İşten Çıkışta Yıllık İzin Ücreti Hesaplaması

İşten emeklilik nedeniyle ayrılan bir çalışanımızın 55 işgünü yıllık izin hakkı bulunmaktadır.
yıllık izin uygulamamızda 1 hafta izin alan çalışan 5,5 gün (Cumartesi yarım gün) izin kullanmaktadır.
Bu durumda 55 işgününe ait izin ücretinin hesabı nasıl olmalıdır? Yani pazar günü ve cumartesi öğleden sonraya ait bölümler de izin süresine ilave edilerek gün sayısı artırılacak mı?
55 gün / 5,5 gün = 10 hafta ==> 10 hafta*7 gün= 70 gün olarak mı yıllık izin ücreti ödenmesi gerekir?

"Yıllık izninini kullanacak olsaydı hafta tatilini de hakedecekti" düşüncesiyle İşgünü + Hafta tatili üzerinden ödeme yapılması gerektiğini düşünüyorum ve kendim de bu şekilde hesaplama yapıyorum. İş müfettişiyle şifahi görüşmemizde bu konuyu sormuştum işgünü + hafta tatili uygulamasının doğru olduğunu söylemişti.

Bence bu doğru değil. İşten ayrılma durumunda hafta tatili hesaplanmaz. Sadece iş günü kadar son ücret üzerinden hesaplama yapılır.

Eğer çalışanın hak edipte kullanmadığı ücretli izin günleri toplamı 55 ise, 55 gün*günlük ücret hesabı ile izin ücretini tahakkuk ettireceksiniz.