın son cümlesi(...ve bu suretle.....diye başlayan ve devam eden kısım) ile üçüncü fıkra beraber(her iki duruma) göre ,bu noktayı yani bu izin hakkının doğduğu tarih konusunda,
Farklı görüşler de yok değil (bende sn.Keremcem bey gibi düşünüyorum ama)
Esasen;
a-01.02.2009 mu
b-31.01.2009 mu..........olmalıdır?

Son düzenleme:
Başta ben de sizin gibi düşünmüştüm sn.Aydemir,kıdeme bağlı kazanılan haklarda 1 tam yıl =365 gün dikkate alındığından.
Sonra takvim üzerinde bakınca;
01.02.2009 da başlayan ilk günden sonra bakıldığında 31.01.günü tamamlandığında 1 tam yıl dolmuş oluyor. Yani 01.02 artık 366 gün!
31.01 gün sonunda ilişik kesildiginde yeni bir izne hak kazanılmış olacaktır haliyle ;)