fonradar

İşten Çıkış Bildirimi

juılet

Katkı Sunan Üye
merhaba işten çıkış bildirimi zamanında verilmezse cezası ne kadar? ve hangi maddeye göre uygulanıyor ? şimdiden teşekür ederim.

Ynt: İşten Çıkış Bildirimi

mrb ben personel işleriyle ilgili olarak görevlendirildim 06 10 2008 de ayrılan bir memur oldu ve ben buna bir işlem yapmadım ne yapmam gerektiğine de bilmiyorum bana yardımcı olcakları bekliyorum :-[

çok basit 2 yolu var

1-ilgili kiiyi çağırın istifasını 12.10.2008 itibariyle ypın ve bugün e-sigortadan bildirim yapın

2-ilgili kişi açısından sorun çıkmayacaksa hiç çağırmayın 12.10.2008 itibariyle ypın ve bugün e-sigortadan bildirim yapın

cezadan kurtulun.

selamlar

juılet ' Alıntı:
merhaba işten çıkış bildirimi zamanında verilmezse cezası ne kadar? ve hangi maddeye göre uygulanıyor ? şimdiden teşekür ederim.

4/a kapsamındakilerle ilgili bir cezai yaptırım yok diye biliyorum.

diyelimki bir işyeri işçi çalıştırmaya başladı .10.10.2008 de işyeri bildirgesini postaladık. işçi 5 gün sonra işi bıraktı. daha ne işyeri numaramız var nede işyeri şifremiz bu durumda ne olacak işçi çıkış bildirimini nasıl vereceğiz.

nizo ' Alıntı:
diyelimki bir işyeri işçi çalıştırmaya başladı .10.10.2008 de işyeri bildirgesini postaladık. işçi 5 gün sonra işi bıraktı. daha ne işyeri numaramız var nede işyeri şifremiz bu durumda ne olacak işçi çıkış bildirimini nasıl vereceğiz.

Bu durumda sonuç bizim aleyhimize olacaktır. o nedenle posta yolunu tercih etmeyerek direkt işlemleri elden takip etmek zorunda kalacağız sanırım.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
nizo ' Alıntı:

Bu durumda sonuç bizim aleyhimize olacaktır. o nedenle posta yolunu tercih etmeyerek direkt işlemleri elden takip etmek zorunda kalacağız sanırım.

posta ile göndermeyi sgk kabul etmiyor. e sigorta yolu ile vermek şart

pascal ' Alıntı:
Serpil YAVUZ ' Alıntı:
nizo ' Alıntı:

posta ile göndermeyi sgk kabul etmiyor. e sigorta yolu ile vermek şart

işyeri bildirgesini yolluyor o kabul olur neden olmasın?
yeni iş yeri bildirgesinde diyelimki 1 kişi belirttiniz onu iş yeri bildirgesini verdikden sonra 1 aylık süre içinde sgkya işe girişini vermeniz lazım. o süreyi beklersiniz eğer çıkarsa personel 2-3 gün içinde elinizde 1 aylık opsiyonu kullanarak sorunu çözersiniz. yani yeni bir personeli gösterirsiniz. o personel ile hiç ilişiğiniz olmamış gibi davranırsınız.
Serpil Hn.dediği gibi elden takip etmekde fayda var. Ona kalırsa yeni işe başlayan mükelleflerde ticaret sicilde tescil işlemi yapıldıkdan sonra eğer işçi çalıştırılacaksa yeni düzenlemelere göre ticaret sicil müdürlüğü sgk ile muhatap. Ama şuan bunu ticaret sicil müdürlükleri ne denli uygular onu bilmiyorum. Yani eskiden aynı gün yada bikaç gün önceden bildirdiğimiz işyeri bildirgeleri (yeni tescil olanlar için) ticaret sicilin görevi.

Üç vakte kadar işyeri bildirgeside dahil tüm bildirimler e-bildirge olacak. SGK bilgisayar programcıları sistemi tam olarak hazırlayıp bitirdiğinde inşallah.

SOSYAL SİGORTALAR İŞLEM YÖNETMELİĞİ

ÜÇÜNCÜ KISIM
İşyerlerinin Tescili

BİRİNCİ BÖLÜM
İşyerinin Bildirilmesi
İşyeri bildirgesi
MADDE 29 ? (1) İşyerinde, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi ile (c) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran, böyle bir işyerini devir alan veya bu nitelikte işyeri kendisine intikal eden işveren, Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen sürelerde vermekle yükümlü olduğu örneği Ek-6 ve Ek-6-A?da bulunan işyeri bildirgesini düzenleyerek e-sigorta ile göndermek zorundadır.

deniyor. Acaba bugün itibariyle işyeri bildirgesini internetten gönderebiliyormuyuz?

Mrb,
Biz inşaat işi yapan 12 ayrı bölgede ssk sicil numarası olan mükellefiz. Buna bağlı olarak sık sık şantiyeler arası nakil yapmak durumundayız. Ssk mevzuatında olan son değişikliğe göre işten ayrılmayıp şantiyeler arası nakil olan personeller için nakil çıkış sebebi ile 10 gün içersinde ilgili bildirimde bulunulacakmıyız?
Cevaplarınız için teşekkürler.