zirve

istifa eden işçinin ücretinin ödenme zamanı nedir?

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
10
sayın forum üyeleri
işkanununda 32.madde 5 fıkrada "İş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur." ibaresinden istifa ettiği an ödenmesi anlamı çıkarmı?
yoksa şirketin ücret ödeme politikasına göre ileriki bir tarihe ertelenebilirmi?
mesela şirketimizde ücretler aydabir ve ayın beşinde ödenmektedir. temmuzun üçünde istifa eden birinin temmuz ayından üç günlük ücretini ağustosun beşinde ödeyebilirmiyiz?
çok teşekkürler.
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
44
kanuni yönü bir yana bizim firma olarak uyguladığımız: "istifa" edenlere ayın sonunda bütün ücretler ödenirken ödemek; ancak bizim çıkarttığımız çalışanlara ise fesih ile birlikte tazminatları, ücretleri ve diğer hakları ile birlikte fesih tarihinde ödemek.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
1
Merhaba

Ben tazminat ödemesi oluşturacağı düşüncesini paylaşmıyorum. neticede işçi kaçında çıkarsa çıksın mütakip ayın ödemeleri içerisinde bu ödemeye yer vererek eksiksiz ödendiği takdirde herhangibir sorun oluşmayacağı kanısındayım.
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
44
Belki de geç ödenmesi nedeni ile iş kanunu 34. maddeye göre kanuni faiz olabilir ancak tazminat söz konusu olacağını düşünmüyorum. Tabii ayrıca Borçlar kanununa göre farklı bir düzenleme var mı? Bakmak lazım.
 
Üst