fonradar

İşten çıkarılma ve kıdem tazminatı

13.06.11 tarihinde anlaşmalı olarak işten çıkarıldım konuşmamızda kıdem ve ihbar verileceği söylenmişti ama sonradan ihbarım verilmedi kıdem tazminatıda eksik ödendi sorduğumda taşeron firmada çalıştığımdan mutabakata varılamadı ondan eksik yatırıldı söylendi bu arada sgk çıkışım yapılmış durumda ama ben herhangi hiç bir belgeye imza atmadım bu durumda yasal olarak nereye başvurmam gerekiyor şirket zaman aşımı durumu yapmak için oyalama yapıyor olabilirmi şirketle mailleşme durumum var orda kendileri yatırılacağını söylemekteler bunu belge olarak kullanabilir miyim?

hangi yolları izlemem gerekmekte nereye nasıl başvuruda bulunabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Ynt: İşten çıkarılma ve kıdem tazminatı

selamun aleyküm. Arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Ben bir işyerinde 8 aydır çalışıyordum. İşveren haber vermeksizin beni sebep göstermeden işten çıkardı. İşten çıkardığına dair noter tastikli yazı göndermedi. Ayrıca maaşlarımız asgari ücretten görünüyodu. Bununla ilgili ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: İşten çıkarılma ve kıdem tazminatı

Eğer sizin işten çıkarılmanızda işveren tarafından haklı bir neden (devamsızlık, fesih gerektiren durumlar) yoksa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gidip şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ayrıca fesihin üzerinden ne kadar süre geçti bilmediğimizden noter tasdikli yazının durumu hakkında yorum yapamıorum. Belki de yollamış ancak size daha ulaşmamıştır.
Şikayet sırasında maaşlarınızın normal ücretten değil de daha düşük ücretten yatırıldığını da belirtebilirsiniz. İnceleme sonunda geriye dönük olarak alacaklarını alırsınız.
Ama her şeyden önce şirketle görüşmenizi tavsiye ederim.