İstifa ettim alacaklarımı alamıyorum

Merhaba;

01.12.2009 tarihinde başladığım işimden 04.11.2010 tarihli istifa dilekçem ile 28 günlük ihbar sürem sonunda yani 01.12.2010 tarihinde işten ayrılacağımı beyan ettim. 22-26.11.2010 tarihleri arasında iş arama iznini toplu olarak kullanmak istediğimi söyledim. Onaylı izin kağıdı aldım29.11.2010 dan itibaren kalan 3 gün çalışmam için gelme bizden olsun dediler. tarafıma gönderilen ibranamede 11Ay29 gün çalışma sürem olduğu ve altında alacağım ücret yazıyordu. işe girişimi; 02.12.2009 yazmışlar, Sanırım geç bildirilmişler (yeni farkettim)çıkışımı 30.11.2010 da yapmışlar. 1 gün erken çıkış yapmışlar.

Sorum şu;
Halen daha ödenmemiş olan son maaşım,
Senelik izinden doğan alacağım,
Maaşımdan yapılan kesintilerle biriken alacağım (Netten anlaşmıştık 6-7 ay sonra kesintiler başladı. geri verilecek dediler vermediler)
İstifamın geçerli sebep teşkil etmesi ile kıdem tazminatı alacağım,

Bu konularda hakkımı aramak istiyorum. Çalışma bakanlığına e-mail ile başvurdum, Bimer den başvurdum. Halen bir dönüş olmadı.
Çok zor durumda kaldım en kısa sonucu nasıl alabilirim???

Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Ynt: İstifa ettim alacaklarımı alamıyorum

Maaş tamam . izin hakkınız ve kıdeminiz zaten yok. Bir yılı doldurmadığınız için izin hakkı yok. Kıdem zaten istifa halinde ödenmez.

yanlış mı biliyorum , istifa halinde ihbar hakkı da olmaması gerekmez mi ..?

İşverenden isteyeceksiniz oda vermek istemeyecek. Öncelikle bir yıl çalıştığınızı işverenin girişte geç bildirim yaptığını çıkışta erken bildirim yaptığını ıspatlamanız gerekecek bunun için delil ve şahit gerekecek tazminat için çıkış nedeninizin haklılığını ispatlamnız gerekmektedir.

İhbar süreleri ile ilgili İş kanunu Md. 17 de düzenlenmiştir

ihbar sürem 28 gün lakin işveren 27 de bitirmiş. bunun yasal bir cezası yokmu.
İş başvurumun üzerinde (CV) el yazısı ile iş başlama 01.12.2009 yazıyor.
İş yerinden maaşımı tam alamamam istifa için haklı neden teşkil etmezmi.
Maaşımı bile vermediler derken en kısa şekilde nasıl alırım? yoksa 2-3 ay yasal süreci ve prosedürlerimi beklemeliyim...

İşe başlama muhtemelen ssk girişi bir sonraki gün yapılabildiği için geç olmuştur.
Maaşı tam alamamak nedeiyle istifa sizin yaptığınız gibi olmaz.
Yasal yollara başvurusanız 2-3 ay beklerim diyorsanız çok yanılıyorsunuz. 2/3 sene olursa normaldir.
Keşke bunları yapmadan önce buraya danışydınız.
İş işten geçmiş gibi görünüyor. Bence en iyisi işverenle anlaşarak hiç olmazsa izin paranızı ve ücret alacağınızı kurtarın.

İstifa halinde ihbar öneli vardır ama şu şekilde istifa eden işyerinden ayrılmak için ihbar önelini beklemek zorundadır.

benim durumum da buna benzer. ben 6 ay çalıştım ve istifa ettim. fakat içeride son maaşım var. telefonda tehdit ve küfür ederek bana parayı vermeyeceklerini söylüyor işveren. ben ne yapabilirim?

ayrıca maaşım 1500 tl iken sigortam asgariden yatırılmış. ne yapabilirim?

musabsahin ' Alıntı:
fakat içeride son maaşım var. telefonda tehdit ve küfür ederek bana parayı vermeyeceklerini söylüyor işveren. ben ne yapabilirim?
musabsahin ' Alıntı:
ayrıca maaşım 1500 tl iken sigortam asgariden yatırılmış. ne yapabilirim?

ÇSGB bölge müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz,inceleme yapılır,sonuç size ve işverenliğinize bildirilir,çıkacak sonuca göre hareket etmenizi öneririm.

t.y. ' Alıntı:
İşverenden isteyeceksiniz oda vermek istemeyecek. Öncelikle bir yıl çalıştığınızı işverenin girişte geç bildirim yaptığını çıkışta erken bildirim yaptığını ıspatlamanız gerekecek bunun için delil ve şahit gerekecek tazminat için çıkış nedeninizin haklılığını ispatlamnız gerekmektedir.
gegegege ' Alıntı:
ihbar sürem 28 gün lakin işveren 27 de bitirmiş. bunun yasal bir cezası yokmu.
İş başvurumun üzerinde (CV) el yazısı ile iş başlama 01.12.2009 yazıyor.
İş yerinden maaşımı tam alamamam istifa için haklı neden teşkil etmezmi.
Maaşımı bile vermediler derken en kısa şekilde nasıl alırım? yoksa 2-3 ay yasal süreci ve prosedürlerimi beklemeliyim...
Çsgb- bölge müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz,müfettişlik gerekli incelemeyi yaparak,sonucu işverenliğinize ve size bildirir,olay netleşir diye düşünüyorum takdir sizlerin.