İşten çıkarıldım ve aylığımı vermiyorlar nasıl ücretimi alabilirim?

iyi gunler.
3 aydır çalışmaktaydım fakat 14 ekimde işten ayrıldım. En başından yalan soyleyen bir işverene sahiptim. iş görüşmesinde anlaştığımız ücreti ödemedi , asgari ücretin altında çalıştım, sigorta girişimi bile yapmadı ve sorduğumda daha erken olduğunu yapacagını belirtti. Halbuki iş görüşmesinde buna değinmişti. Yazılı bir anlaşma ya da sözleşme yok aramızda. Verilen sözlerin boşta kalması beni işten ayrılmaya iterken , benim de maaş, sigorta vs... konulardaki taleblerimden olacak ki işverenim cuma gunu kibarca bundan sonra orada çalışmayacağımı belirtti. Ben de ztn sözlerin tutulmadıgını bu şartlarda çalışamayacagımı belirttim. Maaşımı istediğimde ise parasının olmadığını en geç 17-18 ekime kadar vereceğini belirtti. Halbuki 3 aydır şirket bünyesinde çalışan birisi olarak parası olduğundan eminim. Bugün tlfnlarını aramama rağmen saatlerce cevap vermedi, ve ulaştğımda ise yapacak bişeyi olmadığını beklemem gerektiğini soyledi. bu durumda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ? paramı almak istiyorum ve şikayette de bulunmak istiyorum ama haklı olduğumu daha iyi netleştirmek için nasıl bir savunma yapmalıyım.
bu arada şirkette çalıştığıma dair sadece kartvizitim var. ayrıca ofisteki bilgisayar belgelerine her gün işlediğim raporlarım vardı.​

Ynt: işten çıkarıldım ve aylığımı vermiyorlar nasıl ücretimi alabilirim?

Size tavsiyem. paranızı sulhen anlaşarak almaya çalışmaktır.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Bende uzlaşmayla almaktan yanaydım paramı ama bugun beni başından savması ve ödememi yapmaması nedeniyle bu yola başvurdum. Konuşma şekli hiç hoş değildi ve sanki onu beklemeye mecburmuşum gibi davrandı. Sadece boyle bir durumda hiç bir şey yapmaya hakkım yok mu var mı ? Yani şikayet etsem lehime mi aleyhime mi sonuçlanır.​

Bakın şikayet yolunuz var Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilrisiniz.

Bunun sonucunda 3-4 ay sonra işyerine bir uyarı yazısı yollarlar ve onların savunmasını alırlar. raporun haırlanması falan 5-6 ayı bulur.
Sonucunda isizn bir kazancınız olmaz. Belki işyerine ceza kesilir.
Bundan sonraki aşama ise dava açmaktır. Buda çok uzun zahmetli ve masraflı bir süreçtir.
4-5 yıl gibi. Sonucunda kazanırsanız ve firma hala varsa icra yolula alacağınızı talep edebilrisiniz.

Evet anladım tekrardan teşekkür ederim.
Keşke çalışırken 170 i arayıp sigortasız olduğumu ihbar etseydim. Ama olacak yapılacak dediler, ısrarım sonucunda malum durumum...
Bu durumda yine beklemekten başka çare kalmıyor bana.
İyi günler, saygılar :)

Ynt: İşten çıkarıldım ve aylığımı vermiyorlar nasıl ücretimi alabilirim?

Sigortasız ve sözleşmesiz çalışmanızı bir kenara bırakırsak normal çalışma durumunda işten çıkışlarda çıkanların maaşları çalışmaya devam edenlerle aynı zamanda yatırılırdı benim çalıştığım işletmelerde. Dolayısıyla normal bir çalışan olsaydınız Kasım ayının ilk haftası alırsınız derdim size.

Her şey bir tarafa sigortasız çalıştırılmış olmanız çok üzücü. Umuyorum bundan sonraki işverenleriniz daha sorumluluk sahibi ve vicdanlı olurlar.

Ynt: İşten çıkarıldım ve aylığımı vermiyorlar nasıl ücretimi alabilirim?

Şikayet durumu da Öyle eskisi gibi 2 3 ayda gelmiyor müfettiş artık hızlı geliyorlar rahat olun :) fakat örneğin Müfettiş geliyor işyerine yada, İşvereni Müdürlüğe çağırıyor randevü veriyor, şu tarih şu saatte şu evraklarla birlikte randevü yerine gelmeniz diye; işveren gidiyor evrakları sunuyor, Burda çalışanın alacağı olup olmadığı ortaya çıkıyor
örneğin sizin şikayetinize göre, Siz alacağım var diyorsunuz, Müfettiş işverene ödememişsin diyor, ödediysen kanıtla diyor, Banka dekontlarını istiyor, tabi işveren sunamazsa, Sonuç olarak borcunu kabul ediyor, ve Müfettiş bu tespiti tutanak haline getirip işyeri adresine gönderiyor, şu çalışanın alacakları vardır ödemediğiniz tespit edilmiştir ödeyiniz diyor, Bu kadar.. ödemezseniz şöyle olur böyle olur, diye bişey yok

İki şahitle şikayetçi ol bence, Sigortasız işçi çalıştırmak işveren için zor bir durum, çalıştığını kanıtla, çalıştığını kanıtlarsan, geçmişe yönelik sigorta pirimlerini yatırmak zorunda kalır, dolayısıyla maaşını da bankaya yatırmış olması gerekir,
sigortalı çalışmış olsaydın, noterden maaşını alamadığına dair protesto çektirip icra yoluyla aldırırdın,