İşten Çıkartılma

Herkese merhabalar..

İki hafta önce ekonmik nedenlerden dolayı işten çıkarıldım,yaklaşık oarak da 4 aylık maaşımı alamadım.
İyi niyetle çözmeye çalıştım ama maalesef iyi niyetimin işe yaramadığını gördüm.

Benim sorum şu:İşvereni şikayet etmek istiyorum

1- Nereye şikayet edersem çabuk netice alırım?
2- Maaşım asgari ücretin üzerinde ama ssk ya asgari ücret üzerinden ödeme yapılıyor.
Şikayet ettiğim kuruma gerçek aldığım maaşımı mı belirteyim yoksa asgari ücreti mi belirteyim?

Not: Ödemelerimiz elden yapılıyordu ve maaş bordrosunu hiç imzalamadım.

İlginize şimdiden teşekkürler...

Ynt: İşten Çıkartılma

@namays
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım..Hayırlısı olsun....İşten çıkarıldıgınız şirkette kaç kişi çalışıyordu?

Kaç kişi çalıştığı önemli değil. Bulunduğunuz ilin çalışma bakanlığı bölge müdürlüğüne başvurarak ödemelerinizi tahsil edebilirsinz.

@kenanacur
Kaç işçi diye sormamda ki maksat borçlar kanunu veya iş kanunu açısından mı ?İş kanunu na tabi mi?Şayet değilse 4857 yi uygulayamazsınız......

4857 yi uygulayamazsanız, o iş koluna özel olan iş kanununu uygularsınız :)
İşyerinde çalışan sayısıyla ilgisi nedir bu durumun anlayamadım

@keremcem
"4857 yi uygulayamazsanız, o iş koluna özel olan iş kanununu uygularsınız" Bir işyerinin 4857 sayılı kanuna tabı hükümlere göre uygulama yapılabılmesı ıcın en az 3 işçi çalışması gereklidir. 4857 sayılı kanunun 4.maddesi/ı yı okursanız memnun olurum..

Ynt: Disiplin Kurulu Kararı İle Fesif

Merhaba Arkadaşlar,
Bir personeli disiplin kurulu kararı ile işten çıkarmak istiyorum. Kendisine ihbar ödemek yada bildirmek durumundamıyım?
Teşekkür ederim.

Disiplin kurulu kararı, 4857 sayılı kanunda işverene haklı fesih imkanı tanıyan durumlara uygun bir fesih kararıysa, ödenize gerek yok.
Her feshi muhatabına yazılı olarak bildirmek zorundasınız.